Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pierdere fiscala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pierdere fiscala

17 replies to this topic

#1 mignonne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2004 - 01:32 PM

Am urmatoarea situatie: in anul 2002 am avut pierdere fiscala. In 2003, trimestrial, s-a dedus acesta piedere din profitul impozabil. In decembrie 2003, s-a obtinut profit si s-a acoperit o parte din pierdere. In trim.I+II 2004, la calculul impozitului pe profit nu s-a tinut seama de pierderea fiscala din 2002. Intrebarea mea este: pot face regularizare la trim.III pentru profitul declarat in plus in primele doua trimestre ale anului 2004?
Va rog dati-mi un sfat!



#2 luminitas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2004 - 04:39 PM

pierderea fiscala si cea contabila sunt aspecte diferite.
poti avea profit contabil si pierdere fiscala din cuza cheltuielilor nedeductibile.
daca societatea a avut profit la decembrie 2003 ai acoperit pierderea contabila nu cea fiscala
poti reface calculul impozitului si trebuie sa depui declaratie rectificativa pt primele doua trimestre ale anului 2004




#3 mignonne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2004 - 05:06 PM

multumesc pentru raspuns
Depunerea declaratiilor rectificative pt. trim I+II presupune refacerea balantelor de verificare din martie pana in iunie, precum si a bilantului contabil din 30.06.2004. Am dreptate? NU exista cumva si o alta solutie?



#4 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2004 - 02:08 PM

luminitas a spus:

pierderea fiscala si cea contabila sunt aspecte diferite.
poti avea profit contabil si pierdere fiscala din cuza cheltuielilor nedeductibile.
daca societatea a avut profit la decembrie 2003 ai acoperit pierderea contabila nu cea fiscala
poti reface calculul impozitului si trebuie sa depui declaratie rectificativa pt primele doua trimestre ale anului 2004

La cele spuse de luminitas as preciza urmatoarele:
Nu cred ca o societate poate avea profit contabil si pierdere fiscala, poate in schimb sa aiba pierdere contabila si profit fiscal.
In al doilea rand nu trebuie sa faci nici o rectificativa si nu trebuie sa modifici balantele, trebuie doar sa intocmesti declaratia pt. trim III luand in calcul si pierderea fiscala de care vorbeai si in acest mod iti va rezulta un impozit de plata mai mic sau chiar de recuperat, depinde de situatie.
Parerea mea este ca nu se supara fiscul daca ai declarat si platit mai mult anticipat si recuperezi ulterior, deci nu te complica.



#5 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2004 - 02:11 PM

Si atentie mare la partea de pierdere ramasa nerecuperata la decembrie 2003, vezi daca este fiscala. Daca nu nu mai poti deduce nimic din ea la calculul pt. 2004, o poti doar recupera din profitul net. Succes si atentie !



#6 mignonne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2004 - 02:42 PM

Adrian, te rog, imi poti da mai multe detalii legat de ultimul tau mesaj. Iti prezint situatia mea:
pierdere contabila 2002 - 414 mil lei
pierdere fiscala 2002 - 247 mil lei
profit contabil dec.2003- 182 mil lei
sold debitor 117 ian.2004 - 232 mil lei (414 mil-182 mil)
Imi pot deduce la calculul imp.pe profit in 2004 pierderea fiscala?



#7 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2004 - 02:56 PM

La prima vedere ai putea deduce doar in limita a 65.000.000 lei (diferenta intre 247 mil si 182 mil), dar, ca sa-ti pot raspunde ar trebui sa-mi spui si cat din pierderea fiscala din 2002 ai dedus la calculul impozitului pe profit pentru 2003. Te rog sa verifici asta, altfel cred ca orice raspuns nu are relevanta.



#8 mignonne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2004 - 03:20 PM

Sunt in aceasta situatie deoarece am preluat contabilitatea firmei la jumatatea lui iunie 2004, iar in perioada ian.-iunie 2004 nu a fost tinuta contabilitatea. Am tinut sa fac acesta precizare pt. a intelege ca in 2003 contabilitatea a fost tinuta de altcineva. Din registrul fiscal reiese:
trim. I - profit inainte de pierdere 260 mil, pierdere fiscala 247, profit impozabil 13 mil
trim II - profit inainte de pierdere 275 mil, pierdere fiscala 247, profit impozabil 28 mil
trim. III - profit inainte de pierdere 301 mil, pierdere fiscala 247, profit impozabil 54 mil
trim IV - profit inainte de pierde 313 mil, pierdere fiscala 247, profit impozabil 66 mil



#9 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2004 - 03:43 PM

In situatia aceasta nu mai poti deduce nimic din pierderea fiscala de 247 mil. deoarece,asa cum rezulta din datele registrului de evidenta fiscala, aceasta a fost dedusa integral pe parcursul exercitiului financiar al anului 2003. Deci soldul lui 117 de 232 mil.leic este reprezentat exclusiv de pierdere nefiscala pe care o poti acoperi doar din profitul net al anului 2004 si/sau al anilor urmatori.
Corelat cu primele intrebari inseamna ca nu ai gresit nimic la calculul pentru trim I si II nededucand pierdere fiscala. Succes



#10 mignonne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2004 - 03:53 PM

Cum ai ajuns la concluzia ca s-a dedus integral pierderea fiscala? Te rog, lamureste-ma.



#11 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2004 - 04:45 PM

mignonne a spus:

trim. I - profit inainte de pierdere 260 mil, pierdere fiscala 247, profit impozabil 13 mil
trim II - profit inainte de pierdere 275 mil, pierdere fiscala 247, profit impozabil 28 mil
trim. III - profit inainte de pierdere 301 mil, pierdere fiscala 247, profit impozabil 54 mil
trim IV - profit inainte de pierde 313 mil, pierdere fiscala 247, profit impozabil 66 mil

De aici am tras concluzia. Deci pt. trim I avea profit impozabil 260 mil., a dedus toata pierderea fiscala de 247 mi. si a impozitat doar 13 mil. Similar si pt. celelalte trimestre. Ce zici, e ok ?



#12 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 16 October 2004 - 08:24 PM

trim IV - profit inainte de pierde 313 mil, pierdere fiscala 247, profit impozabil 66 mil

asa este - adrian are dreptate, nu mai ai in 2004 pierdere fiscala de recuperat



#13 mignonne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2004 - 09:34 AM

M-am lamurit. Va multumesc mult.



#14 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 29 October 2004 - 03:12 PM

trim. I - profit inainte de pierdere 260 mil, pierdere fiscala 247, profit impozabil 13 mil
trim II - profit inainte de pierdere 275 mil, pierdere fiscala 247, profit impozabil 28 mil
trim. III - profit inainte de pierdere 301 mil, pierdere fiscala 247, profit impozabil 54 mil
trim IV - profit inainte de pierde 313 mil, pierdere fiscala 247, profit impozabil 66 mil

De aici am tras concluzia. Deci pt. trim I avea profit impozabil 260 mil., a dedus toata pierderea fiscala de 247 mi. si a impozitat doar 13 mil. Similar si pt. celelalte trimestre. Ce zici, e ok ?[/quote]

Daca s-a dedus toata pierderea fiscala in I trim., de ce s-a mai scazut si din urmatoarele trimestre ? E corect ?



#15 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2004 - 04:40 PM

FAETONUL a spus:

Daca s-a dedus toata pierderea fiscala in I trim., de ce s-a mai scazut si din urmatoarele trimestre ? E corect ?

Da, e corect !
Si eu cu parerea ...



#16 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 November 2004 - 03:17 AM

mai stie cineva cind s-a introdus Registrul fiscal? Baza legala...etc



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2004 - 11:45 AM

Buna,

Mi-am permis sa-ti raspund citandu-i pe cei doi colegi ai nostri care sunt foarte bine informati, cu speranta ca ei nu se vor supara pe mine.

OLTEAN ZORITA
membru senior
Data inscrierii: 22/07/2004
Mesaje: 93

Trimis: Vin 09 24, 2004 7:41 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

"7.6. Pentru determinarea profitului impozabil contribuabilii sunt obligati sa antocmeasca un registru de evidenta fiscala, antr-un singur exemplar, compus din 100 de file, care trebuie numerotat, snuruit, parafat si anregistrat la organul fiscal teritorial."
Am citat din HG 859/2002 (Normele de la 414/2002).
Deci , a fost necesara inregistrarea Reg. fiscal. Acum se pare ca nu mai este obligatorie (pentru societatile nou infiintate).

SI

LEXUS
Moderator
Data inscrierii: 30/06/2004
Mesaje: 81

Trimis: Vin 09 24, 2004 8:26 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

OLTEAN ZORITA a scris:
"7.6. Pentru determinarea profitului impozabil contribuabilii sunt obligati sa antocmeasca un registru de evidenta fiscala, antr-un singur exemplar, compus din 100 de file, care trebuie numerotat, snuruit, parafat si anregistrat la organul fiscal teritorial."
Am citat din HG 859/2002 (Normele de la 414/2002).
Deci , a fost necesara inregistrarea Reg. fiscal. Acum se pare ca nu mai este obligatorie (pentru societatile nou infiintate).

corect. pe perioada aplicarii 414/2002 registrul era inregistrat la Adm. Fin.
................................................................................
.......................
O zi buna.



#18 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 04 November 2004 - 10:15 AM

Se pare - sper sa nu gresesc - ca sunt doua acceptiuni ale notiunii de registru fiscal, una dintre ele desemneaza acel registru in care se calculeaza impozitul pe profit, care intr-adevar trebuie snuruit parafat si inregistrat; iar cealalta corespunde cu registrul care se poate tine si electronic privin calcularea amortizarii fiscale.
Eu le am pe amandoua si organul de control le-a numit pe amandoua registrul fiscal, atunci cand le-a solicitat pentru control.
Pentru cei care mi-au solicitat capul de tabel al registrului as vrea sa stie ca le-am trimis cel pentru calculul amortizarilor.


INCA CEVA, AZI AM GARDA ASA CA TINETI-MI SI MIE PUMNII :)
Ajutam cum / cand putem....






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL