Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FOARTE IMPORTANT-REG. DE EVID. FISCALA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


FOARTE IMPORTANT-REG. DE EVID. FISCALA

13 replies to this topic

#1 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 29 September 2005 - 01:52 PM

Stimati colegi,mi-am permis sa trimit o adresa catre M.F.,prin Cancelaria Primului Ministru,in legatura cu acest Reg. de evid. fiscala.Daca vor primi 3-4 mii de adrese pe aceasta tema,poate se mai gandesc daca e necesar sau nu.Adresa unde am trimis este aceasta: drp@pm-control.ro
Aceasta este adresa trimisa:
Catre,
Ministerul Finantelor Publice

Ma numesc ..........., si doresc sa pun o intrebare referitoare la Registrul de evidenta fiscala.
Registrul de evidenta fiscala este un document cu regim special.In orice document cu regim special ,de regula ,se trec date certe din cadrul activitatii economice a unei firme ,fie ca se refera la evidenta unor formulare, fie la inregistrarea unor operatii economice definitive si certe.
Art. 19 alin din Legea 82/1991 republicata si modificata, se mentioneaza ca rezultatul definitiv al exercitiului financiar se stabileste la inchiderea acestuia.(art.19 al.2)
La Sectiunea 5 din Ordinul 306/2002 art 5.9 se spun urmatoarele:
5.9. - Potrivit art. 19 alin. 1 din Legea contabilitãþii nr. 82/1991, republicatã, modificatã ºi completatã prin Ordonanþa Guvernului nr. 61/2001, în contabilitate, profitul sau pierderea se stabileºte lunar, cumulat de la începutul anului.
În acest sens, conturile de cheltuieli ºi conturile de venituri în care se înregistreazã, în funcþie de natura lor, veniturile, respectiv, cheltuielile se închid, provizoriu, prin rezultatul exerciþiului.
Rezultatul definitiv al exerciþiului se stabileºte anual ºi reprezintã soldul final al contului de profit ºi pierdere
In concluzie,ni se cere sa tinem intr-un registru de evidenta fiscala cu regim special date provizorii , care,la o adica, legea contabilitatii nici nu le trateaza in vreun capitol,tocmai pentru ca sunt PROVIZORII. Motivele pentru care se cere acest registru pot fi doua:
1.Cel care a propus acest registru are tipografie si are exclusivitate in tiparire(500.000 lei vechi e o suma enorma pentru un registru,indiferent cum ar arata el):
2.Cel care a propus infiintarea acetui registru nu a avut timpul necesar sa citeasca legea contabilitatii;
Reamintesc ca la 30.06 se intocmeste situatia contului de profit si pierdere cu situatiile provizorii pe sem. I ,iar la finele anului se intocmesc situatiile definitive ,inclusiv Declaratia anuala de impozit pe profit.
Intrebarea finala ar fi: cui si la ce foloseste acest registru cu date provizorii?
Multumesc anticipat pentru raspuns, care probabil va veni,ca de obicei, cam la 6 luni de la trimiterea prezentei.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 September 2005 - 02:04 PM

cred ca trimit si eu :D




#3 Mihai.Dumitrescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 September 2005 - 02:33 PM

In Legea 82 este vorba de profitul contabil, iar registrul de evidenta fiscala se refera la profitul sau pierderea fiscala.



#4 anakamelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:discutii,dezbateri,informare

Postat 29 September 2005 - 04:00 PM

Mihai, ai perfecta dreptate.
Parerea mea:acest registru foloseste pentru maximirea castigurilor domnilor actionari ai Imprimeriei Nationale , si pe langa ei unora care au fost e acord cu asta(din MF sigur!)...si atat.
Nici eu nu vad de ce trebuia sa-mi fac situtia de calcul a profitului impozabil pe un document cu regim special, cand oricum o faceam, si cred ca toti colegii nostrii faceau la fel, cu ajutorul tehnicii de calcul?
Dar nu puteau cere un pret atat de mare pe niste hartii cu trei linii decat daca...e cu regim special!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Eu nu vad pe nimeni apucandu-se sa scrie cifrele unele sub altele si sa le socoteasca , asa, ca pe vremuri.
Ar trebui sa ne folosim de adresa data de tine si sa trimitem toti .
Eu o sa trimit.Sunt curuioasa ce raspuns o sa primesc.
Viata e frumoasa, scapa cine poate!!!



#5 Guest__*

  • Guests

Postat 29 September 2005 - 04:09 PM

Documentul a fost editat pentru cã într-un eventual proces, singurele care au valoare juridicã sunt Registrul-inventar, Registrul-jurnal ºi celelalte registre (salarii, acum de evidenþã fiscalã). Se stipuleazã faptul cã aceste calcule sunt provizorii pentru cã, în mod normal societãþile ar trebui sã calculeze profit ºi sã plãteascã impozit pe profit la sfârºitul exerciþiului financiar! Statul român ia aceºti bani în avans, pe baza unor legi care sã-i permitã acest fapt. Pentru ca datele cuprinse-n contabilitate sã aibã ºi valoare juridicã, ele trebuie scrise pe un formular tip, cu regim special, ce nu poate fi falsificat...
Oricum, fiecare notã contabilã trebuie sã aibã la bazã un document justificativ. Pentru calculul impozitului nu exista nici unul (dar, în mod normal, aceste calcule trebuiau anexate, indiferent de documentul pe care erau fãcute).
Aºa cã vã veþi agita degeaba... :P



#6 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 29 September 2005 - 08:42 PM

coconut spune :.
,,Pentru ca datele cuprinse-n contabilitate sã aibã ºi valoare juridicã, ele trebuie scrise pe un formular tip, cu regim special, ce nu poate fi falsificat... "
DE UNDE O SCOSESI BRE SI PE ASTA? LUCREZI IN GUVERN?
SA INTELEGEM CA PANA ACUM DATELE DIN CONTABILITATE N-AU AVUT NICI-O VALOARE JURIDICA SI CA ACU VENI UN INTELIGENT SI SALVA MINISTERUL DE FINANTE CU INTRAREA IN LEGALIATATE??????
LAS-O,BRE...CA O FACUSI LATA !
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#7 Guest__*

  • Guests

Postat 29 September 2005 - 08:58 PM

În afarã de faptul cã nu sunt bre cu mãtãluþã, te rog sã nu mai þipi la mine... (asta dacã ai învãþat cumva în cei ºapte ani de acasã). :?:
ªi pentru cultura ta generalã, ia ºi citeºte:

Registrul-jurnal (cod 14-1-1) si Registrul-inventar (cod 14-1-2) au regim de inregistrare la organele fiscale. Acestea se numeroteaza, snuruiesc si parafeaza inainte de depunere la organele fiscale pentru inregistrare.
Registrele de contabilitate numerotate, snuruite, parafate, inregistrate la organele fiscale si conduse regulat pot fi admise ca proba in cazul litigiilor unitatilor patrimoniale, in caz de faliment, precum si in orice alte situatii.
L82 - legea contabilitãþii----
Offtopic:
Nu mã aºteptam sã fie ºi mitocani pe aici, în afarã de cei stresaþi - ºi care mãcar au bun-simþ! :!:



#8 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 29 September 2005 - 09:00 PM

Excelenta initiativa!
Ai perfecta dreptate. Una este sa fim corecti si alta e sa fim fraieri. Eu am mai depistat niste aberatii in legislatie. N-ar fi rau sa ne ocupam de ele in mod profesionist. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif
Voi trimite si eu!



#9 mih@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 29 September 2005 - 09:26 PM

coconut nu cumva registrele de care vorbesti nu se m-ai intregistreaza la fisc?ia vezi ca registrele inventar si jurnal nu se m-ai inregistreaza nicaieri .Colegii nostri au drepate prea mute registre registrele



#10 Guest__*

  • Guests

Postat 29 September 2005 - 09:45 PM

Eu nu am spus cã nu sunt prea multe, eu nu aº mai accepta nici declaraþiile ºi tot tacâmul ºi bãtaia lor de joc, am zis cã nu avem nici o ºansã-n faþa lor fiindcã tot ce vor ei vor face.
Juriºtii susþin cã un act are valoare probatorie doar dacã acel act nu poate fi falsificat - având numãr de-nregistrare de la fisc, fãcut în nu ºtiu câte exemplare - este unic º.a.m.d., demonstreazã înregistrarea datelor oficiale...
Mai e mult pânã departe în ceea ce priveºte þara sta - din toate punctele de vedere! :(.



#11 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 29 September 2005 - 09:58 PM

Coconut, nu se leaga. In REF trecem niste "socoteli" care pot fi corecte sau nu, dar care se finalizeaza prin intocmirea unei note contabile (691 =441). Impozitul inregistrat in balanta il declar in decl.100 si aia chiar ca n-am cum s-o falsific. De asemenea, nota contabila se duce in Reg.-jurnal, care, conform legii 82 republicata, nu se mai inreg. la fisc :lol: . (cine sa-i mai inteleaga?!) :lol:
Cu ce as putea ajunge la "cremenal" acum, cu existenta acestui REF, mai mult decat inainte? Si sa nu uitam ca aveam asa ceva, tot inregistrat la Fisc, numai ca nu era 500.000. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#12 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 29 September 2005 - 09:59 PM

Citat din raspunsul lui coconut:
,,ªi pentru cultura ta generalã, ia ºi citeºte:

Registrul-jurnal (cod 14-1-1) si Registrul-inventar (cod 14-1-2) au regim de inregistrare la organele fiscale. Acestea se numeroteaza, snuruiesc si parafeaza inainte de depunere la organele fiscale pentru inregistrare.
Registrele de contabilitate numerotate, snuruite, parafate, inregistrate la organele fiscale si conduse regulat pot fi admise ca proba in cazul litigiilor unitatilor patrimoniale, in caz de faliment, precum si in orice alte situatii.
L82 - legea contabilitãþii---- ''
Stimate domn(sau doamna) ,,coconut",esti in afara subiectului...Era vorba de Registrul de evidenta fiscala.Reactia dumitale la citirea apelativului ,,bre" ,folosit f. mult in unele zone ale tarii, denota ca ,,mataluta" nu ai fost prin acele locuri... Daca te uiti cu atentie la adresa postata de mine, se bazeaza pe articole de lege,mentionate clar.Virulenta atacului dumitale la adresa mea ma face sa cred ca ai un interes in a apara asemenea exces de formularistica ce ne toaca nervii zi de zi .Succes in sustinerea puntului de vedere si felicitari pentru absolvirea cu brio a celor 7 ani...de acasa sau de la ff.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#13 Guest__*

  • Guests

Postat 29 September 2005 - 10:08 PM

Dacã Domnia voastrã se plimbã pe la þarã, n-are decât, numai pe acolo se foloseºte apelativul bre ºi n-aveþi decât sã-l folosiþi în mediul în care trãiþi sãnãtos.
Am înþeles foarte bine despre ce registru este vorba tovarãºe Dinu, am fãcut doar un paralelism, nu am spus cã se-ncadreazã-n acea literã de lege... fiindcã se vede cã nu prea le aveþi cu problemele de juristicþie ºi nici cu limba românã (dovadã cã nu ºtiþi sã folosiþi decât apelative de joasã speþã).
Abia aºtept sã vãd reacþia domnilor de la Finanþe! Sunt convinsã cã ºi d-lor v-aþi adresat tot cu bre ºi cu litere mari de tipar ca sã le vadã foarte bine, nu de alta, dar la deasa frecvenþã pe care o aveþi în vocabularul de bulevard - ºi rarã la bun simþ -, nu mã aºtept la altceva!
Mult succes!



#14 Guest__*

  • Guests

Postat 29 September 2005 - 10:40 PM

ctanela a spus:

Coconut, nu se leaga. In REF trecem niste "socoteli" care pot fi corecte sau nu, dar care se finalizeaza prin intocmirea unei note contabile (691 =441). Impozitul inregistrat in balanta il declar in decl.100 si aia chiar ca n-am cum s-o falsific. De asemenea, nota contabila se duce in Reg.-jurnal, care, conform legii 82 republicata, nu se mai inreg. la fisc :lol: . (cine sa-i mai inteleaga?!) :lol:  
Cu ce as putea ajunge la "cremenal" acum, cu existenta acestui REF, mai mult decat inainte? Si sa nu uitam ca aveam asa ceva, tot inregistrat la Fisc, numai ca nu era 500.000. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif

Da, preþul este altã poveste: este hoþie. Faptul cã ele nu se mai înregistreazã la fisc nu le schimbã natura juridicã ºi nici scopul - doar le lipseºte de un numãr dat de ei..., adicã de o plimbare în plus, care oricum o vom face pentru cine ºtie ce alte porcãrii...
Eu am încercat doar sã vã povestesc ce e-n capul lor, îmi pare rãu dacã s-a-nþeles altceva ºi sunt chiar nedumeritã de ce a iscat aºa o reacþie mitocãneascã o pãrerecare nu este-n acord cu a voastrã?!
Preþul - repet -exorbitant este o altã poveste, dar sã nu uitãm cã nu este singurul lucru care costã mai mult decât face-n þara asta... ºi nu în asta constã durerea noastrã!...
Ori cã scriem pe cine ºtie ce document notele alea nenorocite, ori pe registrul lor de 500 000 lei tot munca noastrã este (iar plata registrului o face societatea!).
ªi apoi voi nu ºtiþi un lucru?! În Þara româneascã nu existã avocaþi cu specialitatea de drept fiscal ºi nu le puteþi cere - deocamdatã - sã-nþeleagã ce este aia Declaraþia 100 ºi articolul contabil 691=441!!!!
În fine, mult succes la Finanþe! Aºtept cu nerãbdare rezultatul rãzmeriþei voastre! :D






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL