Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie imobilizare corporala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


achizitie imobilizare corporala

6 replies to this topic

#1 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 12 October 2004 - 09:10 AM

Va rog, un pic de ajutor!
O societate achizitioneaza de la o persoana fizica, in baza unui contract de vanzare-cumparare, un teren si imobilul situat pe acesta. Valoarea din contract este de 1.100 mld lei, fara a se specifica valoarea separata a celor 2 imobilizari corporale. La ce valoare inregistrez in contb.terenul si la ce valoare imobilul? Va multumesc!



#2 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 12 October 2004 - 09:21 AM

am mai auzit de o situatie de-asta. Nu a avut posibilitatea de a departaja costurile si a inregistrat toata valoarea ca pret al imobilului.
Nu a avut probleme la control.
Eu stiu? firma care ti-a dat factura, nu-ti poate defalca valorile?




#3 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 12 October 2004 - 09:26 AM

Imobilul si terenul sunt achiz. de la o persoana fizica, in baza unui contr de vanzare - cumparare.



#4 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 12 October 2004 - 02:34 PM

În acest caz s-ar impune o evaluare . Altfel vei avea probleme cu amortizarea. Terenurile nu sunt supuse amortizãrii.
Manea Mircea



#5

  • Guests

Postat 12 October 2004 - 02:44 PM

categoric trebuie evaluare. nu uita ca in termen de 30 de zile de la data achizitiei trebuie sa inregistrezi terenul si cladirea cu valori separate la directia de impozite si taxe locale



#6 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 12 October 2004 - 03:24 PM

Va multumesc tuturor! :D



#7 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 13 October 2004 - 07:14 AM

Te rog sa te adresezi notarului care a intocmit Contractul de vinzare-cumparare, ptr. un act aditional la acest contract in care se mentioneaza valoarea separata a cladirii, respectiv a terenului.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL