Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
redeventa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


redeventa

9 replies to this topic

#1

  • Guests

Postat 11 October 2004 - 08:47 PM

impozitul pe redeventa pe care-l platesc la un leasing extern este nedeductibil fiscal? inreg635=446?



#2 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 11 October 2004 - 09:21 PM

impozitul pe redeventa pe care-l platesc la un leasing extern este nedeductibil fiscal? inreg635=446?
de ce-l inregistrezi prin 635 ? - virezi impozitul pe redeventa in plus fata de suma stabilita in contract ? (in acest caz cheltuiala este nedeductibila)conform pct.38 din normele de aplicare ale codului fiscal)




#3 KLM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:slatina , olt

Postat 12 October 2004 - 07:54 AM

impozitul retinut la sursa este datorat de furnizor , dar achitat de beneficiar la cursul de schimb BNR stabilit cu o zi inainte.
404=446
446=5121
vezi ord.686/1999 chiar daca este abrogat la inregistrari, iar la plata impozitului vezi codul fiscal.



#4 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 12 October 2004 - 08:08 AM

mersi KLM pentru completare
deci - KLM ti-a explicat cum trebuia sa faci inregistrarile pentru ca impozitul sa fie deductibil.
dupa cat inteleg de la tine, tu il inregistrezi o data ca datorie la furnizor (caruia ii virezi toti banii) si inca o data pe cont de 6..- in cazul tau, e nedeductibil.



#5

  • Guests

Postat 12 October 2004 - 08:51 AM

multumesc pt raspunsuri, platesc furnizorului mai putin cu impozitul .Daca s-a abrogat O686/1999 altceva nu a aparut?



#6 arisaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 11 April 2005 - 07:52 PM

am si eu o problema asemanatoare si nu stiu cum sa fac.
firma mea a fost asociata cu o asociatie internationala neplatitoare de impozit pe profit in urma asocierii obtinand o redeventa. trebuie sa plateasca impozit pe redeventa sau nu? (firma mea este platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor, in caz ca este relevant)



#7 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2005 - 09:00 AM

arisaro a spus:

am si eu o problema asemanatoare si nu stiu cum sa fac.
firma mea a fost asociata cu o asociatie internationala neplatitoare de impozit pe profit in urma asocierii obtinand o redeventa. trebuie sa plateasca impozit pe redeventa sau nu? (firma mea este platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor, in caz ca este relevant)

Nu are importanta dc esti micro sau nu. Ar fi bine dc ai da mai multe detalii despre situatia in cauza.Oricum, toate informatiile despre redevente le regasesti in Codul Fiscal la art.7, alin.28, iar in ceea ce priveste impozitul pe redevente ai Titlul V, art. 113-121.



#8 arisaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 13 April 2005 - 03:25 PM

titlul V se refera la venituri obtinute din Romania de nerezidenti dar eu sunt rezidenta si am obtinut un venit din strainatate , in asociere cu o institutie internationala neplatitoare de impozit pe profit.
presupun ca aceste venituri daca erau impoaabile ar fi trebuit sa se opreasca impozit in tara respectiva si nu in Romania. poate ca eu nu ar trebui sa platesc nici un impozit , in afara de imp pe veniturile microintreprinderilor pentru ca ar trebui sa trec suma respectiva la venituri din redevente, locatiil de gestiune etc.
nu stiu deloc, ce parere ai?



#9 Mongav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 07 June 2005 - 10:05 AM

Este adevarat ca in mod normal legea spune sa se retina de la furnizor impozitul (404=446) dar eu spre exemplu sunt nevoita sa platesc eu impozitul pt ca furnizorul nu accepta sa-i micsorez plata. In contract a specificat ca orice impozit generat pe teritoriul Romaniei e suportat de utilizator.



#10 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2005 - 02:30 PM

Daca nu cumva in conventia de evitare a dublei impuneri cu tara respectiva, aceste venituri din redevente sunt scutite, atunci este un venit ca oricare altul si-l impui cf.micro, daca ai micro.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL