Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
autofacturare pentru achizitii pe internet - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


autofacturare pentru achizitii pe internet

6 replies to this topic

#1 mili

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 September 2005 - 04:31 PM

stie cineva daca pentru cumparaturi cu cardul firmei de pe internet trebuie sa autofacturez? :oops:

concret - s-a cumparat o carte de specialitate (cred!!) nu am factura, am doar un mail cu denumirea produsului, costul si codul de acces pt cumparare - produsul fiind transmis pe internet cu cheie de acces.
carte se foloseste doar in cadrul firmei.

multumesc



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 22 September 2005 - 10:52 PM

Cei carora le-ai virat banii TREBUIE sa-ti emita factura. Altfel, tu nu ai document de justificare a cheltuielii, iar ei sunt evazionisti. :?




#3 mili

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 September 2005 - 11:11 AM

stiu ca trebuie sa am factura , ce nu stiu este daca mail pe care l-am listat si in cadrul caruia am si informatii gen-nr invoice, data , produs, pret poate fi considerata document de inregistrare (nu este semnat, nu are stampila)
oricum tot nu stiu daca trebuie sa autofacturez



#4 ellys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2005 - 01:09 PM

Eu am platit cu op servicii pe internet.
Am primit o proforma pe mail.Pe baza ei am efectuat plata cu op si am inregistrat-o in contul 409. Ulterior, cand am primit factura
401=409 si
%=401
628
4426



#5 mili

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 September 2005 - 01:15 PM

este ok
dar eu am cumparat de la un magazin virtual care nu-mi trimite factura, singurul document este mail-ul care contine si un "invoice"
sunt pisaloaga, dar - se aplica "taxare inversa"? ca sa nu mai inreb de impozit venit realizat de o persoana nerezidenta!?



#6 mili

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 September 2005 - 01:17 PM

cred ca nu am specificat ca este vorba de Anglia



#7 Gabita123

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fiscalitate, contabilitate

Postat 23 September 2005 - 10:49 PM

Conform articolului 133 alin 2 lit c (din prima varianta publicata pentru ca acum nu am una actualizata linga mine) aceasta achizitie se incadreaza la servicii furnizate pe cale electronica pentru care locul prestarii este considerat sediul beneficiarului deci trebuie facuta autofacturarea.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL