Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cerere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cerere

23 replies to this topic

#1 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 28 September 2005 - 06:16 PM

as dori sa stiu unde scrie ca angajatul are obligatia sa intocmeasca o cerere de concediu. am citit Codul Muncii si nu scrie nicaieri



#2 Guest__*

  • Guests

Postat 28 September 2005 - 06:27 PM

N-am auzit sã aibã aceastã obligaþie. Mai degrabã are angajatorul obligaþia sã-i dea concediu..., dar poate cã ºtie cineva ce-i cu cerera asta. Sunt curioasã....
Oricum dacã nu apare în Codul muncii...
s-ar putea sã fie în vreo lege mai veche fiindcã pe vremea lui Nea Nicu se fãceau cereri (vii se acoperã cu hârtii, morþii cu pãmânt :mrgreen: - sorry, nu mã pot abþine! :) ).




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 September 2005 - 06:28 PM

daca nu face cerere, de unde stie angajatorul cand sa-i dea concediu si cate zile ? :roll:



#4 Guest__*

  • Guests

Postat 28 September 2005 - 06:32 PM

Îi dã când se stabileºte pe graficul societãþii sau de comun acord. Depinde de regulamentul intern al fiecãruia.



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 September 2005 - 06:39 PM

trebuie cerere scris... nu stiu sigur unde scrie dar trebuie... nu ai cum sa ii dai salariatului concediu cand vrei tu; isi ia cand vrea el ... si chestia cu "comun acord" nu se poate verbal



#6 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 28 September 2005 - 06:46 PM

asa este septimiu. cererea semnata de angajat si angajator dovedeste efectuarea concediului. dar nu stiu unde este reglementat.



#7 Guest__*

  • Guests

Postat 28 September 2005 - 06:49 PM

Îmi pare rãu - cu ajutorul lui Google- eu l-am gãsit doar stipulat la Regulament de ordine interioarã...



#8 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 28 September 2005 - 06:53 PM

mai astept, poate stie cineva si ma ajuta.



#9 Guest__*

  • Guests

Postat 11 October 2005 - 02:23 PM

De ce deranjeaza cererea? Nu este stipulata explicit in lege. O prevede peste tot ROI (Reg. de Ord. Int.) Daca nu faci cerere, de unde stii ca se aproba sau nu? Seful poate sa-ti aprobe verbal, iar peste o zi i se nazare sa spunca ca nu ti-a aprobat nimic, si in 3 zile in care stai in concediu te trezesti concediat. Daca mai are si boala pe tine... te-ai aranjat. Asa, cu cererea, daca-ti opresti un ex sau o copie si el si tu esti acoperit. In plus, rechemarea la servici din concediu, unitatea ti-o face in scris. De ce? Ca sa aiba acoperire daca nu o respecti. Cererea este exact opusul acesteia. O chemare din concediu in rosu. (Hi :lol: ).



#10 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2005 - 03:21 PM

Lege nr. 26 din 28/12/67 - concediul de odihna al angajatilor Art. 12
(1) Conducerea unitatii are obligatia sa ia toate masurile pentru ca angajatii sa efectueze, in fiecare an calendaristic, concediile de odihna la care au dreptul.
(2) Dreptul la concediu de odihna nu poate face obiectul unei tranzactii, renuntari sau limitari. Orice asemenea act este nul de
drept.
(3) Programarea concediilor de odihna se va face la sfirsitul anului, pentru anul urmator, de catre conducerea unitatii, de acord cu organul sindical din unitate. Ordinea concediilor va fi stabilita esalonat in tot cursul anului, tinindu-se seama de interesele bunei desfasurari a activitatii si de interesele angajatilor.


legea 26 de mai sus a fost abrogata prin Legea 6 de mai jos :)

Lege nr. 6 din 05/02/92 - privind concediul de odihna si alte concedii ale salariatilor
ART. 4
(1) Durata concediului de odihna, inclusiv a concediului de odihna suplimentar, si cuantumul indemnizatiei cuvenite pe durata acestuia pentru fiecare salariat se stabilesc prin contractul individual de munca, cu respectarea dispozitiilor prezentei legi si a clauzelor convenite prin contractele colective de munca.
(2) La stabilirea duratei concediului de odihna in cadrul negocierilor, partenerii sociali pot avea in vedere si vechimea in munca a salariatilor.

ART. 5
(1) Regulile privind efectuarea concediilor de odihna si compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat se stabilesc prin contractele colective de munca.
(2) Programarea efectuarii concediilor de odihna se stabileste anual de conducerea unitatii, impreuna cu reprezentantii sindicatelor sau, dupa caz, ai salariatilor.


later edit : acum m-am prins ca si ultima a fost abrogata prin Lege nr. 53 din 24/01/03 Codul Muncii .
deci nu scrie de cerere :D ..macar o concluzie buna am tras si eu de aici dupa atatea abrogari de lege :D



#11 Ariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 183 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 11 October 2005 - 03:59 PM

iar prin noul cod al muncii nu mai ai voie sa compensezi in bani concediul de odihna neefectuat. fiecare angajat este obligat sa-si efectueze concediu.



#12 xint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:resurse umane

Postat 13 October 2005 - 12:39 PM

Ariana a spus:

iar prin noul cod al muncii nu mai ai voie sa compensezi in bani concediul de odihna neefectuat. fiecare angajat este obligat sa-si efectueze concediu.

:oops: da, si daca nu vrea ii faci decizie de plecare in concediu. pentru orice situatie trebuie sa fi blindat cu hartii, vorba ceea: "verba volant scripta manent"



#13 Guest__*

  • Guests

Postat 13 October 2005 - 03:51 PM

Ariana a spus:

iar prin noul cod al muncii nu mai ai voie sa compensezi in bani concediul de odihna neefectuat. fiecare angajat este obligat sa-si efectueze concediu.

ªi cum demonstreazã cineva dacã salariatul ºi-a luat pe bune concediul?
Dacã-i dã banii pe CO, dar îl obligã sã rãmânã la serviciu, fiindcã altfel îl paºte - vorba lui Tomiþã - un transfer...? Iar prezenþa la serviciu o plãteºte la negru? Mare lucru ºi legea asta, de ce mã obligã sã-mi iau concediu dacã mie-mi place la serviciu? Poate cã-s japonez?!



#14 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 13 October 2005 - 04:52 PM

Ariana a spus:

iar prin noul cod al muncii nu mai ai voie sa compensezi in bani concediul de odihna neefectuat. fiecare angajat este obligat sa-si efectueze concediu.


eu zic ca trebuie sa mai citesti noul cod al muncii. art 140 s-a abrogat, nu si 141 (4) - cel legat de compensarea in bani..... :idea:



#15 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 13 October 2005 - 08:16 PM

gabileo a spus:

De ce deranjeaza cererea? Nu este stipulata explicit in lege. O prevede peste tot ROI (Reg. de Ord. Int.) Daca nu faci cerere, de unde stii ca se aproba sau nu? Seful poate sa-ti aprobe verbal, iar peste o zi i se nazare sa spunca ca nu ti-a aprobat nimic, si in 3 zile in care stai in concediu te trezesti concediat. Daca mai are si boala pe tine... te-ai aranjat. Asa, cu cererea, daca-ti opresti un ex sau o copie si el si tu esti acoperit. In plus, rechemarea la servici din concediu, unitatea ti-o face in scris. De ce? Ca sa aiba acoperire daca nu o respecti. Cererea este exact opusul acesteia. O chemare din concediu in rosu. (Hi  :lol: ).
Deranjeaza, pentru ca vroia sa-mi arate ca e cel mai tare din parcare. Inconstient, de fapt. Pana la urma a scris o cerere(obligat-fortat) in fata directorului, dar scotea deja flacari. Eu vroiam insa sa stiu daca poate fi penalizat din cauza aceasta. Dar daca nu a fost la servici si nu are cerere aprobata, asta inseamna NEMOTIVAT, nu? :lol:



#16 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 13 October 2005 - 08:32 PM

Asta bineinteles daca nu-ti aduce concediu medical pt perioada lipsa si atunci nu ai ce-i face .Daca nu are cerere aprobata atunci e nemotivat sigur , bineinteles daca nu a avut acordul verbal al directorului care iti spune sa-l treci prezent .



#17 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 13 October 2005 - 08:35 PM

Da, a avut acordul verbal al directorului dar tot am obtinut o cerere scrisa de la el. Daca e vorba de concediu medical eu sunt de parere ca are obligatia sa anunte superiorii de ce s-a intamplat. Nu?



#18 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 13 October 2005 - 08:43 PM

Normal asa este . In cazul in care esti bolnav si nu poti veni la servici anunti pe cel in subordinea caruia te afli dar nu pt a da socoteala pt boala ta ci pt faptul ca oamenii se bazeaza pe tine in ziua respectiva si poate le incurci treaba . Din punct de vedere legal nu am citit nicaieri ca esti obligat sa anunti daca nu poti veni la serviciu , cu exceptia regulamentelor de ordine interioara unde se poate stipula acest lucru . E o chestie care tine in primul rand de respect fata de oamenii cu care lucrezi , respect care le lipseste multora asa cum e si in cazul tau .



#19 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 13 October 2005 - 08:57 PM

asa este. eu le-am promis ca am sa fac ordine si ma tin de cuvant.



#20 Ariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 183 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 14 October 2005 - 11:29 AM

draga diaconu alina, hai sa nu me mai recomandam citirea codului muncii inainte de a citi cu atentie ce a scris fiecare. sau macar sa intelegem corect ce a scris.
nicicum nu am scris ca s-a abrogat art. 141. tocmai la el am facut referire.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL