Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Modificare destinatie profit din 2001 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Modificare destinatie profit din 2001

7 replies to this topic

#1 florina contab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2005 - 08:31 AM

Situatia este urmatoarea: profitul aferent anului 2001 a fost repartizat la alte rezerve 1068 in AGA. Acum asociatul are nevoie de bani si doreste modificarea repartizarii la dividende, in anul 2005. Este legala aceasta operatie si unde sa caut?



#2 florina contab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2005 - 09:19 AM

Chiar nu are nimeni nici o opinie? :?:




#3 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 October 2005 - 09:50 AM

eu cred ca nu se poate dar nu pot sa-ti argumentez



#4 florina contab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2005 - 11:13 AM

Am gasit ceva in legea contabilitatii:

ART. 27
(3) Bilantul contabil se compune din: bilant, contul de profit si pierderi, respectiv contul de executie in cazul institutiilor publice, anexe si raportul de gestiune.+ Proces verbal AGA IN ANUL 2001
(5) Eventualele erori constatate in contabilitate dupa aprobarea si depunerea bilantului contabil vor fi corectate in anul in care acestea se constata, bilanturile contabile ale exercitiilor anterioare nemaiputand fi modificate.


Tinind cont de faptul ca repartizarea profitului in anul 2001 nu a constituit o eroare, ea facinduse cu buna stiinta, nu mai pot modifica 1068.
In alta ordine de idei, asociatii pot decide inclusiv micsorarea capitalului social, de ce nu ar putea decide si micsorarea unor fonduri, in speta 1068?

Nu stiu cum sa interpretez ..................HELP
:?



#5 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 07 October 2005 - 12:35 PM

Se poate modifica, "prin tacerea legii". http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#6 RUIU MARIETA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 07 October 2005 - 06:59 PM

Teoretic, adunarea generala poate face orice, inclusiv sa rerepartizeze un profit din 2001. Dar am citit intr-o revista de specialitate, sa nu ma intrebi care, ca nu mai stiu, ca intr-un caz asemanator, fiscul a aplicat penalizari si dobanzi pentru perioada cand ar fi putut fi repartizat profitul ca dividende, deci in cazul tau in 2001, de la 1 ianuarie 2003, (impozitul pe dividende trebuia platit pana la 31 decembrie 2002 daca nu l-ai ridicat) pana la momentul platii lui, sa zicem octombrie 2005.
Iti urez succes.



#7 florina contab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2005 - 08:49 AM

Multumesc pentru raspuns, cred ca daca o sa le spun asociatilor ca exista posibilitatea sa plateasca majorari si penalitati din 2001 pina in 2005 or sa renunte la dividende.



#8 Dok

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 08 October 2005 - 11:09 AM

Modificarea ar poateaavea loc daca exista o hotarare AGA si se incadreaza in termenul de 5 ani. Aceste prevederi existau in Legea nr.31 - cu societatile comerciale, insa au fost atate modificari incat nu stiu daca s-au mai pastrat. Acuma nu am cum sa vad. E
xista si un raspuns oficial al MF. Cred ca ar fi bine sa apelati telefonic Serviciul de asistenta contribuabililor de la Direrctia de finante.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL