Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nelamurire impozit micro - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


nelamurire impozit micro

11 replies to this topic

#1 remusk

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 September 2005 - 12:50 PM

Buna ziua, am si eu o problema, in masura in care aveti timp va rog sa ma ajutati. Precizez de la inceput ca nu sunt contabil. Am o societate comerciala (microinteprindere), iar in luna septembrie 2005 am vandut imobilul unde aveam sediul, astfel incat la sfarsitul anului cifra de afaceri va fi mai mare decat plafonul de 100.000 euro stablit in Codul Fiscal. Intrebarea mea este urmatoarea: pentru anul 2005 societatea mea va fi impozitata la 3% sau la 16% ?
Multumesc anticipat.



#2 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 27 September 2005 - 01:00 PM

Pe anul asta ramane cu 3%. Nu am o experienta vasta, dar as fi curioasa daca vanzarea imobilului intra la CA, dupa mine nu ar trebui. Poate alti colegi cu experienta si "parte de carte" :oops:




#3 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 27 September 2005 - 01:04 PM

De fapt sunt sigura ca nu intra la CA, doar este vorba de vanzarea unui activ. ](*,)



#4 Guest__*

  • Guests

Postat 27 September 2005 - 01:32 PM

Dar de ce cifra de afaceri?

Definiþia microîntreprinderii


Art. 103. - În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoanã juridicã românã care îndeplineºte cumulativ urmãtoarele condiþii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) are înscrisã în obiectul de activitate producþia de bunuri materiale, prestarea de servicii ºi/sau comerþul;
B) are de la 1 pânã la 9 salariaþi inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depãºit echivalentul în lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este deþinut de persoane, altele decât statul, autoritãþile locale ºi instituþiile publice.


Deci rãspunsul este cã la anul - dacã veniturile depãºesc 100.000 euro, ceea ce s-a-ntâmplat - ai sã plãteºti 16%. De obicei, asemenea tranzacþii se fac dupã ce se consultã un avocat ºi un contabil... Dupã, este tardiv...


Notã: 16% - impozit pe profit.



#5 remusk

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 September 2005 - 01:55 PM

Va multumesc, (pentru coconut aveti dreptate in legatura cu avocatul si contabilul, dar realizarea tranzactiei a fost urgenta pentru cumparator). Deoarece societatea mea nu are activitate de 2 ani, nu am un contabil permanent la dispozitie. Declaratiile de impozite si taxe le depun eu in "zero" la finante in fiecare trimestru. Revenind la problema mea, neavind activitate probabil la sfarsitul anului venitul din vanzarea imobilului va fi singurul venit al societatii. Mentionez ca am un singur angajat din anul 2004 cu norma de 2h/zi. Nedumerirea era fata de modul in care voi fi impozitat pentru anul in curs, pentru ca anul viitor probabil voi cere la finante sistarea activitatii. Va multumesc inca o data va rog sa-mi scuzati ignoranta si tin sa mentionez ca dupa ce am vazut cat de stufoasa este legislatia, respectul meu fata de profesia de contabil a crescut vertiginos.



#6 Guest__*

  • Guests

Postat 27 September 2005 - 02:06 PM

Sã trãiþi bine! :smt006 ... cã noi trãim ºi mai bine! :smt090
Succes ºi mai întrebaþi-ne pe noi... :roll:
Dacã o singurã condiþie nu va mai fi îndeplinitã vã veþi încadra la cei care-ºi calculeazã impozit pe profit (16%).
Apropo de respectul faþã de contabili..., aþi citit bancul cu canibalii? :D



#7 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 28 September 2005 - 10:46 AM

Bine ca exista acest site. :D Acum ca am terminat " Codul lui da Vinci" pot sa recitesc "Codul Fiscal". :cry: (pentru a nu mai raspunde tampenii)



#8 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 28 September 2005 - 12:11 PM

remusk, esti platitor de TVA?
la vanzarea imobilului nu ai inregistrat si TVA?



#9 remusk

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 September 2005 - 01:13 PM

va multumesc pentru mesaje, sunt platitor de TVA dar factura a fost facuta cu "taxare inversa"

Masuri de simplificare
ART. 160^1
(1) Furnizorii si beneficiarii bunurilor prevazute la alin. (2) au obligatia sa aplice masurile de simplificare prevazute de prezentul articol. Conditia obligatorie pentru aplicarea masurilor de simplificare este ca atat furnizorul, cat si beneficiarul sa fie inregistrati ca platitori de taxa pe valoarea adaugata.
(2) Bunurile pentru care se aplica masurile simplificate sunt:
a) deseurile si resturile de metale feroase si neferoase, precum si materiile prime secundare rezultate din valorificarea acestora, astfel cum sunt definite de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 16/2001 privind gestionarea deseurilor industriale reciclabile, republicata, cu modificarile ulterioare;
B) terenurile de orice fel;
c) cladirile de orice fel sau parti de cladire. Este considerata cladire orice constructie legata nemijlocit de sol;
d) materialul lemnos. Prin normele metodologice de aplicare a Codului fiscal se vor nominaliza bunurile care se incadreaza in categoria materialului lemnos;
e) animalele vii.
-----------
Alin. (2) al art. 160^1 a fost modificat prin LEGEA nr. 494 din 12 noiembrie 2004 publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 1.092 din 24 noiembrie 2004.

(3) Pe facturile emise pentru livrarile de bunuri prevazute la alin. (2) furnizorii sunt obligati sa inscrie mentiunea ®taxare inversa¯. Furnizorii si beneficiarii evidentiaza taxa pe valoarea adaugata aferenta acestor livrari, respectiv achizitii, in jurnalele de vanzari si de cumparari concomitent si o inscriu in decontul de taxa pe valoarea adaugata, atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila, fara a avea loc plati efective intre cele doua unitati in ceea ce priveste taxa pe valoarea adaugata.
(4) Beneficiarii care sunt platitori de taxa pe valoarea adaugata cu regim mixt aplica si prevederile art. 147, in functie de destinatia pe care o dau achizitiilor respective. Furnizorii deduc integral taxa pe valoarea adaugata la nivelul taxei colectate pentru livrarile de bunuri pentru care au aplicat mentiunea ®taxare inversa¯, chiar daca sunt platitori de taxa pe valoarea adaugata cu regim mixt.
(5) De aplicarea prevederilor prezentului articol sunt responsabili atat furnizorii, cat si beneficiarii. In situatia in care furnizorul nu a mentionat ®taxare inversa¯ in facturile fiscale emise pentru bunurile care se incadreaza la alin. (2), beneficiarul este obligat sa aplice taxare inversa, respectiv sa nu faca plata taxei pe valoarea adaugata catre furnizor, sa inscrie din proprie initiativa mentiunea ®taxare inversa¯ in factura fiscala si sa indeplineasca obligatiile prevazute la alin. (3).



#10 remusk

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 September 2005 - 01:15 PM

Am gresit undeva ?



#11 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 25 October 2005 - 08:21 PM

Pai dragule ,ce cauti cu vanzarea de imobile in C.A. ?
Or asta, e activitatea ta principala?
Parca stiam ca vanzarea de active se inrg.in alt cont.
Si apoi asta nu constituie nici una dintre conditiile impuse de lege pt.ca societatea sa se icadreze la Micro.



#12 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 31 October 2005 - 02:50 PM

Categorii de venituri supuse impozitului pe venit


Art. 41. - Categoriile de venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor prezentului titlu, sunt urmãtoarele:
a) venituri din activitãþi independente, definite conform art. 46;
B) venituri din salarii, definite conform art. 55;
c) venituri din cedarea folosinþei bunurilor, definite conform art. 61;
d) venituri din investiþii, definite conform art. 65;
e) venituri din pensii, definite conform art. 68;
f) venituri din activitãþi agricole, definite conform art. 71;
g) venituri din premii ºi din jocuri de noroc, definite conform art. 75;
h) venituri din alte surse, definite conform art. 78.
Definirea veniturilor impozabile din cedarea folosinþei bunurilor


Art. 61. - Veniturile din cedarea folosinþei bunurilor sunt veniturile, în bani ºi/sau în naturã, provenind din cedarea folosinþei bunurilor mobile ºi imobile, obþinute de cãtre proprietar, uzufructuar sau alt deþinãtor legal, altele decât veniturile din activitãþi independente.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL