Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
penalitati, dobanzi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


penalitati, dobanzi

25 replies to this topic

#21 cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 12 October 2004 - 10:10 AM

eu consider ca eroarea constatata se repara in luna in care a fost gasita.
iar perioada fiscala e clar anul fiscal
cluj napoca



#22

  • Guests

Postat 13 October 2004 - 07:35 AM

buna gabriella
m-am gandit si eu ca ar fi bine sa nu platesc penalitatile, dobanzile-ce vor mai face cei de la control?? suma rezultata e si foarte mica -dar daca vor veni in control dupa 3-5 ani , suma va fi mult mai mare-nu ?? Am sa recalculez totul asa cum ai zis si tu in registrul fiscal (eroarea fiind in aceasi perioada fiscala) -vor fi cheltuieli nedeductibile-voi plati impozitul aferent la trim III, dar voi lasa si pentru control ceva. multumesc din nou si cred ca v-am necajit tare mult cu aceste penalitati si dobanzi. Ana-Timisoara




#23 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 13 October 2004 - 09:01 AM

Dobanzile si penalitatile se calculeaza pana in momentul stingerii debitului. daca tu ai platit dupa 3 luni pot sa vina aia si peste 5 ani ca tot pentru 3 luni le platesti. important e sa platesti debitul de baza(adica datoria in sine) si nu dobanzile si penalitatile.



#24

  • Guests

Postat 14 October 2004 - 07:20 AM

multumesc ciprian pentru lamuriri. m-am linistit!!!!



#25

  • Guests

Postat 14 October 2004 - 04:18 PM

Draga ,, vizitator ,, Ana .

Tu chiar iti inchipui ca cineva la un control de fond o sa vina sa iti <<pupe>> cheltuielile cu veniturile mai ales daca este vorba de cheltuieli de aproximativ 7.500.000 lei ??? . La administratia finaciara ce declari aia se evidentiaza si atit trebuie sa platesti asa ca este exclusa varianta lui Sly cu fisa :twisted:



#26 SLY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 15 October 2004 - 09:43 AM

Draga reparatoru!
Sa-ti explic pe intelesul tau!
In fisa sintetica pe platitor normal ca apare ce declari tu, prin declaratii sau deconturi, datorie care se stinge in momentul in care achiti cu OP sau cum vrei tu! Daca termenul de stingere a debitului , prevazut prin lege, de regula 25 ale lunii urmatoare, este depasit , atunci programul acela pe care-l folosesc cei de la adm. , calculeaza automat penalitati si dobanzi de intarziere!, astfel ca in fisa sintetica pe platitor apar si acestea.Eu recomandam sa ceara o astfel de fisa pt. a compara si verifica corectitudinea calculelor!
Citeste te rog cu atentie intrebarile si raspunsurile!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL