Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Locul de munca dorit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


Locul de munca dorit


108 replies to this topic

#101 niarda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:timis

Postat 24 February 2006 - 04:22 PM

draga carmela, optez intru totul pentru a doua varianta si am sa-ti motivez si de ce . Am avut norocul ( daca se poate numi asa ) sa am parte la un moment dat de un servici mai bine patit dar care imi ocupa tot timpul , nu mai aveam nici duminica libera, ca sa nu mai vorbim de nervi si stres. Acum lucrez la alta firma , nu asa bine platita , dar cand ajung acasa, dupa 8 ore de servici ma intampina baietelul meu Mario , care are doi ani, toata oboseala dispare . E adevarat ca banii nu sunt niciodata suficienti, dar trebuie sa ai timp sa te bucuri de ei. Eu nu as da zambetul copilului meu pe toate orele suplimentare pe care le faceam inainte pentru nimic in lume.



#102 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 February 2006 - 04:26 PM

Dragii mei...
Eu am plecat dintr-un loc sa ii spuin bine platit dar eram "maritata" cu munca acolo si am ales ceva mai putin platit dar am timp sa ajung acasa la o ora rezonabila si sa mai fiu si mama, sotie, gospodina, "menajera" etc etc...
Daca ar fi sa mi se ofere acum triplu fata de ce castig nu as mai face pasul de a pleca la mai multi bani si mai mult stres... mai ales cand ai acasa un copil si ai o familie...Cred ca nu merita sa sacrifici asta pntru cativa "galbeni" :D

Ganditi-va ca in cazul in care ai copii si mai ales micuti este o pierdere enorma sa nu apuci sa treci prin fazele cresterii lor, petrecand cat mai mult timp cu ei... Muncind ca "disperatul" pe un asa zis "sac de bani" cand vii acasa esti plin de nervi, stresat si pe cine te descarci? Primul care sufera este copilul ca in general micile lor traznai specifice varstei tu nu le mai poti considera pozne ci mari gresele... Credeti-ma uneori este bine sa pui in balanta totul si sa " sa te asezi stramb pentru a gandi drept"
O zi placuta




#103 niarda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:timis

Postat 24 February 2006 - 04:36 PM

sunt de acord cu tine cornelia-cristea. Trebuie sa avem timp si nervi sa ne bucuram si de familie



#104 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 24 February 2006 - 05:25 PM

Cineva sa inchida topicul si sa stearga tot ce au spus femeile astea necugetate ca daca intra baietii din UE sau USA raman romanii nostri fara femei - le fura pe toate astia... Si cand te gandesti ca fetele de "dincolo" care lucreaza pe un sac de bani si-l cheltuiesc pe toale, fite si cure de slabire.... Si bineinteles, pe menajere!



#105 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 February 2006 - 05:27 PM

izaroman a spus:

Cineva sa inchida topicul si sa stearga tot ce au spus femeile astea necugetate ca daca intra baietii din UE sau USA raman romanii nostri fara femei - le fura pe toate astia... Si cand te gandesti ca fetele de "dincolo" care lucreaza pe un sac de bani si-l cheltuiesc pe toale, fite si cure de slabire.... Si bineinteles, pe menajere!

:D
De ce credeti ca strainii vor romance



#106 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 24 February 2006 - 05:31 PM

Pentru ca emancipatele de afara nu vor sa auda de familie si plozi. Iar barbatii nu vor mai trai niciodata in matriarhat - sunt prea orgoliosi ca sa lase sa se intample asa ceva.



#107 ngr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:buc

Postat 24 February 2006 - 06:16 PM

cam asa am gandit si eu acum 3 ani cand am renuntat la un post bun, de conducere, bine platit si cu satisfcatii profesionale (insa cu zi lumina si saptamana lucratoare de 6 zile) pentru jobul pe care acum vreau sa il schimb. abia ma casatorisem si imi doream timp cu sotul meu, timp in care sa stam de vorba, sa ne plimbam, etc. si de ce nu, un copil. insa nu numai super programul de 8 ore e important, ci si linistea de la seriviciu, colectivul, felul cum iti este apreciata sau nu munca.
parerea mea.



#108 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 27 February 2006 - 05:01 PM

Desi sub numele meu apare un procent jenant (nu cunosc algoritmul de calcul) si desi am 41 ani, in realitate am abandonat farmacia, mi-am crescut cei doi baieti, am facut ceva bani in departamente de vanzari la diverse firme, anul acesta termin CIG in Cta si sunt incepatoare in practica contabilitatii. In facultate am invatat bine (la varsta mea era si greu sa copiezi) dar nu ajung regulat la seminarii si examenele sunt prea apropiate, cunostintele le inmagazinezi pe memoria volatila, nu le procesezi suficient si ca urmare iti trebuie practica ca sa stapanesti activitatea. Acum lucrez 4h pt un expert contabil, imi pregatesc proiectul, dar am nevoie (atat dpdv material cat si ca experienta) de un client, doi (expertul ma verifica si semneaza).
In final, rugamintea mea este, ca in situatia in care unul dintre voi (din Cta) care refuza cererea unui client (din cauza structurii activitatii, capacitatii scazute de plata a clientului, etc, mai putin neseriozitatea) sa-mi furnizeze mie pontul, eu fiind in situatia de a accepta, momentan, orice, in limita bunului simt.
Scuze daca v-am pilctisit si multumiri anticipate bunului samarinean.
violeta_lica@gmail.com



#109 katya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 08 December 2006 - 03:38 PM

BUNA
EU AM TRECUT SI PRIN PRIMA VARIANTA SI PRIN A D-A.
am lucrat timp de aproape 9 luni la o societate, nu pot sa va spun cat stres am suportat acolo, nimic nu era bun din ce faceam, nu era suficient. eram 2 fete la contabilitate, dar noi eram si contabile si secretare si manager si femei de servici. veneam acasa si eram super nervoasa, plangeam tot timpul de suparare, nu mai spun ca daca imi suna telefonul tresaream. nu luam f multi bani, dar eu credeam ca am salariul mare, sa mi se mareasca salariul? nici vorba de asta, eram "incompetenta". Asa ca mi-am luat inima in dinti si am plecat intr-un final si vreau sa spun ca acum sunt f bine, nu ma streseaza nimeni, daca ma implic nimanui nu ii este teama sa spuna "bravo" si salariul este aprope dublu. Deci, orice sut in fund este un pas inainte. Iar ca dovada ca sunt o "incompetenta" de cand am plecat eu de acolo nu sta nimeni in locul meu ca este f mult de munca, stres si bani putini.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL