Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cerere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


cerere

23 replies to this topic

#21 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 14 October 2005 - 01:10 PM

Conform Codului Muncii art.143
Art.143 (1) Efectuarea concediului de odihna se realizeazã în baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupã caz, a reprezentanþilor salariaþilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfârºitul anului calendaristic pentru anul urmátor.
(2) Prin programarile colective se pot stabili perioade de concediu care nu pot fi mai mici de 3 luni pe categorii de personal sau locuri de munca.
(3) Prin programare individualã se poate stabili data efectuãrii concediului sau, dupã caz, perioada în care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioada care nu poate fi mai mare de 3 luni.
(4) în cadrul perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) ºi (3) salariatul poate solicita efectuarea concediului cu cel puþin 60 de zile anterioare efectuãrii acestuia.
(5) în cazul în care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileascá programarea astfel încãt fiecare salariat sa efectueze într-un an calendaristic cel puþin 15 zile lucrátoare de concediu neîntrerupt."

De aici necesitatea cereri , pentru a stabili data în cadrul perioadei programate.
Manea Mircea



#22 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 14 October 2005 - 09:29 PM

oops! eu nu-mi permit sa-mi iau 2 saptamini neintrerupte. ce se intampla?
ne mananca cineva?




#23 flores

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 15 October 2005 - 10:27 AM

Daca eu, salariat, am nevoie doar de serii de cate 2 zile de concediu de odihna si pentru asta fac cerere angajatorului meu nu cred ca-mi ia cineva capul!
Codul muncii confera drepturi multe salariatilor, dar in acest caz nu-l poate obliga pe salariat sa-si ia fractiune de concediu de odihna de cel putin 15 zile lucratoare.
Este o obligatie doar in sarcina angajatorului!



#24 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 17 October 2005 - 08:26 AM

La noi toata societatea pleaca in concediu la un anumit timp fixat de angajator, chiar daca tu nu vrei tot atunci trebuie sa pleci. La acest concediu programat nu trebuie cerere. Dar daca cineva pleaca in afara concediului programat (in functie de vechime creste numarul zilelor de concediu) atunci trebuie cerere.
Si poti sa platesi concediu neefectuat daca persoana pleaca de la societate si nu a efectuat concediul total.
Dar trebuie cerere daca lipsesti in afara cazului cand esti bolnav, altfel cum a scris cineva esti pontat Nemotivat. Poti cere concediu neplatit daca ai epuizat deja concediul de odihna din cauza programarii si trebuie sa te duci undeva.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL