Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
detasare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


detasare

5 replies to this topic

#1 PRO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 30 September 2005 - 12:46 PM

In situatia in care am o detasare a unui salariat de la alta firma la firma mea cu un act aditional la contractul de munca, pentru o perioada de o luna, eu sunt obligat sa ii platesc salariul pt luna respectiva. In acest caz, tot firma mea plateste contributiile aferente in aceasta luna?
Multumesc!



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 30 September 2005 - 01:23 PM

Codul muncii:
............
ART. 47

(1) Drepturile cuvenite salariatului detasat se acorda de angajatorul la care s-a dispus detasarea.
(2) Pe durata detasarii salariatul beneficiaza de drepturile care îi sunt mai favorabile, fie de drepturile de la angajatorul care a dispus detasarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detasat.

(3) Angajatorul care detaseaza are obligatia de a lua toate masurile necesare pentru ca angajatorul la care s-a dispus detasarea sa îsi îndeplineasca integral si la timp toate obligatiile fata de salariatul detasat.

(4) Daca angajatorul la care s-a dispus detasarea nu îsi îndeplineste integral si la timp toate obligatiile fata de salariatul detasat, acestea vor fi îndeplinite de angajatorul care a dispus detasarea.

(5) În cazul în care exista divergenta între cei doi angajatori sau nici unul dintre ei nu îsi îndeplineste obligatiile potrivit prevederilor alin. (1) si (2), salariatul detasat are dreptul de a reveni la locul sau de munca de la angajatorul care l-a detasat, de a se îndrepta împotriva oricaruia dintre cei doi angajatori si de a cere executarea silita a obligatiilor neîndeplinite.
http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif




#3 marmota

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:multe

Postat 09 April 2006 - 08:17 PM

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum se face practic o detasare. In cazul cu care ma confrunt, totul a decurs astfel: firma1 a facut o cerere catre firma2 prin care ii cere 3 persoane detasate. Am primis raspuns raspuns scris in care se zice ca vor fi detasati x,y,z ...si aici am ramas. Contabila firmei2 imi spune ca aceste cereri/raspuns vor fi atasate statului de plata al firmei1 dar contabila firmei1 imi spune ca nu se poate face detasare, ca daca vrem, sa le facem persoanelor contracte individuale de munca cu timp partial....
Deci, IMPAS...cum facem?

Multumesc, in caz ca nu ati adormit citind povestea :).
Inteligenta ma urmareste ... dar eu sunt mai rapid



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 09 April 2006 - 08:25 PM

Codul muncii:
...
Art. 45
Detasarea este actul prin care se dispune schimbarea temporara a locului de munca, din dispozitia angajatorului, la un alt angajator, in scopul executarii unor lucrari in interesul acestuia. In mod exceptional, prin detasare se poate modifica si felul muncii, dar numai cu consimtamantul scris al salariatului.

Art. 46
(1) Detasarea poate fi dispusa pe o perioada de cel mult un an.
(2) In mod exceptional, perioada detasarii poate fi prelungita pentru motive obiective ce impun prezenta salariatului la angajatorul la care s-a dispus detasarea, cu acordul ambelor parti, din 6 in 6 luni.
(3) Salariatul poate refuza detasarea dispusa de angajatorul sau numai in mod exceptional si pentru motive personale temeinice.
(4) Salariatul detasat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de detasare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Art. 47
(1) Drepturile cuvenite salariatului detasat se acorda de angajatorul la care s-a dispus detasarea.
(2) Pe durata detasarii salariatul beneficiaza de drepturile care ii sunt mai favorabile, fie de drepturile de la angajatorul care a dispus detasarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detasat.
(3) Angajatorul care detaseaza are obligatia de a lua toate masurile necesare pentru ca angajatorul la care s-a dispus detasarea sa isi indeplineasca integral si la timp toate obligatiile fata de salariatul detasat.
(4) Daca angajatorul la care s-a dispus detasarea nu isi indeplineste integral si la timp toate obligatiile fata de salariatul detasat, acestea vor fi indeplinite de angajatorul care a dispus detasarea.
(5) In cazul in care exista divergenta intre cei doi angajatori sau nici unul dintre ei nu isi indeplineste obligatiile potrivit prevederilor alin. (1) si (2), salariatul detasat are dreptul de a reveni la locul sau de munca de la angajatorul care l-a detasat, de a se indrepta impotriva oricaruia dintre cei doi angajatori si de a cere executarea silita a obligatiilor neindeplinite.



#5 marmota

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:multe

Postat 13 April 2006 - 04:49 PM

Multumesc, si eu i-am pus contabilei in fata codul munci...sa inteleg ca este doar rea vointa din partea ei ca nu a vrut sa accepte transferul. Asta este, am fost nevoita sa fac contracte individuale de munca..
Inteligenta ma urmareste ... dar eu sunt mai rapid



#6 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 18 December 2006 - 11:02 AM

Are cineva vreun model de cerere pt detasare? Merci.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL