Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabil la propria firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabil la propria firma

10 replies to this topic

#1 sid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 23 September 2005 - 10:47 AM

Buna! Am si eu o intrebare : Pot sa tin contabilitatea la propria mea firma , in conditiile in care eu sunt economista ( am terminat facultatea de contabilitate) si sunt angajata cu meseria de contabil (cu norma intreaga) la un cabinet de contabilitate? Firma s-ar putea sa depaseasca CA de 50000euro/an. E vreo problema daca o sa-i semnez bilantul?
sid



#2 Guest__*

  • Guests

Postat 23 September 2005 - 10:52 AM

Da, e ca ºi cum tu ai centra, tu ai da cu capul (ºi mai intrã ºi-n poartã!) :D .
Nu este deontologic nici sã þinã contabilitatea documentelor primare ºi cea generalã aceeaºi persoanã..., dar România este o þarã... veselã (cum spunea o colegã de-a noastrã :D )




#3 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 23 September 2005 - 12:35 PM

La scoala zice ca nu poti tine conta unei societati daca ai gr. de rudenie cu asociatul pana la nivelul 4.
Stiti altfel?
Nu stiu exact baza legala.



#4 anakamelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:discutii,dezbateri,informare

Postat 23 September 2005 - 12:41 PM

De ce sa nu poata?
Unde scrie?
Expertiza n-are voie.
Numai ca pentru bilant, daca nu are CM la ea la firma, trebuie sa-ncheie un contract cu cabinetul,eventual.
Viata e frumoasa, scapa cine poate!!!



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 23 September 2005 - 05:38 PM

Chestia cu gradul de rudenie am auzit-o de la profa de conta care preda la Istitutul de Administratie Publica.
O sti ea ceva.Banuiesc ca este prevazut in codul civil.Poate ne ajuta un jurist.



#6 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 September 2005 - 10:32 PM

Baza legala nu stiu care este, dar si eu imi aduc aminte din facultate de problema cu rudele pana la gr IV. Asta inseamna ca nici eu nu pot tine contabilitatea la firma sotului, dar o tin si semneaza el.
Problema este cam aceeasi si pt firmele care au contabili "la domiciliu" si nu au contract cu ei, asa ca semneaza asociatul tot. Pana acum nu am auzit ce probleme ar aparea si nici cand verifica ei gradul de rudenie.



#7 lilis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:arad

Postat 24 September 2005 - 02:55 PM

Eu stiu ca daca esti licentiat ai drept de semnatura numai daca esti angajat cu carte de munca.



#8 carmela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:

Postat 24 September 2005 - 02:55 PM

Ati auzit de deontologie si etica profesionala? :lol: Daca nu cititi "Codul Etic National al Profesionistilor Contabili" :smt071 .
Daca nu esti contabil autorizat sau expert contabil sau nu folosesti stampila din dotarea CECCAR este in regula. Codul de mai sus insa nu-ti da pace. :twisted:
camicaze



#9 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 September 2005 - 03:41 PM

Eu zic ca de la etica profesionala si pana la practica este (din pacate) un drum lung. Si este la fel de adevarat ca nu se va schimba nimic daca nici noi nu incercam sa facem ceea ce trebuie. Dar din pacate traim intr-o tara "vesela" (cum spunea cineva) si inca nu se constientizeaza rolul si importanta contabilului.
Iar despre faptul ca eu tin ctb la firma sotului, ca la orice in viata, exista si scuze. Nu mai are activitate si, sincer, chiar nu-mi vine sa dau niste bani pt a-i face cineva declaratiile cu 0, numai ca sa aiba cine-i semna bilantul.



#10 danamuntean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 25 September 2005 - 03:58 PM

Nu vad de ce sa nu poti tine conta la prorpia firma. Eu imi tin contabilitate la prorpia firma. La firmele cu CA < 50000 eur, oricum raspunderea pt. tinerea contabilitatii revine administratorului. Deci e treaba lui cine i-o tine.
Alte pareri?
O zi buna.



#11 Guest__*

  • Guests

Postat 25 September 2005 - 08:04 PM

Deci e treaba lui cine i-o tine :D - adevãrat grãit-ai!
O searã bunã. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL