Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ce salariu din contracte aveti - pe hartie adica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Ce salariu din contracte aveti - pe hartie adica

61 replies to this topic

Poll: Salariu brut

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 September 2005 - 09:27 PM

nu e vorba de acceptare, e vorba de oferta...daca 10 iti ofera 310, ce faci ?
mori de foame pana iti da cineva 1500 brut sa ai 1.075 net ? :shock:



#22 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2005 - 09:05 AM

eu cel mai des am intalnit varianta cu 400 RON (motivatie : studii superioare :lol: :smt082 )




#23 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 29 September 2005 - 09:10 AM

eu stiam alta varianta: 400 ron cu studii medii ("ca oricum la anu' se mareste minimul pe economie si sa nu mai facem acte atunci") si 500 ron pentru studii superioare... "sa nu sara lumea de fund in sus". :)
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#24 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 29 September 2005 - 09:14 AM

asta e ingrijorator - ca se accepta varianta asta la negru. eu zic ca ar trebui educati angajatorii (in masura in care e posibil) ca ceea ce e pe hartie sa fie si ceea ce e real. Eu unul de exemplu nu prea as accepta varianta asta la negru, pt. ca are multe riscuri, plus ca pt. mine propunerea asta deja mi-ar da ceva date nefavorabile cu privire la compania respectiva.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#25 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2005 - 09:25 AM

se practica salariul minim pe economie pe contractul de munca si acolo unde se poate contract de munca cu timp partial de 2 ore si restul de bani virati pe PFA sau firma de consultanta.
s-au smecherit patronii..acum cu legea evaziunii fiscale au inceput sa incerce sa-si acopere fundul (imi scuzati expresia).
si forteaza mana angajatiilor sa-si faca firme/PFA..unii acoperind prin contract si impozitul aferent venitului, altii nu..se uita la om il vede si se prinde..se pricepe,nu se pricepe.. :cry:

am vazut cazuri..si n-a fost prea placut! :cry:



#26 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 29 September 2005 - 10:22 AM

gata am votat

la fostul anjator ( super firma de calculatoare) mi s-a spus ca-s platita din profit, sdi pe langa faptul ca aveam 330 (deh exista contract colectiv) dorea sa-mi opreasca din ce luam in mana si 16% (impozitul pe profit)
n-am stat decat 2 luni jumate si acum lucrez cu salriul real pe hartie

va doresc si voua stfel de firme ca cea la care lucrez acum



#27 joan1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 September 2005 - 11:34 AM

Am raspuns si eu. Nu am inca acest salariu, dar din 10 oct va fi:) In sfarsit va fi cu totul pe cartea de munca:)
Fiti fericiti si sanatosi, ca belelele curg garla



#28 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 30 September 2005 - 03:45 PM

Nu prea am chef de lucru azi .... asa ca am votat ..... :lol:
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#29 iulia51

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Location:BAIA MARE

Postat 02 October 2005 - 08:15 PM

bun raspuns ''SEPTIMIU'' :D oare atit are tot omul roman sa plateasca la statsa vrea el sa bage mai mult in buzunar ca doar nu mi-o da mie sau tie.nu :P si eu sunt cam saraca dar rabdatoare,poate s-o indura vreun patron de mine :!:
CU GINDURI BUNE !



#30 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 04 October 2005 - 11:01 PM

taxele sunt prea mari. oricat ar incerca guvernantii sa se spele pe miini!
va suparati degeaba.



#31 madalinastefan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 October 2005 - 03:27 PM

...buna! am votat ..310 ron :smt090 !!! pe hartie...nu imi prea convine dar nu se poate altfel! :(
cms



#32 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 07 October 2005 - 05:22 PM

jale mare!!!



#33 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 07 October 2005 - 09:25 PM

kimba a spus:

jale mare!!!

Dc?
si eu la fel



#34 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 08 October 2005 - 12:41 PM

jale mare pentru ca multi au 310 in carte de munca si nu e o veselie sa ai minim pe ec. nu poti apela la un credit, nu e tot una nici la calcularea pensiei etc.



#35 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 09 October 2005 - 09:18 PM

da ai dreptate
momentan nu am avut nevoie de credit
ce am cumparat am luat cu banii jos
iar la nici 30 de ani... cand mai vad pensia?!!!! :cry:



#36

  • Guests

Postat 09 October 2005 - 09:26 PM

Septimiu a spus:

:D ce intrebare... pai daca atat poate omul sa plateasca la stat... nu vrea sa plateasca mai mult si restu de bani ii da la negru 8)

Asta e un caz fericit, cand diferenta e platita la negru;eu am o suma stabilita pe contractul de munca si diferenta o primesc pe contract de comision; si uite asa... ieri mi-a venit decizia de impunere pt impozitul pe venitul global si numai 9 milioane am de platit pe anul trecut... cu alte cuvinte am luat tzeapa! trebuia sa ma trezesc inainte nu dupa...
asa ca.... atentie la ce fel de contracte suplimentare acceptati; mai bine la negru diferenta decat pe tot felul decontracte civile.



#37 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 09 October 2005 - 09:35 PM

bravo!
si acum ce-ai gastigat trebuie sa dai la stat. si tu cu ce-ai mai ramas?
http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#38 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 October 2005 - 10:44 PM

Anonim a spus:

Septimiu a spus:

:D ce intrebare... pai daca atat poate omul sa plateasca la stat... nu vrea sa plateasca mai mult si restu de bani ii da la negru 8)

Asta e un caz fericit, cand diferenta e platita la negru;eu am o suma stabilita pe contractul de munca si diferenta o primesc pe contract de comision; si uite asa... ieri mi-a venit decizia de impunere pt impozitul pe venitul global si numai 9 milioane am de platit pe anul trecut... cu alte cuvinte am luat tzeapa! trebuia sa ma trezesc inainte nu dupa...
asa ca.... atentie la ce fel de contracte suplimentare acceptati; mai bine la negru diferenta decat pe tot felul decontracte civile.

trebuia sa stii de la inceput ca ai de platit la sfarsit de an impozit :D



#39 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 10 October 2005 - 05:10 PM

cum va spuneam: jale mare!



#40

  • Guests

Postat 10 October 2005 - 07:01 PM

Da, trebuia sa stiu de la inceput...; am stiut ca am de platit dar nu ma asteptam la suma asta;in fine...;
Oricum am ajuns la concluzia ca e cel mai bine tot sal pe un singur contract de munca ,functia de baza; daca nu se poate tot, atunci diferenta la negru;am colegi care au avut mai multe contracte de munca si tot le-a venit de platit la greu impozit pe venitul global. :shock:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL