Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Control grilele 81-90 pag. 542-543 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Control grilele 81-90 pag. 542-543

50 replies to this topic

#1 Margot

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2005 - 02:38 PM

Va rog daca se poate sa ma ajutati cu raspunsul la grila 81 si 84 pagina 542, sectiunea control.
Va multumesc anticipat!



#2 lauralale

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 28 September 2005 - 06:11 PM

stie cineva sa rezolve grilele 81-90 pag 542-544?




#3 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 01 October 2005 - 12:41 AM

vezi aici:
http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...er=asc&&start=0
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#4 molnar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 01 October 2005 - 12:12 PM

La grila 84 pag.543 control


De ce nu se compenseaza mai departe (dupa compensarea produsului A1 si A3)

diferenta de minus 10 buc la produsul A2 cu diferenta de 10 buc ramas la produsul A3?



#5 maryana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:galati

Postat 01 October 2005 - 03:37 PM

La compensare se inlatura produsul cu pretul cel mai mic si se face compensarea numai cu cel cu pret mai mare.



#6 molnar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 01 October 2005 - 05:57 PM

Mersi pentru raspuns



#7 monidia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 07 October 2005 - 09:15 AM

mie tot nu mi-e clar raspunsul la grila 84. de ce nu se compenseaza in continuare cele 10 bucati in plus cu cele 10 in minus? de unde stiti ca asta e rezolvarea?



#8 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 11 October 2005 - 11:59 AM

daca la comensare se inlatura produsul cu pretul cel mai mic, de ce la grila 81 nu s-a facut compensarea intre A1 si A2?



#9 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2005 - 04:45 PM

Pana la urma cum e corect? De ce e rezolvat diferit la 81 si la 84? In ce cazuri se scoate de la compensare produsul cu pretul cel mai mic?
Stie cineva ...???



#10 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 28 October 2005 - 12:39 PM

Mie personal nu mi se pare corecta nici o rezolvare. Din cat am citit, procentul de perisabilitate se aplica fie cantitatilor intrate, fie rulajelor, in nici un caz nu se aplica sumei dintre cant. intrate si cant. existente pe stoc la data inventarului.

A se vedea rezolvarile din Cluj, puse pe net de nickcj (rezolvarile sunt putin diferite de acestea).

Exista aceeasi dilema ca la evaluare: cine are dreptate sau mai bine zis pe care rezolvare se vor baza cei care corecteaza....



#11 miravi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 October 2005 - 01:11 PM

unde gasesc rezolvarile lui nickcj la control?



#12 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2005 - 01:14 PM

Le-am vazut pe primele 4-5 si sunt corecte, cu exceptia problemei 82.
Acolo n-am inteles de unde a luat -110000 ca trebuia -200000, iar prejudiciul tb calculat pt A3, deci la alt pret.



#13 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 28 October 2005 - 01:35 PM

Am vazut si eu ca a gresit la pb. 82 (in loc sa elimine din compensare produsele cu pretul mai mic, tocmai pe acestea le-a luat in calcul).
=> diferenta rezultata din compensare este -200.000 (acesta este prejudiciul firmei, deoarece diferenta in minus de la A3 este acoperita de perisabilitatile acordate in valoare de 30 x 22.000 = 660.000 lei)



#14 angela32x

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bistrita

Postat 28 October 2005 - 09:48 PM

Am convingerea ca variantele mele de rezolvare la control sunt corecte. La cele postate pe forum, am gasit o sumedenie de greseli. Am incercat sa le postez pe forum dar nu am reusit datorita formatului tabelelor. Cine doreste sa vada variantele mele, sa-mi trimita un e-mail.



#15 COSMINAHAPY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 28 October 2005 - 10:23 PM

LE-AS VREA IO. CARE E ADRESA TA DE MAIL? A MEA E: COSMINAHAPY@YAHOO.COM. MERSI MULT.



#16 dana_rof

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 November 2005 - 04:35 PM

angela32x a spus:

Am convingerea ca variantele mele de rezolvare la control sunt corecte. La cele postate pe forum, am gasit o sumedenie de greseli. Am incercat sa le postez pe forum dar nu am reusit datorita formatului tabelelor. Cine doreste sa vada variantele mele, sa-mi trimita un e-mail.

imi trimiti si mie, te rog frumos, la adresa dana_rof@yahoo.com
mersi mult



#17 monidia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 02 November 2005 - 05:04 PM

angela32x a spus:

Am convingerea ca variantele mele de rezolvare la control sunt corecte. La cele postate pe forum, am gasit o sumedenie de greseli. Am incercat sa le postez pe forum dar nu am reusit datorita formatului tabelelor. Cine doreste sa vada variantele mele, sa-mi trimita un e-mail.

le doresc si eu. hanara@hotmail.ro
mersi.



#18 ambrosie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 03 November 2005 - 10:36 AM

angela32x a spus:

Am convingerea ca variantele mele de rezolvare la control sunt corecte. La cele postate pe forum, am gasit o sumedenie de greseli. Am incercat sa le postez pe forum dar nu am reusit datorita formatului tabelelor. Cine doreste sa vada variantele mele, sa-mi trimita un e-mail.


Buna ,

As dori si eu rezolvarile

Nu am gasitpe nicaieri cum se aplica coef de perisabilitate? Pana la urma cum e corect ca ficare are varianta lui.

Multumesc mult

r_ambrosie@yahoo.com



#19 izabel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 November 2005 - 06:32 PM

As dori si eu rezolvarile la Control pe adresa csehiza@yahoo.com
Multumesc anticipat!



#20 miha77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 03 November 2005 - 10:43 PM

Angela, daca se poate, trimite si la mihaela@greenpoint.ro rezolvarile la control. Eu imi pregatesc materialul pentru anul viitor... Anul acesta slabe sanse pentru mine!

Multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL