Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salariul realizat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


salariul realizat

14 replies to this topic

#1 Cristina Vladimir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 05 October 2005 - 03:48 PM

Am si eu o intrebare:
avem toti angajatii contracte de munca in care sunt trecute salarii brute. In fiecare luna insa, salariul realizat este diferit (e in functie de realizarile firmei). Se poate sa platesc contributiile pentru salariile realizate, nu pentru cele brute stipulate in contractele de munca?

Daca da, trebuie sa modificam si contractele de angajare, sa stipulam ca suntem platiti la realizari?

Astept raspunsuri...



#2 monix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 05 October 2005 - 10:28 PM

Contributiile se platesc la salariul realizat ( adica la castigul brut) in afara de contributia asiguratului la fondul de somaj, care se plateste la salariul de baza+ sporuri permanente . Acest lucru este stipulat in legile de referinta ale fiecarei contributii. Nu se modifica pentru acest lucru contractul individiul si nici nu se stipuleaza faptul ca sunteti platiti la realizari. Asa stiu eu. In cazul in care castigati mai mult de 5 salarii medii pe economie , Cas-ul pe care il datorati este limitat la acest castig .




#3 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 13 October 2005 - 07:42 PM

Daca am o persoana care a fost incadrata pe 02.09.05 avand 21 zile lucratoare din 22 si un salariu pe cartea de munca de 590 (fara alte sporuri) la ce suma se calculeaza contributiile de somaj 1% respectiv 3 %?



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 13 October 2005 - 08:21 PM

la realizat



#5 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 October 2005 - 11:16 AM

septimiu, nu-i frumos, spune-i omului de ce :lol:

in cazul in care contractul incepe sau se termina in cursul lunii, 1% se calculeaza la realizat si nu la incadrare :lol:



#6 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 15 October 2005 - 02:03 PM

multumesc pt raspuns, dar 3% la ce se calculeaza ca nu prea am inteles :cry: ?



#7 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 15 October 2005 - 02:46 PM

3%-somaj angajator-se calculeaza la brut-realizat.
LAURA JUNC



#8 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 15 October 2005 - 03:01 PM

Multumesc frumos :D

Draga Moderator mai am o problema

Un angajat nu a mai venit la munca toata luna septembrie. Am facut o adresa prin care il invit sa discutam problema , dar am primit un mesaj de la el ca nu se mai intoarce si nici nu mai poate sa treaca pe la firma sa lamurim lucrurile. Nu are alte restante fata de firma .

Intrebarea este cum o sa apara pe statul de salarii ?
In declaratiile de somaj si cas?
Am observat ca in declaratii (cel putin in Anexa 1.1 )sa-l trec cu sal 0 si zile 0?

Va multumesc anticipat



#9 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 15 October 2005 - 05:25 PM

Daca nu a mai venit nici o zi la munca in septembrie ii desfaci disciplinar contractul de munca pt absente nemotivate incepand cu prima zi in care nu a mai venit la munca si nu mai apare deloc in septembrie (faci un referat in care specifici ca in perioada x nu a venit la munca si se hotareste desf disciplinara a contractului de munca cu prima zi a perioadei x pt ca nu ai cum sa il platesti in aceasta perioada fiind absent ) . Desi eu unul nu il inteleg deloc . Vorbeste cu el si zii sa trimita pe cineva, daca el nu poate , cu o cerere de demisie pe care i-o aprobi tot incepand cu prima zi in care nu a mai venit la munca , e in avantajul lui pt a evita desfacerea disciplinara a contractului de munca . Preavizul nu e necesar daca ambele parti sunt de acord cu desfacerea imediata a contractului de munca . :D



#10 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 October 2005 - 03:27 PM

ATENTIE la desfacerea contractului de munca chiar daca nu a mai venit! trebuie facuta cu tot dichisul din codul muncii ca altfel poate sa fie de rau!
daca tine cu demisia e ok, altfel faceti comisie, cercetare, anuntare, instiintare toate chestiile alea :(

in declaratii l-as trece cu suspendare si 0 la sume



#11 molky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 19 October 2005 - 12:02 PM

cei de la somaj (cel putin in orasul meu) mi-au spus ca 1% se retine la incadrare chiar daca nu lucreaza toata luna. este incorect !!!!! ar trebui sa fie omorati pentru informatii gresite :lol:



#12 InPadure

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 20 October 2005 - 04:23 PM

monix a spus:

in afara de contributia asiguratului la fondul de somaj, care se plateste la salariul de baza + sporuri permanente.

Contributia asiguratului la fondul de somaj se plateste la salariul de baza. PUNCT! Fara sporuri fie ca au sau nu caracter permanent.



#13 InPadure

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 20 October 2005 - 04:29 PM

danae a spus:

septimiu, nu-i frumos, spune-i omului de ce :lol:

in cazul in care contractul incepe sau se termina in cursul lunii, 1% se calculeaza la realizat si nu la incadrare :lol:

Si eu sunt interesat de ce sa calculez la realizat (dar cu articol de lege). Poate in 21 zile lucrate am salariu realizat mai mare decat salariul de incadrare de pe cartea de munca, pentru ca realizatul contine si sporuri? Folosim niste termeni dar care nu stim cum sunt calculati, si cum afecteaza celelate formule.
Sper ca prin realizat nu se intelege Total Venituri Brute



#14 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 October 2005 - 05:00 PM

mea culpa! nu realizat e termenul corect
la salariul de incadrare proportional cu timpul lucrat

Hotãrâre nr. 934 din 10 iunie 2004 pentru modificarea ºi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurãrilor pentru ºomaj ºi stimularea ocupãrii forþei de muncã, aprobate prin Hotãrârea Guvernului nr. 174/2002 Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 558 din 23 iunie 2004

"Art. 14. - (1) Baza lunarã de calcul asupra cãreia se aplicã contribuþia individualã în cotã de 1%, prevãzutã la art. 27 din lege, este reprezentatã, dupã caz, de:
a) salariul de bazã lunar brut, conform contractului individual de muncã, corespunzãtor funcþiei îndeplinite, la care se adaugã, dupã caz, indemnizaþia de conducere, salariul de merit ºi alte drepturi salariale care, potrivit actelor normative, fac parte din salariul de bazã, pentru persoanele prevãzute la art. 19 lit. a) ºi B) din lege;
B) indemnizaþia brutã lunarã, ca unicã formã de remunerare a activitãþii, în cazul magistraþilor ºi al altor categorii de persoane pentru care indemnizaþia lunarã este unica formã de remunerare a activitãþii, precum ºi pentru persoane care ocupã funcþii de natura celor prevãzute la art. 19 lit. c) din lege;
c) solda brutã lunarã, pentru militarii angajaþi pe bazã de contract, prevãzuþi la art. 19 lit. d) din lege.
(2) Pentru persoanele prevãzute la art. 19 lit. e) ºi f) din lege, contribuþia individualã în cotã de 1%, corespunzãtoare bazei de calcul prevãzute la alin. (1), se aplicã asupra veniturilor brute lunare realizate.
(3) În lunile în care raporturile de muncã sau de serviciu se stabilesc, înceteazã, se suspendã, respectiv se reiau, cu excepþia suspendãrii pentru incapacitate temporarã de muncã, dacã aceasta nu depãºeºte 30 de zile, contribuþia individualã la bugetul asigurãrilor pentru ºomaj, prevãzutã la art. 27 din lege, se calculeazã prin aplicarea cotei de 1% asupra bazei de calcul prevãzute la alin. (1) corespunzãtoare timpului efectiv lucrat în luna respectivã."

asa e bine?



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 20 October 2005 - 05:07 PM

:roll:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL