Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cresterea copilului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cresterea copilului

2 replies to this topic

#1 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 14 October 2004 - 08:27 AM

AM o angajata care are perioada de cotizare de 19 luni, dar cu contract partial 2 ore/zi,

Va rog ,daca stie cineva,are dreptul la indemnizatie pt. cresterea copil.??


Va multumesc !!!!



#2 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 14 October 2004 - 10:41 AM

NU.
Baza legalã:
- Legea 19/2000 Art.98 (4),aºa cum a fost modificatã de Legea 577/2003. -" (4) Beneficiazã de drepturile prevãzute la alin. (1) lit. d) (concediu ºi îndemnizaþie pentru creºterea copilului pânã la 2 ani.)asiguraþii sistemului public care au realizat, în condiþiile art. 37 ºi/sau în una sau mai multe dintre situaþiile prevázute la art. 38, un stagiu de cotizare de cel puþin 10 luni în ultimele 12 luni anterioare datei naºterii copilului.
- Codul Muncii Art. 103(3) " În cazul salariatului care desfãºoarã activitatea în temeiul unui contract de muncã cu timp parþial , stagiul de cotizare la sistemul public de asigurãri sociale se stabileºte proporþional cu timpul efectiv lucrat conform legii."
In cazul acestei angajate stagiul de cotizare realizat în ultimele 12 luni este de numai 3 luni.
Daca în aceastã perioadã ar mai avea ºi alte contacte de muncã cu timp parþial sã poatã realiza în acest mod 10 luni ar putea beneficia de drept.

Manea Mircea



#3 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 14 October 2004 - 10:43 AM

Multumesc foarte mult.

O zi buna!!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL