Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
abonamente ratb - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


abonamente ratb

42 replies to this topic

#1 andreeamatei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 06 October 2005 - 03:49 PM

Buna

Stiu ca acest subiect a mai fost dezbatut, dar va rog mult sa ma ajutati.
Firma la care lucrez ofera tuturor angajatiilor abonamente pe ratb si metrorex. Cele de metrorex le inregistrez pe ch. pt. ca imi dau factura .Cum fac cu cele de ratb-pot sa le inregistrez pe ch. daca nu imi dau factura.Daca da va rog sa-mi spuneti daca este specificat undeva acest lucru.

Va rog mult sa nu ocoliti intrebarea mea :oops:



#2 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 October 2005 - 08:39 PM

in registrul de casa atasezi abonamentul cand expira si il inregistrezi pe cheltuieli.
chiar acum avem control de fond care nu a comentat in nici un fel.




#3 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 06 October 2005 - 09:50 PM

si la noi s-a procedat la fe, ba mai mult, biletele de autobuz erau lipite pe o foaie si anexate la casa.



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 October 2005 - 09:54 PM

eu parca stiam ca pt agentii economici exista alte abonamente ratb... alea care se deconteaza prin virament si costa ceva mai mult



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 October 2005 - 07:23 AM

Depinde.Se pot deconta atat abonamente nominale cat si nenominale, care costa ceva mai mult.Ori se da avans si se justifica cu abonamentul, ori se anexeaza direct la registrul de casa.



#6 andreeamatei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 07 October 2005 - 12:08 PM

Va multumesc tuturor .Si eu gandeam la fel dar aveam nevoie de cateva opinii.

Deci din cate inteleg nu e nici o problema sa inregistrez abonamentele pe cheltuieli.

:smt041



#7 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 07 October 2005 - 01:10 PM

Poti sa le inregistrezi, dar ai grija la deductibilitate:

Codul Fiscal
......................
(3) UrmĂŁtoarele cheltuieli au deductibilitate limitatĂŁ:
......................
c) cheltuielile sociale, Ăźn limita unei cote de pĂąnĂŁ la 2%, aplicatĂŁ asupra fondului de salarii realizat. IntrĂŁ sub incidenĂŸa acestei limite cu prioritate ajutoarele pentru naÂștere, ajutoarele pentru ĂźnmormĂąntare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile Âși protezele, precum Âși cheltuielile pentru funcĂŸionarea corespunzĂŁtoare a unor activitĂŁĂŸi sau unitĂŁĂŸi aflate Ăźn administrarea contribuabililor: grĂŁdiniĂŸe, creÂșe, servicii de sĂŁnĂŁtate acordate Ăźn cazul bolilor profesionale Âși ale accidentelor de muncĂŁ pĂąnĂŁ la internarea Ăźntr-o unitate sanitarĂŁ, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, cĂŁmine de nefamiliÂști, precum Âși pentru Âșcolile pe care le au sub patronaj. În cadrul acestei limite pot fi deduse Âși cheltuielile reprezentĂąnd: transportul la Âși de la locul de muncĂŁ al salariaĂŸilor, cadouri Ăźn bani sau Ăźn naturĂŁ oferite copiilor minori ai salariaĂŸilor, cadouri Ăźn bani sau Ăźn naturĂŁ acordate salariatelor, costul prestaĂŸiilor pentru tratament Âși odihnĂŁ pentru salariaĂŸii proprii Âși pentru membrii de familie ai acestora, inclusiv transportul, ajutoare pentru salariaĂŸii care au suferit pierderi Ăźn gospodĂŁrie Âși contribuĂŸia la fondurile de intervenĂŸie ale asociaĂŸiei profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din Âșcoli Âși centre de plasament;



#8 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 October 2005 - 01:59 AM

De la 01.01.2005 trsp.la/de la locul de munca a fost scos din categ.chelt.ded.limitat. Sunt chelt.ded. S-a mai discutat. Exista si raspunsuri de la MF in acest sens.

Cod Fiscal Art.21 (3):

c) cheltuielile sociale, in limita unei cote de pana la 2%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile ulterioare. Intra sub incidenta acestei limite cu prioritate ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru inmormantare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile si protezele, precum si cheltuielile pentru functionarea corespunzatoare a unor activitati sau unitati aflate in administrarea contribuabililor: gradinite, crese, servicii de sanatate acordate in cazul bolilor profesionale si ale accidentelor de munca pana la internarea intr-o unitate sanitara, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, camine de nefamilisti, precum si pentru scolile pe care le au sub patronaj. In cadrul acestei limite pot fi deduse si cheltuielile reprezentand: cadouri in bani sau in natura oferite copiilor minori ai salariatilor, cadouri in bani sau in natura acordate salariatelor, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul, pentru salariatii proprii si pentru membrii de familie ai acestora, ajutoare pentru salariatii care au suferit pierderi in gospodarie si contributia la fondurile de interventie ale asociatiei profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din scoli si centre de plasament;@

@ - Litera c) de la alin. (3) a fost modificata prin art. I pct. 10 din O.G. nr. 83/2004.



#9 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 08 October 2005 - 11:38 AM

MEA CULPA! :oops:



#10 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 January 2006 - 09:39 AM

Prin urmare, pentru biletele de maxi-taxi si RATB decontate angajatilor: 604=5311? - integral deductibile?



#11 Mara_ms

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Mures

Postat 20 January 2006 - 01:26 PM

Biletele de taxi maxi de ce ar fi o exceptie? La sfarsit de luna se aduna toate biletele si de la firma(sau firmele) de transport se solicita factura si se trec pe cheltuieli. Parca s-a stabilit conform Ordin nr.1714 din 14 noi 2005 pt inreg. in contab. a cheltuielilor, agentii ec. vor solicita furnizorilor de bunuri sau de servicii sa emita factura fiscala...
Oare gresesc?



#12 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 January 2006 - 03:38 PM

Dar biletele de maxi-taxi nu sunt bonuri fiscale, sunt cu val.fixa. Si daca e vorba de RABT, imi da factura la sfarsitul lunii pe n bilete? Dar din pacate, nu e vorba... angajatii fac naveta intre buc si com.Pipera, si cum masinile RATB au "disparut"... nici macar abonamente RATB pe firma nu avem cum... Ce ma fac? Le deduc sau nu?



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 May 2006 - 06:18 PM

in contractul de munca la litera J. Salariu, 2. alte elemente constitutive, e abonament ratb....
in normele codului fiscal
70. La stabilirea venitului impozabil se au în vedere și avantajele primite de persoana fizică, cum ar fi:
c) abonamentele la radio și televiziune, pentru mijloacele de transport, abonamentele și costul convorbirilor telefonice, inclusiv cartelele telefonice;
d) permisele de călătorie pe diverse mijloace de transport;

dar la
77. Nu sunt considerate avantaje:
- contravaloarea abonamentelor pe mijloacele de transport în comun pentru angajații a căror activitate presupune deplasarea frecventă în interiorul localității;

intreabrea mea este: daca angajatul se foloseste de abonament doar pt deplasarea la munca si de la munca acasa, se impozitezeaza sau nu ?
si daca da..., valoare abonamentului se considera venit brut sau net ? :shock:



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 May 2006 - 05:57 PM

nimeni, nimik, nici o idee ? :cry:



#15 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 16 May 2006 - 06:52 PM

Cheltuiala cu transportul la / de la locul de munca a salariatilor este deductibila in limita a 2% din fondul de salarii .
In cazul in care nu exista un CCM in care sa fie stipulata hotararea decontarii acestor abonamente , e suficienta o decizie/ hotarare a consililui de administratie in acesta privinta .
Noi decontam contravaloarea transportului , in suma fixa pentru fiecare salariat , asta s-a hotarat in urma unor negoccieri salariale . Nu cerem factura de la transportator , nu cerem abonamentul ca justificare pentru casa .( desi stim exact ca o parte din salarioati vin la munca cu masinile personale , de pilda ) . Suma respectiva e trecuta direct in statul de plata ca adaugire neimpozabila .



#16 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 May 2006 - 10:43 PM

e trecut in contractul individual de munca ca "2. alte elemente constitutive ale salariului"
numai ca... nu prea se incadreaza la art. 77, eu o vad ca s-ar incadra la art. 70 si s-ar impozita, numai ca nu imi dau seama daca valoare abonamentului se trece la brut sau net



#17 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 17 May 2006 - 07:52 AM

Iata ce spune art 55 din CF

(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit: a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru naștere, veniturile reprezentând cadouri pentru copiii minori ai salariaților, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului, costul prestațiilor pentru tratament și odihnă, inclusiv transportul pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă.
Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaților, cu ocazia Paștelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum și cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea cadoului oferit fiecărei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depășește 1.500.000 lei.
Nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevăzute mai sus, realizate de persoane fizice, dacă aceste venituri sunt primite în baza unor legi speciale și finanțate din buget;
B) tichetele de masă și drepturile de hrană acordate de angajatori angajaților, în conformitate cu legislația în vigoare;
c) contravaloarea folosinței locuinței de serviciu sau a locuinței din incinta unității, potrivit repartiției de serviciu, numirii conform legii sau specificității activității prin cadrul normativ specific domeniului de activitate, compensarea chiriei pentru personalul din sectorul de apărare națională, ordine publică și siguranță națională, precum și compensarea diferenței de chirie, suportată de persoana fizică, conform legilor speciale;
d) cazarea și contravaloarea chiriei pentru locuințele puse la dispoziția oficialităților publice, a angajaților consulari și diplomatici care lucrează în afara țării, în conformitate cu legislația în vigoare;
e) contravaloarea echipamentelor tehnice, a echipamentului individual de protecție și de lucru, a alimentației de protecție, a medicamentelor și materialelor igienico-sanitare, a altor drepturi de protecție a muncii, precum și a uniformelor obligatorii și a drepturilor de echipament, ce se acordă potrivit legislației în vigoare;
f) contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul între localitatea în care angajații își au domiciliul și localitatea unde se află locul de muncă al acestora, la nivelul unui abonament lunar, pentru situațiile în care nu se asigură locuință sau nu se suportă contravaloarea chiriei, conform legii; g) sumele primite de angajați pentru acoperirea cheltuielilor de transport și cazare a indemnizației primite pe perioada delegării și detașării în altă localitate, în țară și în străinătate, în interesul serviciului. Sunt exceptate de la aceste prevederi sumele acordate de persoanele juridice fără scop patrimonial și de alte entități neplătitoare de impozit pe profit peste limita de 2,5 ori indemnizația acordată salariaților din instituțiile publice;
h) sumele primite, potrivit dispozițiilor legale, pentru acoperirea cheltuielilor de mutare în interesul serviciului;
i) indemnizațiile de instalare ce se acordă o singură dată, la încadrarea într-o unitate situată într-o altă localitate decât cea de domiciliu, în primul an de activitate după absolvirea studiilor, în limita unui salariu de bază la angajare, precum și indemnizațiile de instalare și mutare acordate, potrivit legilor speciale, personalului din instituțiile publice și celor care își stabilesc domiciliul în localități din zone defavorizate, stabilite potrivit legii, în care își au locul de muncă;
j) sumele reprezentând plățile compensatorii, calculate pe baza salariilor medii nete pe unitate, primite de persoanele ale căror contracte individuale de muncă au fost desfăcute ca urmare a concedierilor colective, precum și sumele reprezentând plățile compensatorii, calculate pe baza salariului mediu net pe economie, primite de personalul civil din sectorul de apărare națională, ordine publică și siguranță națională la încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu, ca urmare a nevoilor de reducere și de restructurare, acordate potrivit legii;
k) sumele reprezentând plățile compensatorii, calculate pe baza soldelor lunare nete, acordate personalului militar trecut în rezervă sau al cărui contract încetează ca urmare a nevoilor de reducere și de restructurare, precum și ajutoarele stabilite în raport cu solda lunară netă, acordate acestuia la trecerea în rezervă sau direct în retragere cu drept de pensie sau celor care nu îndeplinesc condițiile de pensie, precum și ajutoare sau plăți compensatorii primite de polițiști aflați în situații similare, al căror cuantum se determină în raport cu salariul de bază lunar net, acordate potrivit legislației în materie;
k1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav și accentuat, încadrate cu contract individual de muncă;
l) veniturile din salarii, ca urmare a activității de creare de programe pentru calculator; încadrarea în activitatea de creație de programe pentru calculator se face prin ordin comun al ministrului muncii, solidarității sociale și familiei, al ministrului comunicațiilor și tehnologiei informației și al ministrului finanțelor publice;
m) sumele sau avantajele primite de persoane fizice din activități dependente desfășurate într-un stat străin, indiferent de tratamentul fiscal din statul respectiv. Fac excepție veniturile salariale plătite de către sau în numele unui angajator care este rezident în România sau are sediul permanent în România, care sunt impozabile indiferent de perioada de desfășurare a activității în străinătate;
n) cheltuielile efectuate de angajator pentru pregătirea profesională și perfecționarea angajatului legată de activitatea desfășurată de acesta pentru angajator;
o) costul abonamentelor telefonice și al convorbirilor telefonice, inclusiv cartelele telefonice, efectuate în vederea îndeplinirii sarcinilor de serviciu;
p) avantajele sub forma dreptului la stock options plan, la momentul angajării și implicit la momentul acordării;
r) diferența favorabilă dintre dobânda preferențială stabilită prin negociere și dobânda practicată pe piață, pentru credite și depozite.
(5) Avantajele primite în bani și în natură și imputate salariatului în cauză nu se impozitează.

Dupa parerea mea e destul de clar ca aceste sume nu sunt incluse in baza de impozitare . Sunt cheltuieli sociale si nu de natura salariala .



#18 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 17 May 2006 - 07:54 AM

eu iau factura nominala de la RATB si scap de toate aceste griji si probleme, desi eu sunt cea care se deplaseaza la banca, la administratia financiara, la casa de pensii, la somaj, la itm, etc. la metrorex e si mai simplu.



#19 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 17 May 2006 - 08:05 AM

transportul angajatilor nu mai intra in calculul limitei de 2% de la inceputul lui 2005. daca ai profit din exploatare, cheltuielile cu transportul angajatilor sunt de deductibile integral !
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#20 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 May 2006 - 12:35 PM

ggf... acolo zice transportul intre localitati... salariatul meu sta in bucureszti si se duce la munca tot in bucuresti... eu ma bazez pe art 70 din norme unde zice simplu:
70. La stabilirea venitului impozabil se au în vedere și avantajele primite de persoana fizică, cum ar fi:
c) abonamentele la radio și televiziune, pentru mijloacele de transport, abonamentele și costul convorbirilor telefonice, inclusiv cartelele telefonice;
d) permisele de călătorie pe diverse mijloace de transport;






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL