Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dobanzi si penalitati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


dobanzi si penalitati

8 replies to this topic

#1 geoidsf22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 20 September 2005 - 03:16 PM

Am si eu o intrebare.Acum 2 luni mi-a venit o somatie de la administratia financiara ca nu am platit impoz/venit micro aferent lunii iunie.In luna august am platit impozitul, dar au mai ramas niste dobanzi si penalitati din anii din urma in suma de 11.000.000 lei vechi.Intrebarea este poate sa imi vina un control pentru cele 11.000.000 in perioada urmatoare.Trebuie sa platesc cat mai repede? Mentionez ca sunt la inceputul carierei in contabilitate.

Multumesc



#2 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 20 September 2005 - 03:24 PM

plateste suma sa scapi de datorie. oricum trebuie s-o platesti. are rost s-o amani?




#3 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 24 September 2005 - 06:18 PM

Dobanzile si penalitatile platite la impozitul pe micro se inregistreaza in declaratia 100?



#4 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 24 September 2005 - 06:31 PM

Nu, nu se inregistreaza in declaratia 100.
@geoidsf22 : chiar daca ai achitat debitul la impozit, dobinzile si penalitatile pot creste in continuare. Este mai bine sa le platesti cit mai repede.
Si verifica din cind in cind fisa platitorului la AF
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#5 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 26 September 2005 - 02:47 PM

ar fi ideal sa platesti totusi dobanzile si penalit. alea. oricum fa ordine de plata distincte pt dob si penalit. de asemenea in ziua in care vrei sa platesti suna la Adm. Financ. si afla exact cuantumul lor (in mod normal n-ar trebui sa se modifice daca ai platit obligatia - DAR CINE STIE ! :roll: ) sau solicita fisa pe platitor si vezi acolo cuantumul lor.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#6 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 26 September 2005 - 02:59 PM

majorarile si penalitatile se calculeaza pana la achitarea debitului si nu sunt purtatoare de alte majorari si penalitati. oricum e bine sa le platesti sa scapi de bube...
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#7 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 26 September 2005 - 05:19 PM

geoidsf22 a spus:

Am si eu o intrebare.Acum 2 luni mi-a venit o somatie de la administratia financiara ca nu am platit impoz/venit micro aferent lunii iunie.In luna august am platit impozitul, dar au mai ramas niste dobanzi si penalitati din anii din urma in suma de 11.000.000 lei vechi.Intrebarea este poate sa imi vina un control pentru cele 11.000.000 in perioada urmatoare.Trebuie sa platesc cat mai repede? Mentionez ca sunt la inceputul carierei in contabilitate.

Multumesc

Daca ai primit somatie, pe documentul respectiv trebuie sa fie specificat si un termen de plata a datoriilor inscrise in el, precum si specificatia ca acel act constituie titlu executoriu.
Daca esti de acord cu sumele trecute in somatie, trebuie sa le achiti in termenul specificat, altfel te poti trezi cu conturile blocate.
Daca nu esti de acord cu sumele (ti se par incorect calculate accesoriile, de ex.), poti solicita tu un control de la Directia Finantelor, care sa le calculeze in urma controlului si sa emita o decizie de calcul accesorii noua. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#8 arisaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 28 September 2005 - 09:09 PM

astazi am primit si eu o somatie de plata. eu am platit contributiile in fiecare luna dar ceva mai tarziu, cam cu o luna intarziere.
as vrea sa stiu, daca eu trebuie sa calculez majorarile de intarziere si cat este cota de majorari.
si nu stiu de exemplu care este termenul de plata pentru fd de accident si sanatate.
va rog sa ma ajutati pentru ca sunt la inceput si nu m-am mai confruntat cu o astfel de situatie.



#9 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2005 - 09:48 AM

Am si eu problema asta. Avand nevoie de un certificat fiscal mi s-a luat la purecat fisa de la Adm Fin.
Pt. ca am platit cu intarziere de o zi o suma relativ maricica, am de plata 4 RON ( in rest stau f. bine cu alelalte :) ).
Si acum trebe sa completez foaie de varsamant ( ca ii platesc la casieria lor) cu nr. de evidenta al platii ( in care nu prea stiu ce sa scriu: instiintare de plata inca nu e, termen de plata iar nu stiu, in raportarea carei luni...).
Oricum am scris ce mi s-a parut logic. Acum ma duc sa platesc si o sa vad cum e. Mi se parea corect sa spun acolo ce trebuie sa achit si ei sa-mi faca F.V.
In alta ordine de idei, este bine sa ceri din cand in cand un astfel de certificat ( pentru o participare la licitatie, ca motiv al cererii) ca sa stii care e situatia firmei la ei ( si oricat ai crede ca e bine, nu se stie niciodata :( ).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL