Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amortizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


amortizare

4 replies to this topic

#1 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 10 October 2004 - 10:59 AM

va rog sa-mi spuna cineva : Daca amortizarea mij fixe este obligatorie

am o masina scumpa si amortizarea lunara este mare,ma incurca rau de tot, trebuie sa termin anul cu un profit mare .

stiu ca trebuie amortizata in 5 ani,



#2 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 10 October 2004 - 05:34 PM

acum nu mai esti sarcastic?
- fa un proces-verbal..din care sa reiasa ca masina nu a fost utilizata in scopul obiectului de activitate autorizat, ca a stat in garaj, ca nr de km nu s-au modificat...si e ok (eventual un proces verbal sau o hotarare a administratorului) - sau ceva de genul asta, ca sa ai tu acoperire
- e obligatorie, insa ....nu am vazut pana acum pe nimeni sa fie amendat ca nu a inregistrat costuri
bafta




#3 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 10 October 2004 - 07:21 PM

Multumesc pt.atentie. Nu stiu la ce te referi cand spui ,,sarcastic"

sper ca faci o confuzie.

Cu amortizarea cred ca ai dreptate ,pot sa ma fac ca am uitat pana in decembrie.,si sa revin in ianuarie.



#4 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 10 October 2004 - 10:43 PM

Cu amortizarea cred ca ai dreptate ,pot sa ma fac ca am uitat pana in decembrie.,si sa revin in ianuarie.
sper ca nu vrei sa inregistrezi in ianuarie, toata amortizarea restanta plus cea aferenta lunii - e o eroare - cheltuiala anului precededent, nu mai este deductibila in anul curent.
cel mult, poti sa redistribui valoarea ramasa pe numarul de luni de utilizare - cam atat.



#5 cristinaalice

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 October 2004 - 03:31 PM

SAR-CO a spus:

va rog sa-mi spuna cineva : Daca amortizarea mij fixe este obligatorie

am o masina scumpa si amortizarea lunara este mare,ma incurca rau de tot, trebuie sa termin anul  cu un profit mare .

stiu ca trebuie amortizata in 5 ani,


poti ca in luna viitoare sa redistribui val ramasa de amortizat pe cate luni ti-au mai ramas http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL