Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cost de productie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cost de productie

15 replies to this topic

#1 Adriana

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 26 September 2005 - 10:17 AM

Am mai multe nelamuriri in legatura cu productia doar una insa intraznesc sa cer lamuri doar pentru una.
In contbilitate produsele obtinute tb.inregistrate la costul de productie,
dar in monografiile pe care le-am vazut toate fac preluarea costului efectiv al produsului.
345=711 si 902=921
Va rog sa ma lamuriti



#2 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 September 2005 - 08:24 PM

costul efectiv al produsului cuprinde toate repartizarile de cheltuieli facute cu produsul respectiv, acest cost se inregistreaza in 345.




#3 Adriana

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 27 September 2005 - 12:33 PM

...dar atunci cum ramane cu faptul ca produsele finite trebuie sa fie inregistrate in conta.la pretul de productie???!!!!
aici este nelamurirea mea



#4 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 September 2005 - 02:27 PM

costul de productie este costul efectiv al unui produs finit.



#5 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 27 September 2005 - 02:29 PM

cum adica EFECTIV ?
eu stiam ca se inreg. la pret prestabilit. ce vreti sa ziceti prin efectiv ?
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#6 Adriana

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 27 September 2005 - 04:39 PM

Poate nu am inteles eu bine dar costul de productie nu cuprinde cheltuielile de desfacere si chelt.gen.de adm., pe cand costul efectiv le cuprinde.
Eu cred ca sunt 2 notiuni diferite.



#7 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 September 2005 - 08:27 PM

asa este, mai sus m-a luat scrisul pe dinainte.
costul de productie cuprinde doar cheltuielile directe (materie prima + salarii directe) si mai cuprinde si anumite cheltuieli de sectie (ex:amortizarea utilajului cu care se face produsul finit).
cost productie= CIFU + CGS

la costul de productie se aduna cheltuielile de desfacere si cheltuielile de administratie = costul final, efectiv

in 345 eu inregistrez costul efectiv.



#8 monix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 27 September 2005 - 09:46 PM

In general productia obtinuta se inregistreaza in contabilitatea financiara , prin intermediul bonurilor de predare la costul sau pretul prestabilit ( sau standard dupa unii autori). (345=711) . In urma colectarii cheltuielilor directe si indirecte de productie pe destinatii se poate constatat o diferenta intre productia raportata la pretul prestabilit si cheltuielile efectuate pentru realizarea acestei productii . (excludem cheltuielile generale de administratie si pe cele de desfacere care nu se includ in costul productiei, ele facand parte din asa zisul cost complet.). In aceasta situatie diferenta de pret (sau cost) dintre productie raportata la pret prestabilit si costul efectiv obtinut in urma colectarii cheltuielilor se inregistreaza in contul de diferente pret astfe : 348=711 daca productia m-a costat mai mult decat am prevazut sau 711=348 daca productia raportata la pret pestabilit are valoare mai mare decat costurile efective de productie. La descarcarea gestiunii de produse finite se repartizeaza si diferentele de pret aferente produselor vandute prin metodele cunoscute . Astfel cand se vorbeste de stocul de produse finite ne referin atat la soldul contului 345 cat si al lui 348. Dupa unele metode soldul contului 348 de la sfarsitul anului se repartizeaza asupra produselor aflate in stoc dar nu este obligatoriu.



#9 Adriana

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 28 September 2005 - 09:51 AM

va multumesc mult pentru raspunsuri. Eu m-am uitat pe monografiile de productie si mi-am dat seama ca doar cei care "practica" sunt cei mai in masura sa ofere lamuriri.
Dupa cate stiu eu nu este obligatorie folosirea pretului prestabilit, mai ales cand vorbim de prima luna de productie, si se poate utiliza si costul de productie (vorbim de situatiile simple, 1 singur produs).
Conform spuselor lui Floris si a monografiilor in conta financiara in 345 se preia costul efectiv al produselor.In situatia asta exista o mica contradictie cu legea contabilitatii, dar este mai reala solutia.
Acum in cazul unui control se pot "lega" de aceasta problematica?!
Cat de multa productie stiu ei..



#10 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 28 September 2005 - 10:47 AM

perfect de acord cu monix. excelent explicat.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#11 felicia ratiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 11 December 2005 - 03:00 AM

Costul de productie=cost variabil+cost fix;costul variabil se calculeaza pe baza reteti de produs,iar costul fix se ia in functie de politica firmei;la societatea unde lucrez eu,costul fix era acelasi ptr fiecare produs(medie),produsele fiind asemanatoare;cred ca se poate diferentia in functie e gradul de complexitate al produsului....
Am inregistrat productia la cost prestabilit si am facut reglarea,dar nu am folosit 348:345=711 in rosu sau negru si corectam descarcarea gestiunii,ptr ca ,cp al stocului=val contului 345;este gresit?



#12 Delia Gal

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:brasov

Postat 22 February 2006 - 09:38 PM

Monix te rog lamureste-ma cum inchizi contul 711 cu contul 121, daca 711 este cu minus? Soldul contului 711 este cu minus la finele lui 2005. Influenteaza 121 cu plus?



#13 Delia Gal

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:brasov

Postat 22 February 2006 - 09:40 PM

Stie cineva unprogram de contabilitate pentru productie cu TVA taxare inversa. Multumesc.



#14 monix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 04 March 2006 - 01:03 AM

Soldul contului 711 se inchide lunar. Daca intr-o luna am produs mai putin decat am vandut ( adica am vandut si din produsele fabricate in luna anterioara) soldul contului 711 va fi negativ. Acest lucru inseamna ca se inchide cu 121 cu semnul minus.
Incerc sa exemplific.
Sold Inceput luna produse finite 345 100
Raportare productie luna curenta 345= 711 200
In luna curenta se vand toate produsele finite aflate in stoc.
Descarcare gestiune 711=345 300
Deci ct.711 va avea sold debitor 100
Inchidere cont 711 prin 121 711=121 -100
Astfel , la bilant se poate intimpla ca soldul lui 711 sa fie debitor. Acest lucru inseamna ca in timpul anului am vandut mai multe produse finite (la pret de productie) decat am produs (adica am vandut si din productia stocata din anul anterior). Aceasta productie s-a regasit la vremea respectiva in contul 121 prin 711 cu semnul plus.Acum , cand in sfarsit am
vandut-o, 711 se inchide cu semnul minus prin 121
Pentru a cunoaste soldul contului 711 la bilant, se aduna toate sumele cu care s-a inchis acest cont in corespondenta cu 121.
Eu am un tabel in care, dupa ce determin diferentele de pret la productia obtinuta , calculez rulajul creditor al contului 348 si in acelasi timp urmaresc evolutia contului 711 in timpul anului. Am sa incerc sa-l atasez aici, poate va este de folos. Sper ca am fost suficient de explicita si m-am facut inteleasa.

Fisiere atasate





#15 popescudaniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:roman
  • Interests:noutati

Postat 04 March 2006 - 02:37 PM

BUNA!
sunt nelamurita cu urmatoarea problema:daca expun in magazin mobila din productie proprie, o inregistrezi ca marfa(371=345,378,4428);vanzarea(411=707,4427):descarcarea din gest(607,378,4428=371).
In situatiile financiare,aceste venituri vor fi din vanz marf(707),este corect?Totusi aceasta marfa este productie.In ct 701 inregistram doar vanzari productie din atelier,sau hala de productie?
va rog cum este corect?



#16 monix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 04 March 2006 - 11:17 PM

Da , este corect. Daca din productia proprie se vinde sau se consuma pentru nevoi proprii , descarcare de gestiune a produselor finite se face prin transferul acestora fie la materii prime- materiale si apoi consum , fie la marfuri , si apoi 607=371.Veniturile din vanzarea prin magazine proprii a produselor finite se reflecta in contul 707. Doar in cazul in care aceasta productie se vinde direct la clienti, se face descarcarea prin 711=345, iar veniturile se inregistreaza in ct.701.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL