Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sponsorizare / donatie / persoane fizice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Sponsorizare / donatie / persoane fizice

12 replies to this topic

#1 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 26 September 2005 - 01:33 PM

Problema este urmatoarea (ma doare capul) :
O persoana fizica si-a deschis un cont bancar in care poate primi bani de la diverse persoane, fizice sau juridice, cu titlu de sponsorizare, donatie. Ea vrea sa foloseasca acesti bani pentru acte caritabile.

Cum interpretati art.4 lit.d din legea sponsorizarii ? Precizez ca domeniul in care activeaza persoana fizica, ca salariat, tine de institutiile de cult, deci religios. Detaliez art.4 din legea 32.
ART. 4
(1) Poate fi beneficiar al sponsorizarii:
a) orice persoana juridica fara scop lucrativ, care desfasoara in Romania sau urmeaza sa desfasoare o activitate in domeniile: cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific - cercetare fundamentala si aplicata, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protectiei drepturilor omului, medico-sanitar, de asistenta si servicii sociale, de protectia mediului, social si comunitar, de reprezentare a asociatiilor profesionale, precum si de intretinere, restaurare, conservare si punere in valoare a monumentelor istorice;
b) institutiile si autoritatile publice, inclusiv organele de specialitate ale administratiei publice, pentru activitatile prevazute la lit. a);
c) de asemenea, pot fi sponsorizate, in conditiile prezentei legi, emisiuni ori programe ale organismelor de televiziune sau radiodifuziune, precum si carti ori publicatii din domeniile definite la lit. a);
d) orice persoana fizica cu domiciliul in Romania a carei activitate in unul dintre domeniile prevazute la lit. a) este recunoscuta de catre o persoana juridica fara scop lucrativ sau de catre o institutie publica ce activeaza in domeniul pentru care se solicita sponsorizarea.

Ce inseamna aceasta recunoastere, ce acte presupune ? Cum ar trebui evidentiate atunci veniturile, in contabilitatea institutiei de cult ?

Din codul fiscal, art.42 (Imp.venit) reiese ca sunt venituri neimpozabile
f) sumele sau bunurile primite sub forma de sponsorizare sau mecenat;
j) sumele sau bunurile primite cu titlu de mostenire si donatie;
Asa ca nu cred ca ar fi probleme la primirea sumelor in cont, cu conditia sa existe contracte incheiate de sponsorizare/ donatie. Intr-o declaratie de venit global aceste venituri nici nu apar, cel putin eu asa am inteles.


Dar folosirea banilor ar trebui sa presupuna un alt rand de contracte, se pare ca de donatie, fiind de la o persoana fizica catre alta.

S-ar putea ivi vreun conflict de interese cu institutia de cult ? Mai sunt alte aspecte legale sensibile pe care le mai ganditi ?

Ar mai fi si legea 656 din dec.2002 pt.prevenirea si sanctionarea spalarii banilor care prevede o urmarire expresa a sumelor de peste 10000 eur.

Astept cu nerabdare comentariile dumneavoastra !
Va multumesc.



#2 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 29 September 2005 - 10:02 AM

Mi-ar prinde tare bine daca as avea cu cine sa ma consult in aceasta problema !




#3 Guest__*

  • Guests

Postat 29 September 2005 - 10:41 AM

Din ce am citit, eu cred cã nu-i nimic în neregulã, deºi este anapoda sã-ºi deschidã p.f.-ul cont când poate sã-ºi deschidã instit religioasã î n fine, asta-i altã problemã -, atunci - conf. legii trebuie dem doar legãtura p.f. cu instit religioasã (contract) ºi un PV cã religioºii îi dau dreptul sã strângã donaþiile în numele lor...



#4 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 30 September 2005 - 07:11 AM

Multumesc mult pentru raspuns, dar in ceea ce priveste folosirea banilor pentru ajutorarea unor nevoiasi, ce acte ar trebui ?



#5 Guest__*

  • Guests

Postat 30 September 2005 - 08:43 AM

Sunt folosiþi pentru procurarea unor bunuri oferite nevoiaºilor?



#6 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 30 September 2005 - 08:48 AM

Se vrea sa se faca un salon la spital si sa se dea chiar bani unor persoane.



#7 Guest__*

  • Guests

Postat 30 September 2005 - 09:09 AM

Cu salonul este mai simplu, se centralizeazã toate actele - facturi ºi bonuri - ºi se-ntocmeºte act de donaþie. Cu banii nu ºtiu cum se procedeazã... (ar trebui sã existe o dovadã a donãrii lor, probabil tot un act de donaþie, dar trebuie sã fie semnat de cei care primesc sumele, nu?)



#8 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 30 September 2005 - 11:19 AM

Gianina Inculet a spus:

Ce inseamna aceasta recunoastere, ce acte presupune ? Cum ar trebui evidentiate atunci veniturile, in contabilitatea institutiei de cult ?

Peroana respectiva ar trebui sa fie MANDATATA de instit. respectiva. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#9 Guest__*

  • Guests

Postat 30 September 2005 - 11:26 AM

ctanela a spus:

Gianina Inculet a spus:

Ce inseamna aceasta recunoastere, ce acte presupune ? Cum ar trebui evidentiate atunci veniturile, in contabilitatea institutiei de cult ?

Peroana respectiva ar trebui sa fie MANDATATA de instit. respectiva. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif

Da, veniturile instituþiei pentru cã pentru ea sunt strânse... (neimpozabile).



#10 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 30 September 2005 - 12:47 PM

Multumesc mult pentru raspunsuri. recapituland :
1. trebuie sa existe un acord intre institutie si persoana fizica care si-a deschis contul, o imputernicire ma gandesc
2. un contract de sponsorizare/ act donatie incheiat intre diversele persoane juridice/ fizice si persoana fizica imputernicita de institutie; persoanele... vor depune bani in cont, cu scop declarat de ajutorare - ma gandesc ca poate exista un contract cadru la care sa se ataseze o lista cu semnaturi a persoanelor ce subscriu
3. se pot cheltui banii cu acte si se face in final un act de donatie
4. se pot face acte de donatie direct catre alte persoane fizice.
5. nu in ultimul rand, toate operatiunile se vor evidentia in contabilitatea institutiei



#11 mihaela luta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 September 2005 - 01:36 PM

contul deschis de pfiz si contabilizezi la pjuridica? de ce nu se face o colaborare cu o organizatie umanitara si se deruleaza acest proiect prin organizatie? toti banii sunt virati in contul organizatiei si tot ei deconteaza sumele cheltuite. mi se pare mult mai corect si un pj are mai multa credibilitate decat un pfiz



#12 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 30 September 2005 - 01:54 PM

Tocmai de aceea am deschis discutia. iar pentru a fi in legalitate, conform legii sponsorizarii, se va semna un acord intre persoana fizica si institutia non-profit reprezentata.



#13 stoiciumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 04 October 2005 - 09:04 PM

de revazut legea sponsorizarii, cred ca ar tr facuta aceasta ''manevra'' prin act de mecenat - care exclude contrapartida !

sumele care sunt alocate pentru un proiect - reies cheltuielile din documente
sumele care se dau la pers fizice se pot transmite [preferabil] prin cont deschis pe numele vbeneficiarului
transparenta rulajelor elimina suspiciunile http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL