Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
retinere 1%!? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


retinere 1%!?

27 replies to this topic

#1 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 13 October 2005 - 07:39 AM

am in statul de plata un angajat care a lucrat 2 zile apoi a plecat.i-am calculat si compensarea in bani a concediului neefectuat . acum in statul de plata are 30 lei salariu realizat si 270 lei bani pe concediu. programul mi-a calculat 1% din 30 lei. nu trebuia sa-mi calculeze 1% din venitul brut? adica 30 lei + 270=300lei? :roll: :roll:



#2 Garrfild

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 13 October 2005 - 08:11 AM

1 % somaj la incadrare se calculeaza, numai 3% se calculeaza la venitul brut realizat + boala suportata de societate daca este cazul.




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 13 October 2005 - 07:10 PM

Garrfild a spus:

1 % somaj la incadrare se calculeaza, numai 3%  se calculeaza la venitul brut realizat + boala suportata de societate daca este cazul.

se calculeaza la salariul de incadrare numai daca nu pleaca in cursul lunii...
gandeste-te daca lucreaza la tine 15 zile, ii opresti la incadrare, 15 zile la altu ii opreste si acolo la incadrare... e corect ?



#4 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 13 October 2005 - 09:58 PM

pana la urma ...e corect cum mi-a calculat programul?! ca nu mai inteleg . repet mi-a calculat 1% din 30 lei(echiv a 2 zile lucrate la mine, ca dupa aceea si-a dat demisia) restul (270 lei)reprez compensarea in bani pe concediu de odihna neefectuat. cit trebuie sa ii retin:
1% din 30?
1% din 30+270=300?
nu de alta, dar sa nu ma trezesc ca tb sa fac vreo rectificativa....

acum ca mai citesc odata ce a spus septimiu....cred ca prg a calc corect si ma stresez aiurea :roll: :oops:



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 13 October 2005 - 10:01 PM

e bine



#6 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 13 October 2005 - 10:05 PM

mersi. :D



#7 Garrfild

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 14 October 2005 - 08:27 AM

Va atrag atentia ca programul de somaj care este pe site-ul AJOFM calculeaza la incadrare somajul de 1%, chiar daca nu s-a lucrat luna intreaga. De ex. chiar daca salariatul a lucrat doar 10 zile programul va calcula 3 lei somajul de 1% ( vorbim de un salar de incadrare de 310 lei). Daca nu credeti incercati :!:



#8 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 14 October 2005 - 10:33 AM

Conform prevederilor art 27 din Legea 76/2002 cota de 1% datorata de asiguratii se stabileste astfel

Citeaza

ART. 27
   (1) Angajatorii au obligatia de a retine si de a vira lunar contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, in cota de 1%, aplicata asupra salariului de baza lunar brut, pentru asiguratii prevazuti la art. 19 lit. a)-d) sau, dupa caz, pentru asiguratii prevazuti la art. 19 lit. e), asupra veniturilor brute lunare realizate.
   (2) Prevederile alin. (1) nu se aplica pe perioada in care raporturile de munca sau de serviciu ale persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevazute la art. 19, sunt suspendate potrivit legii, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile.*)
Programul de raportare a declaratiilor de somaj calculeaza cota la sumele introduse de operator.



#9 corasandu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Slatina
  • Interests:contabilitate

Postat 18 October 2005 - 08:41 AM

Daca s-a angajat pe 15 ale lunii, 1 % se calc din venitul brut realizat la cele 15 zile , nu? Revin la ce a scris si Septimiu! Deci, cum se retine?



#10 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 18 October 2005 - 12:22 PM

Citeaza

Daca s-a angajat pe 15 ale lunii, 1 % se calc din venitul brut realizat la cele 15 zile
ASA



#11 molky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 19 October 2005 - 11:51 AM

1% se calculeaza la incadrare indiferent de numarul de zile lucrate in luna sau de brutul realizat



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 October 2005 - 01:55 PM

unde zice ?
vezi ca ai mai sus textul de lege http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#13 postovei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 31 October 2005 - 04:49 PM

Dar daca am un concediu pre/post natal din 15 ale lunii (126 zile) si pana pe data de 15 a lucrat?
1% se retine la salariul brut(cel din cartea de munca) sau la salariul realizat din 01 pana pe 15?



#14 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 31 October 2005 - 06:19 PM

in cazul asta... se calculeaza 1% la salariul de incadrare



#15 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2005 - 05:25 PM

Citeaza

se calculeaza la salariul de incadrare numai daca nu pleaca in cursul lunii...  
gandeste-te daca lucreaza la tine 15 zile, ii opresti la incadrare, 15 zile la altu ii opreste si acolo la incadrare... e corect ?

E corect. Daca pleaca (sau se angajeaza) in timpul lunii, va plati 1% doar la salariul de incadrare obtinut cfm zilelor lucrate.
Asa ca programul tau calculeaza corect. Nu au nici o legatura zilele de concediu de odihna neefectuat cu 1% somaj, cum de altfel nici alte prime nu au legatura.
[/code]



#16 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2005 - 05:26 PM

Scuze cred ca asa trebuia de fapt sa apara

Citeaza

se calculeaza la salariul de incadrare numai daca nu pleaca in cursul lunii...  
gandeste-te daca lucreaza la tine 15 zile, ii opresti la incadrare, 15 zile la altu ii opreste si acolo la incadrare... e corect ?

E corect. Daca pleaca (sau se angajeaza) in timpul lunii, va plati 1% doar la salariul de incadrare obtinut cfm zilelor lucrate.
Asa ca programul tau calculeaza corect. Nu au nici o legatura zilele de concediu de odihna neefectuat cu 1% somaj, cum de altfel nici alte prime nu au legatura.



#17 irmihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:contabilitate, calculatoare

Postat 07 November 2005 - 06:03 PM

Chiar vroiam sa fac un thread nou, dar l-am gasit pe asta. Apropos de modul de calcul, eu am un salariat care in luna precedenta are ultimele trei zile in concediu medical, si luna asta toata luna in concediu medical IN CONTINUARE. In cazul asta, 1% e zero dupa mine. Voi cum credeti?
La fel, imi pleaca un salariat pe 4 ale lunii. Somajul il calculez raportat la sal de incadrare sau la cel realizat pana pe 4?



#18 flores

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 14 November 2005 - 10:38 AM

Am un salariat pensionar grad 3, cu drept de munca pentru 4 ore. (timp normal 4 ore) . Ii retin Somaj 1%?

Multumesc



#19 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2005 - 09:35 PM

Din cate stiu eu pentru pensionari nu se retine somaj (nici angajat nici angajator).



#20 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 16 November 2005 - 11:20 AM

Pensionarilor angajati nu li se retine somajul, logic, nu au cum sa mai fie someri in cazul incetarii contractului de munca, deci nu mai cotizeaza la somaj.
Pentru 1%, la ceilalti angajati, retinerea se face la salariul de incadrare, fac exceptie cazurile celor care au venit sau plecat in luna respectiva.
Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL