Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
urgent : cheltuieli constituire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


urgent : cheltuieli constituire

10 replies to this topic

#1 sid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 10 October 2005 - 08:00 AM

Pt o societate nou infiintata sunt corecte urmatoarele operatii pt amortizarea cheltuielilor de constituire : 6811=2801 si 2801=201 ? Ambele operatii se fac in aceeasi luna ( in luna in care iese certificatul de inregistrare al firmei) ?
sid



#2 iulia51

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Location:BAIA MARE

Postat 10 October 2005 - 10:03 AM

corect =D> dar poti amortiza si intr-o perioada mai lunga aceste ch. depinde cum este firma :?: platitoare de imp. pe profit atunci se merita sa calculezi pe o perioada ma i mare daca nu atunci pina la sf. anului sau in aceeasi luna :!:

CU GINDURI BUNE !



#3 sid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 10 October 2005 - 10:12 AM

Firma e platitoare de impozit pe profit.In acest caz nu le pot amortiza intr-o luna?Sau depinde de marimea cheltuielilor?
sid



#4 ARMATAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI& FOCSANI

Postat 10 October 2005 - 12:23 PM

io stiu ca se amortizeaza intr-o perioada de trei ani! (in cod fiscal spune ca se amortiz in trei ani); in principiu nu ar fi tocmai "legal" sa le bagi pe cheltuieli intr-o singura luna, mai ales daca au o valoare mai mare!!



#5 ARMATAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI& FOCSANI

Postat 10 October 2005 - 12:25 PM

SID TU ITI RASPUNZI TIE SAU........ :oops:



#6 sid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 10 October 2005 - 12:31 PM

Eu doar pun intrebari,pt ca mi-e neclar cand se face operatia 2801=201.
sid



#7 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2005 - 12:37 PM

Poti s-o faci si la sfarsitul perioadei de amortizare dar poti s-o faci si lunar, cu valoarea trecuta in luna respectiva pe amortizare.



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 10 October 2005 - 12:38 PM

ARMATAS a spus:

io stiu ca se amortizeaza intr-o perioada de trei ani! (in cod fiscal spune ca se amortiz in trei ani); in principiu nu ar fi tocmai "legal" sa le bagi pe cheltuieli intr-o singura luna, mai ales daca au o valoare mai mare!!

5 ani



#9 sid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 10 October 2005 - 12:39 PM

Multumesc
sid



#10 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 October 2005 - 12:42 PM

faci un scadentar cu amortizarea ch.constituire si inregistrezi lunar amortizarea 6811=2801.La sfarsitul celor 3 ani se inregistreaza scoaterea din evidenta a ch.constituire complet amortizate prin 2801=201.



#11 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2005 - 01:52 PM

Dar se poate face inregistrarea si lunar, daca te tine...profitul....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL