Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cea mai buna banca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


cea mai buna banca

38 replies to this topic

#21 anomis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 203 Postari:
  • Location:TM

Postat 06 October 2005 - 09:09 AM

addina a spus:

asa ceva nu imi vine sa cred... o fi brd-ul tare slabut, dar nici chiar asa.
Nici mie nu mi-a venit sa cred ce ineptii sint in stare sa debiteze tipele de la ghiseu, dar cind a venit directorul agentiei BRD si a confirmat ca nu se poate, n-am mai scos un cuvint si m-am carat de acolo cu 100 la ora. Nu de alta, dar daca apucam sa deschid gura si sa le zic ce aveam pe limba, era scandal mare :evil:
Am card la BRD (cont de salarii deschis la BRD Bucuresti de catre firma la care lucrez). Am vrut sa virez niste bani la o agentie de turism din Pitesti (pentru bilete la mare), iar cei de la BRD Timisoara nu au fost in stare sa faca transferul intre conturi :smt021 A trebuit sa retrag bani de la bancomat si apoi sa-i depun in contul agentiei de turism... Sincera sa fiu, dupa raspunsul pe care mi-l dadusera in legatura cu transferul, incepeam sa ma indoiesc ca voi putea sa depun bani intr-un cont deschis la alta agentie BRD decit cea care imi ia banii :cry: Ar fi fost chiar culmea !



#22 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 06 October 2005 - 05:18 PM

pana acum am avut o parere buna despre brd dar vad ca sunt probleme.




#23 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 06 October 2005 - 06:55 PM

Cu BRD-ul au cam avut si clientii mei probleme. Este printre putinele banci la care gasesc mereu greseli de genul: plati operate in contul altor firme, plati netransmise la furnizori, operatiuni inregistrate de doua ori, etc. Nu mai zic ce am patit cu ei la introducerea sistemului de plati electronice. O sucursala accepta OP-uri la buget editate cu programul de la Min. de finante, alta nu accepta (ambele in Constanta). Cred ca-i omoara birocratia. Au mostenit un sistem si un personal pe care acum se chinuie sa-l adapteze. Deocamdata nu le iese.
Si mai este o chestie cu bancile astea. Intre client si banca cu care lucreaza ar trebui sa existe o relatie mai speciala, mai prietenoasa, pentru ca si banca are interes ca tie sa-ti mearga treaba, atat timp cat esti serios. Eu am reusit sa stabilesc o relatie bunicica cu Unicredit. Am si cativa clienti pe care i-am indreptat spre ei si sunt destul de multumiti. Nu au comisioane mari, iar in ce priveste creditele, cei care sunt clientii lor de un an sau doi, obtin destul de repede si pot sa si negocieze dobanzile. Nu stiu cum functioneaza alte sucursale, dar cei din Constanta sunt OK.
http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#24 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 06 October 2005 - 09:51 PM

brd bacau e de belea... n-au nici o notiune de lucru cu clientii, de asigurare a informatiilor confidentiale etc. Sa nu mai spunem de greselile din extrase! Am gasit inclusiv incasari necuvenite retrase din cont dupa 2 (doua) zile..daca lua clientul banii pe CEC? il punea sa-i aduca inapoi?!
Am facut un credit la Banca Romaneasca, rapid, elegant, fara bataie de cap. Pun banii pentru 2-3 luni si stau linistita.
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#25 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 23 October 2005 - 06:57 PM

ce spuneti de BCR?



#26 Lidia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 25 October 2005 - 07:00 PM

Daca sunteti din capitala incercati macar o data Emporiki Bank.
Eu asa ceva nu am vazut decat in Occident, pe cuvantul meu. Firma la care lucrez e o clienta a lor si, de fiecare data cand merg acolo imi este si jena sa ma asez pe scaun. Lucreaza atat de repede ca nici nu am timp sa-mi tracg sufletul. Iar deschiderea unui cont, chiar si pe juridica, nu costa nimic, iti dau si creditcard embosat, tot ce vrei tu. Si au si e-banking. Nota 10 pentru Emporiki.
Pana anul trecut contul era la BancPost. Am fost luna trecuta sa lichidam contul si am stat trei ore la niste cozi imense, basca a trebuit sa ne plimbam prin saisprezece cabinete de directori si subdirectori. Am iesit si ne-am inchinat ca am scapat de ei. Ma mir cum mama naibii au iesit ei Banca Anului, auzi acolo!!!



#27 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 25 October 2005 - 09:39 PM

Lidia, ce stii de aceasta banca? de unde provine? cine sunt actionarii?



#28 Lidia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 26 October 2005 - 01:05 PM

kimba a spus:

Lidia, ce stii de aceasta banca? de unde provine? cine sunt actionarii?

este banca comerciala a Greciei (de acolo empiriki). adevarul e ca nu stiu nimic de actionari, stiu doar ca Dinamo au credite acolo si cativa bastani. Au clienti putini si mari. Cam atat. Si ca e pe piata de ceva vreme si ca eu sunt multumita de serviciile lor. Ah, directorii de sucursale sunt greci, ce altceva ;)



#29 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 26 October 2005 - 01:17 PM

pt creditetele de consum (max 10.000 euro) votez HVB



#30 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 30 October 2005 - 12:12 PM

ABN-AMRO? a lucrat cineva cu ei?



#31 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 31 October 2005 - 08:21 AM

eu am luat foarte usor credite de la ei



#32 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 31 October 2005 - 03:25 PM

Kimba, nu stiu exact daca in localitatea in care te afli exista MindBank (Banca pentru Mica Industrie si Libera Initiativa) - la Cluj exista -, dar mie personal aceasta mi se pare la ora asta in Romania banca tuturor posibilitatilor. Este deosebit de avantajos sa iei credit de la ei. La ora asta in Cluj, cel putin, cel mai avantajos. Eu am mediat cel putin 8 credite pe care le-au acordat si sunt flexibili. Ca o paranteza - au acordat credit pentru cumparare de locuinta fara ca persoana interesata sa aiba carte de munca (era administratorul unei SC).
Imi pare rau sa aud colegii ca sunt nemultumiti de BRD. Eu personal sunt foarte multumita de serviciile si de prestatiile lor. I-as cataloga chiar nr.1 la profesionalism. Dar probabil depinde si de regiuni...



#33 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 01 November 2005 - 10:58 AM

:smt059



#34 mrobert

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 01 November 2005 - 09:19 PM

ABN AMRO ii "the bank" ...
Dupa mine, ABN AMRO, Citibank sunt una, si restul sunt alta.
Lucrez cu ABN ca persoana fizica ... totul ii super smooth. Mi ciuda ca in 2 ani nu am gasit nimic la ei la ce sa comentez. Nici macar un pix defect la ghiseu sau ceva acolo sa zic si eu ceva de rau. :twisted: :twisted:

In rest, mai lucrez cu o banca offshore (nu va uitati funny la mine ... i-am ales pentru niste servicii indisponibile aici ... si in plus este si legal asa ceva) ...

Daca ii compar pe astia cu bancile romanesti ... ii ca si cum compar apa cu whisky.

Ca firma, lucrez cu Transilvania ... sunt OK.

Eu zic, ca nepotismul strica tot.



#35 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 02 November 2005 - 03:24 PM

mrobert a spus:

Eu zic, ca nepotismul strica tot.
Nu te supara, la ce referi? Nu am inteles...



#36 mrobert

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 02 November 2005 - 04:28 PM

nepotism = angajatul de neamuri. Nu conteaza ca tipul/tipa, nu face diferenta intre un ordin de plata si un pachet de Orbit ... conteaza ca ii "neam" cu sefu.



#37 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 03 November 2005 - 07:43 AM

la raiffesisen am intalnit o groaza de "inteligenti" din aceasta categorie
fara suparare daca "lovesc" pe careva



#38 mrobert

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 03 November 2005 - 08:00 AM

In masura in care un angajat este capabil, nu am nimic impotriva faptului ca ii neamu' lu' sefu.

Din experienta catorva banci cu care am lucrat, am gasit si in banci mai "nasoale" gen BancPost, oameni si servicii excelente.

Defapt, la BancPost am intalnit poli opusi ai problemei.
Cu multi ani in urma cand nu locuiam in Cluj, ci intr-un orasel mai mic, ma intelegeam foarte bine cu personalul de la mica agentie BancPost din localitate.
Puteam da oricand un telefon sa intreb informatii despre cont, sau ii rugam sa imi faca diverse operatiuni, pentru care semnam a doua zi formularele.

In Cluj, mi-au pierdut cererea pentru emiterea unui card.
Cand i-am investigheze unde a disparut cerea, raspunsul a fost unul TARE : "N-am eu timp acum dom'le sa-ti caut cererea. Fa alta"



#39 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 09 November 2005 - 09:26 PM

Bancherii au ajuns sã dea credite promoþionale



Virusul campaniilor desfãºurate de marile reþele de retail pentru promovarea consumului pe credit, cu rambursarea întîrziatã a ratelor, a atins ºi bãncile. Cu o lunã înainte de punctul culminant al freneziei cumpãrãturilor de Sãrbãtori, bãncile încep sã arunce pe piaþã produse cu specific promoþional puternic, dupã un model care tinde sã devinã tradiþie: bãnci ºi societãþi de credit de consum încearcã acum, la unison, sã atragã clienþi cu credite acordate imediat, dar cu plata peste mai multe luni. Generoºii finanþatori uitã însã sã pomeneascã ºi dobînda practicatã, insistînd doar asupra perioadei de graþie extinse de care ar urma sã beneficieze clientela. Lozinca "consumã acum, plãteºti mai tîrziu" acapareazã, practice, toþi finanþatorii, în timp ce banca centralã tot încearcã sã lupte cu cererea agregatã în creºtere constantã, alimentatã acum ºi de finanþãrile în lei la dobînzi scãzute, care se pregãtesc sã le substituie pe cele în valutã, pe care BNR le-a blocat în mare mãsurã. Oricum, nici în acest sezon, societãþile financiare non-bancare nu vor fi reglementate, în condiþiile în care legea care ar trebui sã le organizeze activitatea nu a fost încã trimisã în Parlament.

O miºcare spectaculoasã vine de la BRD, a doua bancã de pe piaþã, care s-a folosit de lansarea unui card de credit Mastercard în lei pentru a iniþia propria campanie de sfîrºit de an: 100 de zile perioadã de graþie pentru sumele trase în aceastã perioadã ºi rambursate pînã la 28 februarie 2006. Banca pluseazã ºi nu cere dobîndã nici pentru sumele retrase de pe card la ATM-uri, pe lîngã plãþile la comercianþi. Mai mult, în aceastã perioadã nu trebuie rambursat nici principalul (suma de credit utilizatã). Dupã aceastã datã, clienþii beneficiazã de perioada de graþie standard pentru acest card, de 55 de zile în care nu plãtesc dobîndã pentru plãþile efectuate la comercianþi. Dobînda la linia de credit acordatã pe card este însã de 27% pe an, nemenþionatã în anunþul bãncii. La sfîrºitul sãptãmînii trecute, Raiffeisen Bank, al treilea jucãtor din sistemul bancar, a anunþat, de asemenea, o promoþie de Sãrbãtori: dobîndã 0% pe an, în primele trei luni, pentru creditele de consum contractate în aceastã perioadã, ceea ce se traduce prin rate mai mici. Dobînzile pe care clientul trebuie sã le plãteascã dupã terminarea acestei perioade sînt de 21,9% sau 28,9% pe an (în funcþie de opþiunea clientului pentru o dobîndã fixã sau variabilã). Banca are restricþii majore la finanþãrile în valutã, sub incidenþa reglementãrilor BNR. BCR, liderul pieþei, are, deocamdatã, doar o promoþie tradiþionalã, prin care oferã un bonus de 2% pentru cumpãrãturile plãtite cu cardul. Bãncile insistã, astfel, pe caracterul practic al cardului, care permite accesul la o linie de creditare în orice moment, care i-a inspirat pe unii jucãtori sã-l denumeascã "credit la purtãtor". Costul ridicat este însã contrapartida accesului rapid la aceste finanþãri. Pînã la sfîrºitul anului mai este însã timp ca ºi alþi jucãtori sã lanseze astfel de oferte. De altfel, experienþa lui 2004 aratã cã bancherii sînt atenþi sã capitalizeze apetitul mãrit pentru consum al populaþiei în perioada Sãrbãtorilor.

Vasile STROE
Sursa: Telegraf
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL