Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FISCALITATE GRILA 59 PAG 352 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


FISCALITATE GRILA 59 PAG 352

6 replies to this topic

#1 COSMINAHAPY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 10 October 2005 - 11:28 AM

AJUTATI-MA CU GRILA 59.
IN CALCULUL VENITULUI BRUT NU SE IAU IN CONSIDERARE CELE DIN SPONSORIZARI. IMPOZIT ANTICIPAT=VENIT ANUAL ESTIMAT*16%=705 MIL*16%=112.8 MIL. , IN 4 RATE EGALE DE 28.2 MIL. VOI CUM ATI GANDIT-O?



#2 cezarovidiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 17 October 2005 - 06:53 PM

Conform art. 82 al. 2 "Platile anticipate se tabilesc luandu-se ca baza de calcul VANITUL ANUAL ESTIMAT sau venitul net realizat in anul precedent".
Conform art. 48, calculam:
- baza de calcul: 705 (venit brut) - 200 - 180 -120 = 205
- cheltuieli protocol deductibile = 205 * 2% = 4
- venit net anticipat impozabil = 205 - 4 = 201
- impozit anticipat = 201 *16% = 32/4=8 lei/trimestru
Atentie: Impozitul se rotunjeste, nu se calculeaza cu virgula.
Este absurd sa platesti un impozit anticipat de 113 lei aplicat la venitul brut, in loc de impozit anticipat de 32 lei aplicat la venitul net, in contextul in care daca s-ar realiza datele anticipate in problema ar rezulta un impozit de 28 lei, ceea ce inseamna o diferenta de regularizat mult prea mare.




#3 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 October 2005 - 08:27 AM

Si eu tot am rezolvat-o la fel. Singura diferenta, am considerat deductibil cu ch cu dobanda in valoare de 26.250 milioane (300*15%*7/12). Rezulta diferenta pt calcul protocol deductibil = 705-526.25=178.75
Protocol deductibil = 3.575 mil
Parte impozabila = 705-529.825=175.175
Impozit = 175.175*16%=28.028 egal cu 28
Trimestrial =28/4=7
Oricum mai astept si alte pareri. :)



#4 marilena_balan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 18 October 2005 - 06:52 PM

ma scuzati de intrebare...dar veniturile din dobanzi nu le impozitati?



#5 COSMINAHAPY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 20 October 2005 - 03:02 PM

AM INTELES CUM ATI GANDIT-O VOI. DAR MAI AM UNELE INTREBARI:
1. CHELT CU AMENZILE NU LE LUAM IN CALCUL CA NEDEDUCTIBILE?
2. IN COD SCRIE CA DOB SUNT DED NUMAI PT RATA DOB STABILITA DE BNR. NU CALCULAM DOB CU 15% SI O DEDUCEM DIN BAZA IMPOZABILA, APOI CALCULAM DOB CU 20%, SI DIFERENTA O ADUNAM LA BAZA IMPOZABILA CA CHELT NEDED?



#6 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 October 2005 - 03:15 PM

Art. 48. - (1) Venitul net din activitãþi independente se determinã ca diferenþã între venitul brut ºi cheltuielile aferente realizãrii venitului, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea în partidã simplã, cu excepþia prevederilor art. 49 ºi 50. Eu asa inteleg, ca se determina ch deductibile si veniturile impozabile, si doar ele se iau in calcul. Ch cu dobanzile deductibile sunt la 15%, iar ch cu amenzile sunt nedeductibile. Daca cineva are alte pareri, chiar va rog exprimati-le. Pana la pregatirea pentru examenul asta, nu am luat calculat impozitul pentru astfel de activitati. :)



#7 monidia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 21 October 2005 - 01:48 PM

e acelasi lucru ca la impozitul pe profit. Daca s-ar fi dat cheltuieli totale... din care- cheltuieli cu amenzi le-ai fi anulat. Asa nu tii cont de ele. sau daca vrei sa-ti fie mai clar, aduna toate cheltuielile si extrage-le pe cele nedeductibile ca sa ramana cele deductibile.
Diferenta pe care o vad eu este la calculul cheltuielilor deductibile limitat.
Am zis bine?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL