Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REZOLVARE COMPLETA STUDII DE CAZ FISCALITATE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


REZOLVARE COMPLETA STUDII DE CAZ FISCALITATE

63 replies to this topic

#1 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 21 October 2005 - 10:34 PM

Din nou, cu deosebite multumiri CECCAR Sibiu

Fisiere atasate


Ajutam cum / cand putem....



#2 ralumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Interests:examen consultanti fiscali

Postat 22 October 2005 - 12:29 AM

multumim.esti cel mai tare!




#3 monidia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 22 October 2005 - 06:54 AM

nu mai am cuvinte. =D>



#4 DONETTI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 22 October 2005 - 07:34 AM

Aradul te saluta si iti transmite multumiri si multa bafta. You are the best! Thank's.
Locatie: Arad



#5 maryana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:galati

Postat 22 October 2005 - 08:20 AM

Pentru problema 161:
c) pentru alcool etilic:

C K x R
A = ------ x -------- x Q
100 100

unde:
A = cuantumul accizei
C = concentraþia alcoolicã exprimatã în procente de volum
K = acciza specificĂŁ prevĂŁzutĂŁ la art. 176 nr. crt. 5 din Codul fiscal
R = cursul de schimb leu/euro
Q = cantitatea (în litri



#6 molnar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 22 October 2005 - 12:06 PM

In primul rand mersi, ca ai pus pe forum rezolvarile tale.

Am cateva intrebari:

problema 47 - eu asa stiam ca taxele vamale sunt impozite indirecte

problema 48 - impozitele pe venituri realizate din activitatile de expertiza ctb. nu sunt tot venituri fiscale?

problema 54 - sponsorizare 0.3% din cifra de afaceri

problema 55 - veniturile din dividende de ce sunt neimpozabile in sensul impozitului pe venit (nu sunt venituri din investitii, doar ca se platesc cu stopaj la sursa); art55(1)indemnizatia pentru incapacitate de munca se impoziteaza, insa nu se impoziteaza veniturile sub forma de sponsorizare, deci eu cred ca rasp.corect este b,d,e

problema 56 - la calculul fondului de somaj se includ si sporurile? + la sanatate si cas eu nu am inclus cadourile. Asa am facut si la curs. Deci venitul impozabil este 1.280.000, impo.204.800

problema 59
eu am considerat ca la inceputul anului nu stia de creditul de la persoane fizice, astfel ca nu a inclus in decl.de venit estimat,
doar ca dupa accea trebuie verificat daca au crescut cheltuielile cu mai mult de 20%, si daca da atunci se reface declaratia, dar in cazul nostru nu au crescut

problema 60
Pentru veniturile persoana mai trebuie sa plateasca si 6.5% pt.sanatate. Astfel impo=6.048.000 lei
Nu plateste cas si somaj, pentru asta se platesc doar la primul loc de munca.

problema 70
eu am aplicat 130% la 250.000.000 lei, pentru ca am considerat ca a primit reducerea doar pentru aceasta cantitate comandata, deci reducerea nu am scazut din valoarea bunurilor

problema 71
comisionul vamal nu este 0.05%?

pe restul inca nu m-am uitat.
Inca odata mersi pentru rezolvari.
Te rog sa spui daca eu ma gandesc bine sau nu dupa parerea ta.



#7 david_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:fara

Postat 22 October 2005 - 01:29 PM

merci mult! esti cel mai tare ! bafta!



#8 ralumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Interests:examen consultanti fiscali

Postat 22 October 2005 - 02:57 PM

Intrebare legata de grila 47 fiscalitate: taxele vamale si impozitul pe veniturile microintreprinderilor nu sunt impozite indirecte? (ca noua asa ni s-a zis la cursul de pregatire pentru acces.)

Va multumesc!



#9 monidia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 22 October 2005 - 04:07 PM

Problema 93

In cazul unei caldiri care a fost dobandita sau construita de o persoana in timpul anului, impozitul pe cladire se datoreaza de catre persoana respectiva cu incepere de la data de intai a lunii urmatoare celei in care cladirea a fost dobandita sau construita.

Deci, impozitul pe cladiri calculat pentru cel de-al doilea apartament se datoreaza incapand cu data de 01.05.2005 (avand in vedere ca a fost achizitionat in 15.04.2005).

Pentru perioada 01.05.2005 – 01.07.2005, suma impozitului este 59.000 lei x 2 luni x 115% = 135.700 (se majoreaza cu 15%, nefiind inchiriat)
Pentru perioada 01 iulie -31 decembrie 2005, datoreaza impozit nemajorat: 59.000 x 6 luni = 354.000 lei
Total impozit de platit = 135.700+354.000=489.700 lei


Problema 97

Taxa asupra mijloacelor de transport se calculeaza in functie de capacitatea cilindrica a acestora, prin inmultirea fiecarui 500 cm3 sau fractiune din acesta cu suma corespunzatoare

Astfel, in cazul de fata avem 4*500cm3+400cm3 (fractiune de 500cm3) =5
Impozit anual=5 x 86.000 = 430.000 lei.

Impozitul se datoreaza de la data de 1 a lunii urmatoare dobandirii, deci de la 01.03.2005. => impozitul datorat pt.anul 2005 = 430.000 x 10/12=358.333



#10 ralumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Interests:examen consultanti fiscali

Postat 22 October 2005 - 04:11 PM

si eu cred ca la grila 55 fiscalitate raspunsul este b, d,e.
Va rog sa ma ajutati cu o opinie.



#11 monidia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 22 October 2005 - 04:32 PM

problema 55

Art. 42 din codul fiscal: Venituri neimpozabile

În înþelesul impozitului pe venit, urmãtoarele venituri nu sunt impozabile:

a)ajutoarele, indemnizaĂľiile Âşi alte forme de sprijin cu destinaĂľie specialĂŁ, acordate din bugetul de stat, din bugetul asigurĂŁrilor sociale de stat, din bugetele fondurilor speciale, bugetele locale Âşi din alte fonduri publice, inclusiv indemnizaĂľia de maternitate Âşi pentru creÂşterea copilului, precum Âşi cele de aceeaÂşi naturĂŁ primite de la alte persoane, cu excepĂľia indemnizaĂľiilor pentru incapacitate temporarĂŁ de muncĂŁ;

b)sumele încasate din asigurãri de orice fel reprezentând despãgubiri, sume asigurate, precum ºi orice alte drepturi, cu excepþia câºtigurilor primite de la societãþile de asigurãri ca urmare a contractului de asigurare încheiat între pãrþi, cu ocazia tragerilor de amortizare.

Nu sunt venituri impozabile despãgubirile în bani sau în naturã primite de cãtre o persoanã fizicã, ca urmare a unui prejudiciu material suferit de aceasta, inclusiv despãgubirile reprezentând daunele morale;

c)sumele primite drept despĂŁgubiri pentru pagube suportate ca urmare a calamitĂŁĂľilor naturale, precum Âşi pentru cazurile de invaliditate sau deces, conform legii;

d)pensiile pentru invalizii de rãzboi, orfanii, vãduvele/vãduvii de rãzboi, sumele fixe pentru îngrijirea pensionarilor care au fost încadraþi în gradul I de invaliditate, precum ºi pensiile, altele decât pensiile plãtite din fonduri constituite prin contribuþii obligatorii la un sistem de asigurãri sociale, inclusiv cele din scheme facultative de pensii ocupaþionale ºi cele finanþate de la bugetul de stat;

e)contravaloarea cupoanelor ce reprezintã bonuri de valoare care se acordã cu titlu gratuit persoanelor fizice conform dispoziþiilor legale în vigoare;

f)sumele sau bunurile primite sub formĂŁ de sponsorizare sau mecenat;

g)veniturile primite ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile ºi mobile corporale din patrimoniul personal, altele decât câºtigurile din transferul titlurilor de valoare;

h)drepturile în bani ºi în naturã primite de militarii în termen, militarii cu termen redus, studenþii ºi elevii unitãþilor de învãþãmânt din sectorul de apãrare naþionalã, ordine publicã ºi siguranþã naþionalã ºi civile, precum ºi cele ale gradaþilor ºi soldaþilor concentraþi sau mobilizaþi;

i)bursele primite de persoanele care urmeazã brice formã de ºcolarizare sau perfecþionare în cadru instituþionalizat;

j)sumele sau bunurile primite cu titlu de moÂştenire Âşi donaĂľie;

k)veniturile din agriculturĂŁ Âşi silviculturĂŁ, cu excepĂľia celor prevĂŁzute la art. 75;

l)veniturile primite de membrii misiunilor diplomatice ºi ai posturilor consulare pentru activitãþile desfãºurate în România în calitatea lor oficialã, în condiþii de reciprocitate, în virtutea regulilor generale ale dreptului internaþional sau a prevederilor unor acorduri speciale la care România este parte;

m)veniturile nete în valutã primite de membrii misiunilor diplomatice, oficiilor consulare ºi institutelor culturale ale României amplasate în strãinãtate, în conformitate cu legislaþia în vigoare;

n)veniturile primite de oficialii organismelor ºi organizaþiilor internaþionale din activitãþile desfãºurate în România în calitatea lor oficialã, cu condiþia ca poziþia acestora, de oficial, sã fie confirmatã de Ministerul Afacerilor Externe;

o)veniturile primite de cetãþeni strãini pentru activitatea de consultanþã desfãºuratã în România, în conformitate cu acordurile de finanþare nerambursabilã încheiate de România cu alte state, cu organisme internaþionale ºi organizaþii neguvernamentale;

p)veniturile primite de cetãþeni strãini pentru activitãþi desfãºurate în România, în calitate de corespondenþi de presã, cu condiþia reciprocitãþii acordate cetãþenilor români pentru venituri din astfel de activitãþi, ºi cu condiþia ca poziþia acestor persoane sã fie confirmatã de Ministerul Afacerilor Externe;

q)sumele reprezentând diferenþa de dobândã subvenþionatã pentru creditele primite în conformitate cu legislaþia în vigoare;

r)subvenþiile primite pentru achiziþionarea de bunuri, dacã subvenþiile sunt acordate în conformitate cu legislaþia în vigoare;

s)veniturile reprezentând avantaje în bani ºi/sau în naturã primite de persoanele cu handicap, veteranii de rãzboi, invalizii ºi vãduvele de rãzboi, accidentaþii de rãzboi în afara serviciului ordonat, persoanele persecutate din motive politice de dictatura instauratã cu începere de la 6 martie 1945, cele deportate în strãinãtate ori constituite în prizonieri, urmaºii eroilor-martiri, rãniþilor, luptãtorilor pentru victoria Revoluþiei din decembrie 1989, precum ºi persoanele persecutate din motive etnice de regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 pânã la 6 martie 1945;

t)premiile obĂľinute de sportivii medaliaĂľi la campionatele mondiale, europene Âşi la jocurile olimpice.

Nu sunt venituri impozabile premiile, primele ºi indemnizaþiile sportive acordate sportivilor, antrenorilor, tehnicienilor ºi altor specialiºti, prevãzuþi în legislaþia în materie, în vederea realizãrii obiectivelor de înaltã performanþã:

- clasarea pe podiumul de premiere la campionatele europene, campionatele mondiale Âşi jocurile olimpice;

- calificarea ºi participarea la turneele finale ale campionatelor mondiale ºi europene, prima grupã valoricã, precum ºi la jocurile olimpice, în cazul jocurilor sportive.

Nu sunt venituri impozabile primele ºi indemnizaþiile sportive acordate sportivilor, antrenorilor, tehnicienilor ºi altor specialiºti, prevãzuþi de legislaþia în materie, în vederea pregãtirii ºi participãrii la competiþiile internaþionale oficiale ale loturilor reprezentative ale României;

u)premiile ºi alte drepturi sub formã de cazare, masã, transport ºi alte asemenea, obþinute de elevi ºi studenþi în cadrul competiþiilor interne ºi internaþionale, inclusiv elevi ºi studenþi nerezidenþi în cadrul competiþiilor desfãºurate în România;

v)alte venituri care nu sunt impozabile, aÂşa cum sunt precizate la fiecare categorie de venit.



#12 florinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Romania

Postat 22 October 2005 - 04:37 PM

La problema 83 reprezentanta se infiinteaza in aprilie, impozitul se plateste proportional cu nr. de luni 4000x9/12--3000*36500--109.500.000



#13 david_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:fara

Postat 22 October 2005 - 04:46 PM

sunt de acord cu obiectiile ce le-a adus monidia la grilele 47,54,55,70 si 71 nu si la grila 56 (partea nedeductibila din cadourile acordate cred ca se impoziteaza)
la grila 54 cred ca e 5%impozitul pe dobanzi la termen pr persoane nerezidente
la grila 84 impozitul se plateste proportional cu nr de luni de existenta
adica 109.500.000
la grila 86
in cazul contestatiei la executarea silita taxa se calculeaza la valoarea bunurilor a caror urmarire se contesta sau la valoarea debitului urmarit cand debitul este mai mic decat val bunurilor urmarite.taxa nu poate depasi suma plafon de....500.000 lei vechi am gasit eu dar nu stiu cat e de actualizata suma
grila 88
nu am inteles de de ai scazut suma de 5 mil.oricum nu va plati impozit pt ca si-a luat casa de marcat cu 5.000.000 lei



#14 monidia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 22 October 2005 - 05:02 PM

david_a a spus:

sunt de acord cu obiectiile ce le-a adus monidia la grilele 47,54,55,70 si 71 ...........

molnar :smt040



#15 david_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:fara

Postat 22 October 2005 - 05:07 PM

mii de scuze monidia si molnar am intrat de tot in fiscalitate si am uitat sa mai ies :roll:



#16 molnar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 22 October 2005 - 05:49 PM

Mersi pentru observatii

mai am si alte obs.

problema 83
si dupa parerea mea se stabileste proportional x 9/12 deci impozitul va fi 109.500.000

problema 86
Taxa judiciara de timbru se calculeaza asupra valorii bunurilor contestate sau asupra debitului urmarit, daca aceasta este mai mic. Dar nu poate depasi 1.500.000 lei, iar in anul 2005 1.830.000 lei, valoare actualizata.

problema 86.
legea 117/1999
Pt.eliberarea certificatelor de orice fel se percepe taxa extrajudiciara de timbru, este in suma fixa si se plateste anticipat.

problema 90.
impozitul trebuie platit pana in 25 a lunii urmatoare platii, sau 31.12.

problema 91.
avand in vedere ca se refera la anul 2006. Impozitul pe dividende pentru persoane fizice nerezidente este de 16% art.115(2)CF., astfel ar fi 1440000 si 1440000 de achitat.

problema 92.
pentru subsol valoarea impozabila nu se reduce cu 50%?

problema 93
trebuie prima data calculata suprafata desfasurata:
suprafata utila x 1.2 = 96 mp. Astfel impozitul va fi 1.359.360.

problema 95.
Numai instit.acreditate si autorizate provizoriu nu platesc. Si nu scrie nici unde ca ar fi acreditat. Deci... eu am calculat impo.

problema 97.
si eu consider ca este 5x86.000 pentru ca se plateste pentru fiecare fractiune.

problema 104.
eu nu consider ca toate cheltuielile de protocol sunt nedeductibile ci doar 1.292.000

problema 110.
deductibile 55.000

problema 126.
se deduce si casa de marcat

problema 128 si 129
asa am facut si eu

problema 137
tva plata = 723.333

problema 140.
se scade dupa parerea mea si cotizatia sindicala. Astfel impo=704.000

problema 146.
16%
3.200.000 impozit stopaj la sursa - asa am facut la curs

problema 152.
iarasi 0.3% din cifra de afaceri. De unde stii tu ca este 0.2%

problema 156.
eu am scazut din baza impozabila inca 17% - CAS, CNASS, Somaj

problema 159.
3x 150.000- pe fiecare fractiune.

problema 161
se mai inmulteste cu 4.5%, plato cred ca este 100%

problema 167
eu am facut asa:
695.000.000 x 16% = 111.200.000
profit impozabil = 111.200.000 x (700.000.000-610.000.000)/700.000.000= 14.297.000



#17 ralumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Interests:examen consultanti fiscali

Postat 22 October 2005 - 10:07 PM

In setul de studii de caz rezolvate, la grila 66, se presupune ca fructele se achizitioneaza fara TVA.De ce?

Va rog sa ma ajutati cu o opinie.Va multumesc si va urez multa bafta.



#18 ursu mirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:nuotati legislative, examen expert

Postat 23 October 2005 - 11:17 AM

sunt de acord cu Molnar ref la problema 140, cotizatia sindicala se scade din venit net impozabil,
impozit pe salariu datorat=4.400.000*16%=704.000
ART. 57
Determinarea impozitului pe venitul din salarii
(1) Beneficiarii de venituri din salarii datoreaza un impozit lunar, final, care se calculeaza si se retine la sursa de catre platitorii de venituri.
(2) Impozitul lunar prevazut la alin. (1) se determina astfel:
a) la locul unde se afla functia de baza, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinate ca diferenta intre venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contributiilor obligatorii aferente unei luni, si urmatoarele:
- deducerea personala acordata pentru luna respectiva;
- cotizatia sindicala platita in luna respectiva;
- contributiile la schemele facultative de pensii ocupationale, astfel incat la nivelul anului sa nu se depaseasca echivalentul in lei a 200 euro;



#19 ralumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Interests:examen consultanti fiscali

Postat 23 October 2005 - 01:46 PM

La grila 93 trebuie calculata suprafata desfasurata (art 252, alin (3) lit. B din norme)

La grila 92 am o nelamurire: tot in norme la art 251 alin (3)-tabel se precizeaza ca pentru subsolul folosit in alte scopuri decat cel de locuinta trebuie calculat un procent de 50% din valoarea cladirii.Oare in problema noastra n-ar fi trebuit sa calculam 50%*15*5.900.000?

Va multumesc inca o data pentru efortul depus in sprijinul nostru



#20 ralumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Interests:examen consultanti fiscali

Postat 23 October 2005 - 03:53 PM

De ce ati trecut pe cheltuieli nedeductibile TVA-ul la protocol la grila 106?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL