Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Incasari de la site-uri externe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Incasari de la site-uri externe

9 replies to this topic

#1 Negre Bruno

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2005 - 03:44 PM

Am facut o firma - micro cu 3% impozit si neplatitoare de tva , cum incasez cecurile si transferurile bancare daca cu site-ul cu care colaborez nu am contract ? Si incasarile externe le puteam primii si pe o firma normala fara sa platesc tva ?

va multumesc .

Caut luminare ......................



#2 Negre Bruno

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2005 - 10:54 AM

caut contabil bun ....... cel vechi nici nu stia ce sa-mi raspunda ................

Caut luminare ......................



#3 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 11 October 2005 - 07:59 AM

faci un invoice pe care-l duci la banca la data la care-ti intra banii in cont pt a-i justifica si completezi acolo o hartie de incasare valutara
avand in vedere ca serviciile sunt prestate in Romania, vei plati tva la stat daca firma e platitoare de tva



#4 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 11 October 2005 - 08:16 AM

de fapt, daca prestezi activitati de publicitate sau marketing pt clientii externi in Romania, atunci nu trebuie sa facturezi cu tva chiar daca firma ta, e platitoare de tva
da mai multe detalii legate de activitatea desfasurata
o alta chestiune ar fi, ca, in cazul in care esti o firma mai marisoara, s-ar putea sa nu-ti convina sa facturezi fara tva si sa calculezi pro rata (s-ar putea sa iesi mai nasol si sa dai mai mult la stat).....depinde de activitatea pe care o prestezi



#5 Negre Bruno

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2005 - 06:26 PM

tks tony ....videochat ....stiu ca putini recunosc asta ------- o firma mika cu 3-4 angajati
Caut luminare ......................



#6 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 12 October 2005 - 07:44 AM

in cazul asta, eu le vad ca niste servicii prestate aici, in Romania si nu prea ai cum sa scapi de tva
cat despre faptul ca incasezi bani de la clientii externi.....nu vei avea probleme la banca, ti-am zis, inainte sa utilizezi suma intrata completezi o declaratie de incasare valutara, pe care o justifici cu un invoice, sa se poata vedea provenienta banilor, dar va trebui sa te pui de acord cu aia din banca ta drept ce ii justifici....
atentie, stabileste cu clientii externi sau si mai bine, specifica pe invoice, ca toate comisioanele bancare sunt in sarcina beneficiarului ca poti avea surpriza ca tu sa facturezi 1000 de euro (in asta incluzi si tva-ul) si sa iti apara in cont doar 890 euro.....pentru diferenta banca iti va spune ca au fost comisioane ale bancilor corespondente...si nu cred ca-ti va conveni prea tare ca pe langa cei 19% pe care-i dai la stat drept tva sa mai pierzi inca 110 euro comisioane si sa nu uitam de impozit pe venit sau pe profit, ce ai tu acolo



#7 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 12 October 2005 - 07:46 AM

cat despre lipsa contractului....incearca sa scrii pe facturile pt romani....conform comanda nr din data de....iar comanda sa fie considerata e-mail cu referinta interna nr din data de .....



#8 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 14 October 2005 - 01:20 AM

tony, :smt018

Daca esti neplatitor de TVA n-ai nici o treaba cu TVA-ul.
Daca ai fi platitor de TVA, ai face facturi fara TVA, serviciile fiind scutite cu drept de deducere, locul impozitarii fiind in strainatate.

Cod Fiscal:

Art. 133 - (1) Locul prestarii de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul isi are stabilit sediul activitatii economice sau un sediu permanent de la care serviciile sunt efectuate sau, in lipsa acestora, domiciliul sau resedinta sa obisnuita.
(2) Prin exceptie de la alin. (1), pentru urmatoarele prestari de servicii, locul prestarii este considerat a fi:

c) sediul activitatii economice sau sediul permanent al beneficiarului pentru care sunt prestate serviciile sau, in absenta acestora, domiciliul sau resedinta obisnuita a beneficiarului in cazul urmatoarelor servicii:

11. serviciile furnizate pe cale electronica; sunt considerate servicii furnizate pe cale electronica: furnizarea si conceperea de site-uri informatice, mentenanta la distanta a programelor si echipamentelor, furnizarea de programe informatice - software - si actualizarea acestora, furnizarea de imagini, de texte si de informatii si punerea la dispozitie de baze de date, furnizarea de muzica, de filme si de jocuri, inclusiv jocuri de noroc, transmiterea si difuzarea de emisiuni si evenimente politice, culturale, artistice, sportive, stiintifice, de divertisment si furnizarea de servicii de invatamant la distanta. Atunci cand furnizorul de servicii si clientul sau comunica prin curier electronic, aceasta nu inseamna in sine ca serviciul furnizat este un serviciu electronic;@

@Pct. 11 de la lit. c) a alin. (2) a fost modificat prin art. I pct. 75 din O.G. nr. 83/2004.

Norme metodologice:

14. Pentru operatiunile prevazute la art. 133 alin. (2) lit. c) din Codul fiscal, locul prestarii este situat in tara in care beneficiarul isi are stabilit sediul activitatii economice sau un sediu permanent ori, in lipsa unui astfel de sediu, domiciliul sau resedinta sa obisnuita, pentru care serviciile sunt prestate. Aceasta regula constituie o exceptie de la prevederile art. 133 alin. (1) din Codul fiscal si este denumita "taxare inversa", deoarece obligatia platii taxei pe valoarea adaugata revine beneficiarului prestarii de servicii si nu prestatorului. Atunci cand persoane impozabile stabilite in strainatate efectueaza astfel de prestari catre beneficiari romani, taxa pe valoarea adaugata este datorata de beneficiari, daca operatiunile in cauza sunt taxabile. Taxa pe valoarea adaugata se achita pe baza decontului special de taxa pe valoarea adaugata de catre persoanele care nu sunt inregistrate ca platitori de taxa pe valoarea adaugata. Persoanele inregistrate ca platitori de taxa pe valoarea adaugata evidentiaza taxa aferenta acestor operatiuni in decontul de taxa pe valoarea adaugata, atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila. Cand persoane romane presteaza servicii de natura celor prevazute la art. 133 alin. (2) lit. c) din Codul fiscal pentru beneficiari persoane stabilite in strainatate, locul prestarii este considerat a fi in strainatate, iar prestatorii romani pot sa-si exercite dreptul de deducere potrivit prevederilor art. 145 alin. (4) lit. B) din Codul fiscal.



#9 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 14 October 2005 - 07:38 AM

corect daca esti neplatitoare de tva, insa intrebarea a sunat si asa:
"Si incasarile externe le puteam primii si pe o firma normala fara sa platesc tva"
si da, mai este corect tot ceea ce ai spus tu, insa, in cazul de fata e vorba de videochat, iar eu iti spun din surse sigure ca toate articolele alea nu tin la un control....testata si verificata..... sunt considerate servicii prestate in romania cu forta de munca romaneasca. stiu ca suna f f f ciudat, dar un control il arde asa cum a mai facut-o
oricum, in romania poti sa mori cu dreptatea in mana f usor sau cu articolele de lege



#10 Negre Bruno

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2005 - 06:47 PM

Va multumesc frumos pentru raspunsurile date .
Tony ai mai tinut contabilitatea la o firma cu domeniul de activitate videochat ?
Caut luminare ......................






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL