Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
controale, controlori si controlati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


controale, controlori si controlati

12 replies to this topic

#1 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 22 September 2005 - 12:28 PM

vreau sa propun un alt subiect care mi se pare mie interesant... ce controale ne pot veni, ce acte ne cer fiecare, de ce se mai leaga (practica, nu teorie), cum ii abordam, etc.

ce spuneti, va tenteaza?
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#2 aura_pecingine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 22 September 2005 - 04:29 PM

Eu vreau.




#3 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 22 September 2005 - 05:05 PM

sunt pentru!



#4 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 September 2005 - 05:26 PM

o idee buna!cred ca e bine venit!



#5 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 22 September 2005 - 05:39 PM

pai atunci sa incepem! eu propun sa scriem fiecare din experienta proprie... pregatesc pentru maine din experienta mea.
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#6 lala

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:braila

Postat 28 February 2006 - 09:46 PM

sunt gata sa spun si eu din experienta pe care am avut-o cu controalele.S nu vorbesc intr-un ceas rau, dar este primul an cand nu am avut controale in primele doua luni ale anului. De obicei se infiintau din primele zile de ianuarie



#7 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 28 February 2006 - 10:24 PM

Te ascultam!
:roll:



#8 Gabita123

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fiscalitate, contabilitate

Postat 28 February 2006 - 10:42 PM

Nu stiu daca plasez bine subiectul dar ... tot despre un fel de "control" e vorba: a trecut cineva printr-un audit fiscal realizat de un auditor extern nu de autoritati? Puteti sa-mi dati informatii cum se desfasoara?

Multumesc



#9 anne_marie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 March 2006 - 12:17 AM

Intersant subiectul , nu zic.....insa atunci cand te intalnesti mai rar cu el...(in practica, ma refer)...
Cand te intalnesti cu "controlul" cel putin o data la doua-trei saptamani...alteori si mai des (in special in perioada sarbatorilor :wink: )...nu prea iti mai arde de impartasit....experiente...
Cat despre...a da sugestii , a spune ce "mai cer"....hmm.....as putea sa va imprtasesc din "experienta" mea....dar...sunteti siguri ca asa o sa se intample si la voi?
De 5 ani de cand lucrez la actualul loc de munca , am avut controale de peste tot: Garda Financiara , Min.Finantelor , Min.Mediului , I.T.M. , Dir.Gen a Vamilor, Adm.Fin , etc....si asta pentru ca suntem mari importatori....si toti vor cate "ceva"...
E adevarat....de la unii chiar ai ce invata....insa , sa ma ierte Dumnezeu , unii sunt saraci cu duhul.....si as putea sa va fac un roman in acest sens...
Pe scurt , ca sa nu va plictisesc...daca va intereseaza....o sa va povestesc..., insa totul se rezuma cam la atat: in primul rand cauta acolo unde e cel mai usor de gasit greseli , si amenzi cat mai mari (ex.reg.casa) , nu se baga ei in prea multe cautari (ma refer la cazul in care vin in control inopinant , nu la cel incrucisat sau la sesizare) , iar in al doilea rand....vin la controale inopinante exact pe legile noi aparute ...
Mai multe detalii in episodul urmator...
:wink:



#10 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 08 March 2006 - 05:24 PM

:smt093 :smt093
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#11 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 08 March 2006 - 07:36 PM

De control cu amenda anuntata ati auzit??
Vine azi inspectorul GF si spune : "venim miine in control, sa aveti actele curente pregatite, amenda este de 0,1% din cifra de afaceri la 31.12.2005". Si chiar asa s-a intimplat. Si nu doar la o singura firma sau cu o singura echipa de inspectori.
Pentru ca in luna februarie au avut "plan" la amenzi si au verificat doar firmele cu cifra de afaceri mai mare de 100.000 ron.
Si uite-asa, pitic dupa pitic....
Bine, chestia asta e valabila la Bacau, unde toata lumea se cunoaste cu toata lumea si nimeni nu vrea sa-si strice prieteniile.
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#12 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 08 March 2006 - 07:37 PM

Urmeaza episoadele cu fetele de la AF.
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#13 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 08 March 2006 - 09:10 PM

Am avut un audit la inceputul lunii februarie , audit comandat de actionarul american al firmei unde lucrez . Tema auditului , fluxul de numerar. Adica , au verificat fiecare decontare prin casierie sau conturile de la banci - de unde au venit banii , cum s-au cheltuit si de ce s-au cheltuit , termene de plata , justificarea platilor .... de-astea .
Echipa , oameni tineri , pana in 30 ani , placuti si extrem de bine pregatite . Stiu exect ce sa verifice , raspund la obiect oricarei intrebari .
Oameni care vin sa-si faca treaba , nu sa-si umple buzunarele .
De admirat .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL