Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deduceri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deduceri

13 replies to this topic

#1 ramona.gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 29 September 2005 - 05:12 PM

este legal sa nu se ofere 250 deducere doar ca m-am angajat la data de 02.09.2005 si nu pe data de 01.09.2005 as vrea sa aflu legea .
va multumesc :roll:



#2 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 September 2005 - 05:27 PM

deducerea personala lunara se acorda in functie de venitul lunar brut realizat si de numarul de persoane aflate in intretinere. daca nu ma insel se acorda o singura data in luna in cazul in care ai 1/2 luna la un angajator si cealalta 1/2 de luna la alt angajator.(de regula la primul angajator)




#3 Guest__*

  • Guests

Postat 29 September 2005 - 05:30 PM

Nu te-nºeli ºi aºa e logic...



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 September 2005 - 05:45 PM

daca pe 1 a lucrat in alta parte unde i s-a acordat deducere pt luna respectiva la nou lloc de munca nu mai primeste deducere :D.. nu trebuie sa ai jumatate de luna
e aiurea ce scriu dar se poate intampla



#5 Guest__*

  • Guests

Postat 29 September 2005 - 05:48 PM

ªi cine a zis cã i s-a acordat deducerea unde a lucrat doar o zi? :roll:
Florina a scris cã numai în situaþia în care-ar fi fost jumi-juma era de aºteptat sã nu i se dea dreptul de deducere...



#6 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 September 2005 - 05:49 PM

da, Septimiu ai dreptate se poate intampla! am dat un exemplu cu 1/2 luna. nu a precizat ca ar fi lucrat pe 01.09 in alta parte.[/quote]



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 September 2005 - 05:50 PM

daca primul angajator i-a acordat deducerea pt o zi ... la noul loc de munca nu mai ia... ce am scris aiurea ?
sa intrebe la primul angajator, daca e cazul :D



#8 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 September 2005 - 05:53 PM

clar! ai spus bine!



#9 ramona.gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 29 September 2005 - 06:09 PM

nu a lucrat pe data de 01.09.2005 la nici o societate poate demonstra prin acte



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 September 2005 - 06:16 PM

atunci ia deducere :D
http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#11 DAVIDR

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 November 2005 - 11:02 AM

In cazul in care un salariat vine prin transfer in cursul lunii de la o alta unitate unde a avut un salariu mai mic (tinand cont de faptul ca deducerea se acorda la salariul brut si nu la salariul tarifar), i se acorda deducerea numai o data pe luna, unde ,la care unitate? este corect asa?
cand i se regleaza impozitul, odata cu regularizarea anuala a impozitului pe venit?
Unde gasesc asta precizat in legislatie?



#12 DAVIDR

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 November 2005 - 11:06 AM

Daca un angajat are un program atipic: 2 saptamani lucreaza, 2 este liber: in cele doua saptamani de liber are un concediu medical, cum se procedeaza cu orele care apar ca lucrate in plus:
*se platesc normal
*se platesc ca ore suplim.
*alta procedura?



#13 lulu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 November 2005 - 11:46 AM

Aceeasi intrebare o am si eu. M-am angajat pe 12 octombrie si nu lucram inainte nicaieri, si nu mi-au trecut deduceri personale.
Am un salariu brut de 850 ron si nu am copii in intretinere. Deci trebuiau sa imi treaca si deduceri,nu?



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 November 2005 - 12:08 PM

da






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL