Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen expertiza contabila - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


examen expertiza contabila

10 replies to this topic

#1 alina_mari

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 16 October 2005 - 10:57 AM

Cati ani de vechime in contabilitate ai nevoie sa-ti dai examenul de expert contabil sau contabil autorizat?



#2 monidia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 16 October 2005 - 11:08 AM

La examenul de admitere pentru profesia de expert contabil se poate inscrie orice persoana care indeplineste urmatoarele conditii:

are capacitatea de exercitiu deplina;

are studii economice superioare in specialitatea contabilitate-finante, cu diploma recunoscuta de Ministerul Educatiei si Cercetarii si prectica de specialitate de cel putin 3 ani, sau studii economice superioare si practica in specialitate de cel putin 5 ani;

nu a suferit nici o condamnare care, potrivit legislatiei in vigoare, interzice dreptul de gestiune si de administrare a societatilor comerciale.

3. La examenul de admitere pentru profesia de contabil autorizat se poate inscrie orice persoana care indeplineste urmatoarele conditii:
are capacitatea de exercitiu deplina;

are studii economice superioare, studii economice medii, studii medii altele decat economice, cu diploma sau licenta, dupa caz, recunoscuta de Ministerul Educatiei si Cercetarii, si cu o vechime in specialitate de 2 ani, cea cu studii superioare, de 3 ani, cea cu studii economice medii, si de 5 ani, cea cu studii medii in alt domeniu decat cel economic;

nu a suferit nici o condamnare care, potrivit legislatiei in vigoare, interzice dreptul de gestiune si de administrare a societatilor comerciale.

Practica in specialitate este considerata cea in domeniul financiar-contabil, fiscal si bancar, de metodologie financiar-contabila, fiscala si bancara, de control financiar-contabil, fiscal si bancar, precum si in invatamant la disciplinele: contabilitate, finante, control financiar, expertiza contabila, analiza financiara si alte discipline cu profil financiar-contabil.




#3 vasco_dan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bacau
  • Interests:Informatica Economica, Afaceri

Postat 16 October 2005 - 11:09 AM

In OG 65 / 1994 privind organizarea activitatii de expertiza contabila si a contabililor autorizati cu modificarile si complerarile ulterioare gasesti toate informatiile de care ai nevoie.
Pentru expert contabil, in cazul in care ai studii superioare in specialitatea finante-contabilitate iti trebuie 3 ani de experienta; daca esti absolvent al unei facultati cu profil economic alta decat finante-contabilitate, iti trebuie 5 ani de experienta.
Pentru contabil autorizat dau citatul din lege: "are studii economice superioare si o practica in specialitatea contabilitate de cel putin 2 ani sau studii economice medii si o practica in specialitate de cel putin 4 ani".
Atentie insa ca in timpul acestor ani de experienta orice alt contract partial este nu considerat vechime in munca, deci nu se aduna la anii pe care ii ai.



#4 david_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:fara

Postat 16 October 2005 - 11:11 AM

5 ani daca nu esti absolvent de stiinte economice la profil de contabilitate.in acest caz ai venoie doar de 3 ani



#5 andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 16 October 2005 - 03:08 PM

Eu am terminat Finante-Banci si am nevoie de 5 ani de vechime.
Andrea



#6 monidia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 16 October 2005 - 04:15 PM

andrea a spus:

Eu am terminat Finante-Banci si am nevoie de 5 ani de vechime.
nu cred. informeaza-te. eu am terminat finante-asigurari si am avut nevoie de 3 ani vechime.



#7 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 17 October 2005 - 01:08 PM

e chestiune de cat de tare insishti
problema cu 5 ani o au si o parte din cei care au terminat management-financiar-contabil....dar nu toti, doar cei ce nu au stiut sa faca scandal



#8 monidia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 17 October 2005 - 01:13 PM

eu personal nu am auzit de sectia asta: management financiar contabil insa cred ca nu apartine sferei finante- contabilitate ci managementului. si nu am insistat deloc. nu s-a iscat nici o discutie cand mi-am depus dosarul.



#9 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 17 October 2005 - 01:40 PM

asta e pentru cei care au facut spre exemplu spiru haret...dar licenta a fost data cu ASE CIG.....licenta data cu ei, acelasi examen, aceeasi foaie matricola si surpriza.......



#10 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 17 October 2005 - 02:40 PM

Nu are legatura managementul financiar contabil cu specizarea finante. Inainte erau necesari 3 ani doar entru cei ce terminau finante-contabilitate, dar pentru ca de ceva ani incoace specializarile s-au separat poti sa ai terminata CIG sau finante si atunci ai nevoie doar de 3 ai, in schimb la MFC e alta poveste si chiar iti trebuie 5 ani
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#11 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 18 October 2005 - 12:10 PM

cum spuneti voi....eu am avut prieteni care au terminat MFC si nu au avut probleme sa dea examenul cu 3 ani experienta






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL