Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMPRUMUT INTRE FIRME - URGENT !!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


IMPRUMUT INTRE FIRME - URGENT !!!!

11 replies to this topic

#1 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 13 October 2005 - 01:47 PM

Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine.
1.Primirea / restituirea de imprumuturi acordate unor terte persoane (fizice si/sau juridice) conform contractelor de imprumut facute la notariat, intra sau nu sub incidenta plafonului de incasari / plati?
2.Creditarea societatii de la patron (ct 455) intra in acest plafon? Adica are voie sa ma crediteze cu 150.000.000 de ex?

E super urgent! Merci mult si astept un reaspuns.
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#2 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 13 October 2005 - 02:12 PM

florimanea a spus:

Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine.
1.Primirea / restituirea de imprumuturi acordate unor terte persoane (fizice si/sau juridice) conform contractelor de imprumut facute la notariat, intra sau nu sub incidenta plafonului de incasari / plati?
2.Creditarea societatii de la patron (ct 455) intra in acest plafon? Adica are voie sa ma crediteze cu 150.000.000 de ex?

E super urgent! Merci mult si astept un reaspuns.
1.soc.nu are voie sa dea bani imprumut, ca nu e institutie specializata(presupun ca nu e , ca nu avea rost altfel intrebarea).
2.nu intra, ca e pers.fizica(asociatul).




#3 RUIU MARIETA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 13 October 2005 - 02:15 PM

Numai facturile emise de persoane juridice intra sub incidenta platilor de maximum 50 milioane in numerar la beneficiari, si ele nu pot fi "sparte" in mai multe plati in numerar.



#4 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 13 October 2005 - 02:30 PM

Lilianab, asa e, firma nu are ca ob de activ acordarea de imprumuturi, dar in situatia de fata s-a acordat un imprumut pt 1 zi, deci a avut caracter exceptional. Pe de alta parte, cele 2 societati urmau sa fie colaboratori (furnizor-client) si nu a mai fost cazul apoi de imprumut.
Nu poate exista o exceptie in cazul asta?
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#5 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 13 October 2005 - 02:35 PM

florimanea a spus:

Lilianab, asa e, firma nu are ca ob de activ acordarea de imprumuturi, dar in situatia de fata s-a acordat un imprumut pt 1 zi, deci a avut caracter exceptional. Pe de alta parte, cele 2 societati urmau sa fie colaboratori (furnizor-client) si nu a mai fost cazul apoi de imprumut.
Nu poate exista o exceptie in cazul asta?
daca legiuitorul nu a specificat exceptii de la lege, se chiama ca ele nu exista; cit despre avansuri, pentru ele se intocmeste factura;(si intre noi fie vorba, pentru o zi, de ce ti-ai complicat existenta?)
nu fac pe lupul moralist, din pricina patronilor si eu mai "scap" cite o nenorocire in acte, mizind pe volumul mare al inregistrarilor.



#6 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 13 October 2005 - 03:12 PM

Nu erau avansuri, deci nu aveam de ce face factura.
Erau doar niste imprumuturi.
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#7 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2005 - 03:42 PM

Puteai sa faci o proforma (fictiva) si un contract, care, ulterior se poate rezilia prin acordul partilor.



#8 Guest__*

  • Guests

Postat 13 October 2005 - 04:37 PM

Dacã existã-n obiectul de activitate al societãþii care a acordat împrumutul, se poate.



#9 topolino

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 14 October 2005 - 11:11 AM

Eu m-am lovit de chestiunea asta chiar acum 2 luni cind am avut control de la Garda Financiara la una din cele 2 firme ale patronului meu,iar comi-
sarii mi-au spus ca pentru o plata/incasare intre cele 2 firme-atunci cind nu exista obiectul unei tranzactii comerciale (factura)-ar fi de dorit sa existe macar un contract de imprumut incheiat la notariat,cu conditia ca firma care imprumuta sa nu aiba datorii la stat.
Referitor la cele 2 intrebari,ambele cazuri intra sub incidenta plafonului de plati (5.000 ron).



#10 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 11 January 2006 - 06:42 PM

Cum se inregistreaza(ca monografie contabila) acordarea unui imprumut de o societate unei alte societati pe o perioada mai mare de un an.
Mentionez ca un exista un asociat comun intre cele doua firme.
Multyumesc



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 January 2006 - 08:31 PM

pot exista si 15 asociati comuni
nu se poate face imprumutul decat daca una dintre firme e banca :D
s-a mai discutat treaba asta pe forum de zeci de ori.. da-i "cautare"



#12 lauramino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 08 December 2006 - 02:28 PM

romanul este foarte inventiv!
Azi primi si eu de la patronul meu o chitanta ,cu care a platit 800 lei ,complexului in care era chirias,ca urmare unui contract incheiat obligatoriu intre cei doi ,ca imprumut,apoi zice ajutor financiar pe un an de zile pentru ca imprumutatul(complexul) sa-si faca modernizarile necesare conforme cu normele europene.
Va intreb : ce inregistare fac eu? :thumbup:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL