Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
avantaje in natura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


avantaje in natura

3 replies to this topic

#1 diana_s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 04 October 2005 - 04:06 PM

Incep prin a-mi cere scuze daca intrebarea a mai fost pusa , dar am cautat dupa avantaje in natura si n-am gasit nimic.

Stie cineva , daca acord avantaje in natura si le consider nedeductibile la firma, acestea se mai impoziteaza angajatilor?



#2 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 04 October 2005 - 05:06 PM

Cod Fiscal Art.21 (4) - chelt.neded.la impozit/profit:

(4) Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile:

d) cheltuielile cu taxa pe valoarea adaugata aferenta bunurilor acordate salariatilor sub forma unor avantaje in natura, daca valoarea acestora nu a fost impozitata prin retinere la sursa;

l) alte cheltuieli salariale si/sau asimilate acestora, care nu sunt impozitate la angajat, cu exceptia prevederilor titlului III;




#3 diana_s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 05 October 2005 - 10:35 AM

multumesc Lorenzo. Am cautat si in norme dar sar peste d si l. Exceptia prevederilor titlului iii se refera la capitolul iii, alineatul 4 unde sunt prezentate sumele primite de angajat dar neimpozabile acestuia si deductibile fiscal la societate. Eu inteleg asa : ii prestez unui salariat un serviciu pe care il consider nedeductibil la calculul imp. pe profit si atunci nu sunt obligata sa il impozitez lui prin retinere la sursa. Gresesc?



#4 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 05 October 2005 - 02:56 PM

Toate sumele primite de angajati cu titlu de salariu sau asimilate salariului - de tipul avantajelor in natura - se impoziteaza prin retinere la sursa la angajat, cu exceptiile de la Titlul III.
Daca firma acorda vreo suma sau produs/serviciu asimilat salariului, iar acestea NU au fost impozitate la salariat SI NICI NU sunt exceptate de la impozitare cf. Titlului III, atunci ele se constituie in chelt.neded.la calculul impoz/profit.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL