Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tva pt servicii prestate de o pers jurd nerezidenta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tva pt servicii prestate de o pers jurd nerezidenta

5 replies to this topic

#1

  • Guests

Postat 11 October 2004 - 09:35 AM

Am o factura externa de servicii emisa de o persoana juridica nerezidenta.Trebuie sa platesc TVA pentru aceste servicii? Este vorba de cheltuieli de descarcare, depozitare a marfii in terminalul Constanta pe care armatorul mi le factureaza. Stiu ca se aplica cota 0 de tva pentru cheltuielile de transport pe parcurs extern si intern pana la punctul de vamuire, insa atunci aceste cheltuieli n-ar trebui sa intra in valoarea bunurilor in vama si sa se plateasca taxe vamale si tva? Mentionez ca aceste cheltuieli nu au fost cuprinse in valoarea bunurilor in vama!!
Poate sa ma ajute cineva? :(



#2 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 11 October 2004 - 09:31 PM

da - esti obligat la plata TVA conform art.133, litera c, pct.13 din codul fiscal (respectiv pct.14 din normele de aplicare)




#3

  • Guests

Postat 12 October 2004 - 08:37 AM

In situatia asta trebuie sa autorefacturez aceste cheltuieli si in decont sa apara TVA-ul atat ca taxa deductibila, cat si ca taxa colectata. Contabil se face inreg. 4426=4427. Insa cum inregistrez plata TVA -ului aferent acestor servicii?



#4

  • Guests

Postat 13 October 2004 - 11:17 AM

Inregistrezi 4426 = 4427, respeciv evidentiezi TVA, nu faci si plata efectiv.



#5 Mihaela A.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fiscalitate

Postat 04 January 2005 - 04:01 PM

In cazul prestarii serviciilor efectuate de prestatori stabiliti in strainatate, , beneficiarii acestora trebuie sa autofactureze operatiunile respective prin emiterea unei facturi fiscale , la data primirii facturii prestatorului sau la data efectuarii platii catre prestator in cazul in care nu s-a primit factura prestatorului pana la aceasta data.
Inregistrarea care se face este 4426 = 4427.
De asemenea valoarea TVA va trebui evidentiata in jurnalul de cumparari si cel de vanzari apoi in decontul de TVA .
In jurnalul de cumparari este OK dar in jurnalul de vanzari cum se va evidentia aceasta suma ? ( ca TVA colectata si apoi completam baza de impozitare si ca urmare majoram veniturile declarate in decontul de TVA ? ) :?:

Din punct de vedere al platii , acest TVA nu se plateste.
Inainte de aplicarea codului fiscal, trebuia sa inregistram TVA ca o datorie, sa-l platim si apoi sa-l deducem.

Daca faci comparatia, rezultatul este acelasi.



#6 arisaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 20 April 2005 - 11:55 AM

am o intrebare.
daca bag valoarea facturii in jurnalul de vanzari este ca si cum eu am obtinut venituri din vanzari in plus fata de cat am obtinut in realitate si atunci ar trebui sa platesc impozit mai mare.
stiu ca nu trebuie sa inregistrez exact ca si cum am vandut ceva adica
411=7..
411=4427
deci in contul de venituri nu apare suma respectiva
dar cum se justifica diferenta fata de jurnalul de vanzari?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL