Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Factura de penalitati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Factura de penalitati

18 replies to this topic

#1 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 05 October 2005 - 09:39 PM

Va rog un mic sfat: Un client are un contract de distributie din 2002 cu un furnizor. In contract este prevazut calculul de penalitati pentru plata cu intarziere a facturilor, termenul scadent fiind de 7 zile calendaristice. Contractul a mers bine, s-au efectuat platile cu sau fara intarziere (nu mai mari de 30 de zile) si, pana la 01.08.2003, furnizorul a facturat si penalitati in fiecare luna, penalitati care au fost si ele achitate.
Din diverse motive, clientul meu nu a mai comandat marfuri de la respectivul furnizor, cam din februarie 2005, dar contractul nu s-a reziliat. Ieri am primit prin prioripost o factura de penalitati pentru platile efectuate cu intarziere in perioada 01.08.2003 - 31.12.2004 :shock:
Mi se pare cam ciudat sa inregistrez acum cheltuieli aferente anilor anteriori. Vreau sa refuz factura pe tema asta. Voi ce parere aveti?



#2 RUIU MARIETA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 05 October 2005 - 10:13 PM

Oricum ele nu sunt deductibile, pentru ca sunt penalitati, n-ar importanta ca apartin de exercitii diferite. Daca scrie in contract, cred ca va trebui sa le platesti, nu a trecut perioada de prescriptie.




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 October 2005 - 10:21 PM

RUIU MARIETA a spus:

Oricum ele nu sunt deductibile, pentru ca sunt penalitati

:shock: ce vorbesti frantz ?
sunt nedeductibile penalitatile, majorarile, amenzile catre bugetul de stat & Co.
cele din acte comerciale sunt deductibile



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 05 October 2005 - 10:26 PM

Nu deductibilitatea ma roade. :cry: Sunt deductibile.



#5 anakamelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:discutii,dezbateri,informare

Postat 06 October 2005 - 08:38 AM

Ctanela, conteaza daca al tau client vrea sa pastreze relatia cu acest furnizor.
Daca da, le platesti, le-nregistrezi si asta e.
Daca nu, refuza factura, pe motiv ca este prea tarziu si vezi tu ce-i mai spui si asteapta sa vezi cum reactioneaza.
Viata e frumoasa, scapa cine poate!!!



#6 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 06 October 2005 - 02:09 PM

Multumesc!
Nu vrea s-o pastreze, ca e cam neloial furnizorul asta. :cry:
Asa voi face. Concep un refuz si mergem inainte. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#7 anakamelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:discutii,dezbateri,informare

Postat 06 October 2005 - 03:40 PM

Ai grija cand motivezi refuzul, sa fie cat mai amplu si plauzibil, pt ca daca-i vine vreo idee sa te actioneze in instanta , sa nu te poata agata cu nimic. Dar inainte ,citeste foarte bine contractul!
Eu am o creanta de-ncasat de la un client si n-o sa vad banii aia nici-odata, pentru ca dl sef al meu a semnat contractul ca primaru'n ,si cand i l-am citit a vazut si el ca era facut numai in favoarea clientului.
Iar avocatul a zis ca el nu merge in instanta cu asa ceva, ca ne ia banii degeaba.
Iti urez succes.
Viata e frumoasa, scapa cine poate!!!



#8 hipclip

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 06 October 2005 - 03:57 PM

parerea mea este ca respctivele cheltuieli, chiar daca sint pentru contracte comerciale, fiin aferente exrcitiilor precedente, in anul fiscal 2005 sint nedeductibile, eu mi-as crea un analitic pentru ele.



#9 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 06 October 2005 - 05:13 PM

Fiti atenti: cautand motive de refuz, am recitit Lg. 469/2002 privind unele masuri pentru intarirea disciplinei contractuale. Aia care ne da de lucru cu evidenta contractelor :lol:
Citez:Art. 4.- (1) “In contractele incheiate partile contractante vor prevedea ca, in cazul neindeplinirii in termen de 30 de zile de la data scadentei a obligatiilor prevazute la art. 3, alin (1), debitorii sa plateasca, in afara sumei datorate, penalitati pentru fiecare zi intarziere”.

Pai daca ar fi se tina cont de asta, clientul meu ar avea de plata 0 lei, ca n-a intarziat niciodata cu plata mai mult de 30 de zile.
Voi ce parere aveti? :?



#10 karmina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 06 October 2005 - 06:34 PM

Esti tare! Cred ca ai dreptate! http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#11 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 October 2005 - 08:59 PM

ei si ce daca scrie in lege asa, ramane "batut in cuie" contractul semnat de cei doi parteneri.

mie dupa 30 de zile de neplata a facturii imi deconecteaza telefonul.
imi calculeaza penalitati dupa 15 zile de la data facturii, asa scrie in contract.

cititi-va contractele cu telefonia mobila, cablu sau internet si o sa vedeti ca in cazul unui proces, contractul cu semnatura voastra va fi adus ca proba nu legea.

dar...... un client de-al meu tocmai a pierdut un proces in care reclama datoria unui client in valoare de 1 miliard.
acel client nu a recunosc datoria...bla, bla, bla pe la proces si acum nu mai plateste nici o datorie.

se intampla si de-astea.



#12 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 06 October 2005 - 09:44 PM

karmina a spus:

Esti tare! Cred ca ai dreptate! http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif

Poate "tare nelamurita" :?

Da Floris, ai dreptate, dar cum ramane cu LEGEA?!
Si sa stii ca unele societati o aplica! Intre timp am verificat cateva contracte. Am gasit la Congaz asa ceva. Continui sapaturile. :lol:



#13 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 October 2005 - 04:39 PM

spor la treaba, dar sa ne anunti si pe noi de rezultate.



#14 RUIU MARIETA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 07 October 2005 - 05:09 PM

Ma asociez parerii lui hipclip. Sunt aferente exercitiilor anterioare si nu cred ca fiscul le va admite deductibile. Ar fi trebuit poate sa faci provizioane in anii anteriori.



#15 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 07 October 2005 - 05:14 PM

Multumesc, dar, repet, nu latura fiscala a problemei ma interesa.

Citeaza

Ar fi trebuit poate sa faci provizioane in anii anteriori.

Ce provizioane, pentru ce? :?



#16 RUIU MARIETA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 07 October 2005 - 05:46 PM

Provizioane pentru riscuri si cheltuieli: litigii, amenzile si penalitatile, despagubirile, daunele si alte datorii incerte.Cf OMF 306/2002.



#17 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 07 October 2005 - 05:54 PM

Pai eu in 04.10.2005 am primit factura de penalitati, pana acum nu stiam de ele. Sa mi le calculez singura? Hai sa fim seriosi.
In plus, la fiecare inventariere de sfarsit de an (2003 si 2004), am primit de la furnizorul respectiv extrase de cont pe care le-am confirmat si in care nu zicea nimic de penalitatile pe care s-a trezit acum sa le calculeze. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#18 karmina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 07 October 2005 - 06:36 PM

:shock: Parca legea 469/2002 spune :In contractele incheiate partile contractante vor prevedea. Deci nu " ar putea prevedea " ci " vor prevedea". deci nu suna ca ceva obligatoriu??
Dar mai spune la Art. 12: Contractele încheiate pânã la data intrãrii în vigoare a prezentei legi de pãrþile contractante cu principalii creditori ºi societãþile bancare finanþatoare rãmân în vigoare, cu respectarea termenelor de platã ºi a cuantumului sumelor stabilite la data încheierii acestora..
Deci..... ce prevede contractul? :cry:



#19 RUIU MARIETA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 07 October 2005 - 06:41 PM

As putea sa mai completez ca unul din principiile contabile este cel al prudentei, art 2.4 alin b, aceeasi Anexa la OMF 306/2002.
Dar destul pe tema acestui subiect.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL