Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lichidare import temporar leasing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


lichidare import temporar leasing

2 replies to this topic

#1 george marian

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 12 October 2005 - 03:24 PM

ipoteza: Un autoturism luat si dat in lasing ii expira importul temporar, dupa sf contractului (deci s-a facturat valoarea rezidulala catre locatar). Implicit se achita in vama TV, ACC si TVA. Locatorul, cf contractului, trebuie sa-i factureze aceste plati.
Intrebare: ii mai facturez (locator) la locatar TVA-ul sau l-am reuperat deja din valoarea reziduala? ACC si TV le facturez cu TVA?



#2 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 13 October 2005 - 02:35 PM

george marian a spus:

ipoteza: Un autoturism luat si dat in lasing ii expira importul temporar, dupa sf contractului (deci s-a facturat valoarea rezidulala catre locatar). Implicit se achita in vama TV, ACC si TVA. Locatorul, cf contractului, trebuie sa-i factureze aceste plati.  
Intrebare: ii mai facturez (locator) la locatar TVA-ul sau l-am reuperat deja din valoarea reziduala? ACC si TV le facturez cu TVA?
1.-ACC si TV se adauga la valoarea reziduala, la suma rezultata se adauga TVA
2.- pentru ratele platite, cf. codului fiscal TVA devine scadenta la data scadentei platii.




#3 george marian

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 13 October 2005 - 03:15 PM

varaD a spus:

george marian a spus:

ipoteza: Un autoturism luat si dat in lasing ii expira importul temporar, dupa sf contractului (deci s-a facturat valoarea rezidulala catre locatar). Implicit se achita in vama TV, ACC si TVA. Locatorul, cf contractului, trebuie sa-i factureze aceste plati.  
Intrebare: ii mai facturez (locator) la locatar TVA-ul sau l-am reuperat deja din valoarea reziduala? ACC si TV le facturez cu TVA?
1.-ACC si TV se adauga la valoarea reziduala, la suma rezultata se adauga TVA
2.- pentru ratele platite, cf. codului fiscal TVA devine scadenta la data scadentei platii.

ok, la un import normal stiu, asta-i regula, dar eu facturez valorea reziduala pura, din contract, inainte sa stiu cuantumul TV si ACC. Cam dupa o luna de la incertarea facturailor primesc Actul constatator din vama. Oricum eu inteleg sa-i mai facturez la locatar doar TV si ACC platite in vama + TVA aferent lor.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL