Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli nedeductibile-vanzare mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cheltuieli nedeductibile-vanzare mijloace fixe

6 replies to this topic

#1 danam

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:economist

Postat 20 October 2005 - 12:53 PM

In conformitate cu art.24 alin 15 din Codul fiscal –legea 571/2003 “valoarea ramasa neamortizata, in cazul mijloacelor fixe amortizabile vandute, este deductibila la calculul profitului impozabil in situatia in care acestea sunt valorificate prin unitati specializate sau prin licitatie organizata potrivit legii”.
Care are este tratamentul fiscal al cheltuielilor privind cedarea activelor in situatia in care mijloacele fixe sunt vandute fara licitatie si nu prin unitati specializate mentionand ca valoarea ramasa neamortizata a fost recuperata prin vanzare.
2)Daca partea ramasa neamortizata si nerecuperata prin vanzare este supusa TVA-ului.



#2 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 20 October 2005 - 02:47 PM

Daca vanzarea nu este facuta nici prin licitatie, nici prin unitati specializate, atunci valoarea fiscala neamortizata este nedeductibila la calculul impozitului pe profit.

Despre tva nu vad de ce nu s-ar aplica la toata valoarea de vanzare.

Am si eu o nelamurire.

In normele metodologice se precizeaza ca :
71^5. In categoria unitatilor specializate, conform art. 24 alin. (15) din Codul fiscal, se incadreaza persoanele juridice care, potrivit obiectului de activitate, intermediaza instrainarea de proprietati imobiliare si a altor mijloace fixe, departamentele specializate aflate in structura organizatorica a contribuabililor si alte unitati cu activitati similare.
Prin valoarea fiscala ramasa neamortizata, in cazul mijloacelor fixe amortizabile vandute, se intelege diferenta dintre valoarea de intrare fiscala si valoarea amortizarii fiscale, din care se scad sumele rezultate in urma valorificarii acestora.

In situatia in care o societate achizitionase prin notariat, in 2004, un spatiu, pe care se obliga sa-l cedeze in favoarea altei persoane in cazul neachitarii pana la o data scadenta din 2005, la vanzarea care se face in 2005, valoarea ramasa neamortizata este deductibila sau nu ? Firma a facut factura, fiind si platitoare de tva, catre persoana fizica, dar nu a facut licitatie. Se poate asimila contractul existent cu acele "unitati specializate" precizate de lege ?
La administratie nu am primit un raspuns cert, cheltuiala am considerat-o nedeductibila, dar vine patronul tare suparat ca nu poate scoate firma cu profit si mai plateste si impozit ( unitatea se gaseste in pierdere contabila si profit fiscal )
Ar fi cazul sa revin la sfarsit de an si sa anulez acea cheltuiala din nedeductibila sa o consider deductibila ? Cum ma sfatuiti ?




#3 danam

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:economist

Postat 21 October 2005 - 10:08 AM

Eu consider ca cheltuiala este nedeductibila,deoarece unitati specializate sunt considerate doar cele care au in obiectul de activitate intermediari sau vanzari(in cazul de fata agentie imobiliara)sau daca in cadrul firmei se organizeaza un departament specializat chiar daca este numai un angajat cu atributii in fisa postului ca s-ar ocupa de aceste probleme...atunci cred ca ai putea sa le consideri deductibile.Dar ce te-ar costa sa faci un contract de intermediere retro pe o suma minora cu o agentie imobiliara cum ca vanzarea s-ar fi efectuat prin ei.

In legatura cu problema mea privind tva-ul la valoarea neamotizata de exemplu ,un autoturism avans valoare neamortizata de 5000ron si l-am vansut cu 400ron pentru ca a fost avariat ,ce posibilitate as avea sa nu platesc tva decit pe cei 400.S-ar putea face prin casare....intrucit casarea conform codului fiscal nu este considerata livrare si nu este supus tva-ului



#4 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 21 October 2005 - 01:18 PM

Mai degraba faci casarea si apoi vinzi ce ai recuperat in urma casarii.



#5 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 16 November 2005 - 09:32 PM

Si totusi, daca valoarea ramasa neamortizata s-a recuperat prin vanzare in suma exacta, se mai trece pe cheltuiala nedeductibila ? Citind mai bine precizarile din norme, reiese ca ceea ce se recupereaza prin vanzare este cheltuiala deductibila, numai partea care nu se acopera este nedeductibila. Este valabil acest rationament si daca vanzarea nu s-a facut prin licitatie ?
Uratenia este ca in codul fiscal art.24 (15) apare <Valoarea ramasa neamortizata, in cazul mijloacelor fixe amortizabile vandute, este deductibila la calculul profitului impozabil in situatia in care acestea sunt valorificate prin unitati specializate sau prin licitatie organizata potrivit legii.> iar in norme : <Prin valoarea fiscala ramasa neamortizata, in cazul mijloacelor fixe amortizabile vandute, se intelege diferenta dintre valoarea de intrare fiscala si valoarea amortizarii fiscale, din care se scad sumele rezultate in urma valorificarii acestora.>



#6 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 17 November 2005 - 06:38 PM

O discutie pe aceeasi tema la:
http://www.classfin.ro/forum/index.php/top...opic,252.0.html

A se citi pana la capat.



#7 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 18 November 2005 - 09:43 AM

Lorenzo, mi-a facut o deosebita placere sa urmaresc conversatia de pe link-ul dat, esti un adevarat inger pazitor. Superba disertatia ta, multumesc mult, Gianina






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL