Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
referitor calcul impozit profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


referitor calcul impozit profit

40 replies to this topic

#1 maya_cris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 March 2008 - 11:07 PM

Sun mai noua in conta. Va rog mult de tot ajutati-ma sa calculez impozitul pe pofit pe trimestru. cum il calculez? de exemplu sunt in trimetrul 3 impozitul se calculeaza tinand cont de cheltuielile si veniturile din trimestrul respectiv sau se cumuleaza cele9 luni si se tine seama de sumele totale. Lamuriti-ma si pe mine cat mai urgent.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de maya_cris: 26 March 2008 - 11:10 PM




#2 maya_cris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 March 2008 - 12:05 AM

Chiar nu ma poate ajuta nimeni in acest sens?

Ma mai intereseaza si cum se procedeaza la calcul si cu chelt. cu impozitul pe profit.




#3 maya_cris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 March 2008 - 12:10 AM

Chiar nimeni??????????



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2008 - 12:16 AM

draga maya, inteleg ca doresti urgent lamuriri, dar trebuie sa-ti dai si tu un pic de interes...uite, ai la dispozitie codul fiscal(daca nu ai fizic, gasesti pe net...gratis), discutii pe forum - nenumarate...si, fii sigura ca te lamuresti...Mai ales pentru ca esti la inceput incearca sa-ti formezi ''instinctul'' de a cauta singura o rezolvare si apoi sa ceri lamuriri...

mai concret: la calculul impozitului se tine cont de veniturile si cheltuielile de la inceputul anului fiscal(deci ianuarie-septembrie pt trimestrul III), inclusiv pierderea fiscala a anilor anteriori, daca este cazul.
Madalina



#5 mik37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 27 March 2008 - 12:34 PM

Vezi postareamaya_cris, la Mar 26 2008, 11:07 PM, a spus:

Sun mai noua in conta. Va rog mult de tot ajutati-ma sa calculez impozitul pe pofit pe trimestru. cum il calculez? de exemplu sunt in trimetrul 3 impozitul se calculeaza tinand cont de cheltuielile si veniturile din trimestrul respectiv sau se cumuleaza cele9 luni si se tine seama de sumele totale. Lamuriti-ma si pe mine cat mai urgent.
Multumesc.
Din TOTALl venituri scazi TOTAL cheltuieli(inclusiv chelt.cu impozitul pe profit).Adaugi cheltuielile nedeductibile:amenzi,penalitati,protocol peste limita legala...si impozitul calculat si inregistrat pana atunci daca este cazu.Se calculeaza pe total an si scazi impozitul inregistrat deja



#6 rafaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:despre contabilitate

Postat 02 April 2008 - 12:58 AM

IN RPIMUL SEMESTRU S-A CALCULAT SI S-A PLATIT IMPOZIT PE VENIT DAR TREBUIA SA FIE CALCULAT SI PLATIT IMPOZIT PE PROFIT.INTREBAREA MEA ESTE ,CUM PROCEDEZ LA CALCULUL IMPOZITULUI PE PROFIT ????
1. ADICA CONTUL 698 CHELT.CU IMPOZITUL PE VENIT ESTE DEDUCTIBILA ?
2. TREBUIE SA FAC STORNAREA INREG.698=4418 SI SA INREG.691=4411 ?

VA MULTUMESC :pullhair:



#7 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2008 - 03:56 PM

Despre ce semestru vorbesti?!...sau trimestru...
nu se poate pune problema deductibilitatii chelt. cu imp/venit...faci stornare
698 = 441 suma in rosu
691 = 441 suma(corecta) in negru
problema mare este la decl 100...se datoreaza amenda daca nu s-a declarat obligatia
Madalina



#8 RoLitoral

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 04 April 2008 - 12:04 PM

Am cautat pe acest forum, dar ori nu am cautat destul, ori...

Am urmatoarea problema:
dezvolt un sistem informational intern pentru o firma, cu inregistrare de facturi de la furnizori, emitere facturi, situatii scadente, stocuri etc. dar nu contabiliceste.

Vreau sa pot calcula in timp real atat impozitul de platit cat si TVAul.
Imi doresc o formula simpla gen Impozit=16%*(TotalVanzari-TotalAchizitii+/-StocMarfaCurent -CheltuieliTotaleDeductibile).
Deci ceva care sa nu implice conturi si alte cele.

Am ca cifre de intrare totaluri de achizitii, totaluri de vanzari, suma stocului curent, cea de la finele lunilor anterioare, stiu procentul de adaos, stiu cheltuielile... poate binevoieste cineva sa ma ajute sa imi incropesc formula.

Multumesc anticipat.



#9 rafaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:despre contabilitate

Postat 07 April 2008 - 03:51 AM

MAI CONCRET , PE PRIMELE 2 TRIMESTRE 2007 S-A INREGISTRAT IMPOZIT PE VENIT 698=441
SI S-A SI PLATITI .
IN TRIM 3 FAC STORNAREA 698=441

INTREBAREA MEA ESTE CUM CALCULEZ IMPOZITUL PE PROFIT ? TREBUIE SA-L CALCULEZ PE FIECARE TRIM.?IAR CONTUL 698 IL CONSIDER CHELTUIALA NEDEDUCTIBILA ?

EU AM SITUATIA URMATOARE:DE EX. PE TRIM.3

VENITURI TOTALE CUMULATE=8000
CHELTUIELI TOTALE CUMULATE(INCLUSIV CONT 698)=10.000
CHELTUIELI NEDEDUCTIBILE ( CONTUL 698)=150(TRIM1)+50(TRIM2)=200

REZ.CONTABIL=8000-10.000=-2000 DECI AM PIERDERE CONTABILA
REZ.IMPOZABIL=-2000+200=-1800 DECI AM PIERDERE FISCALA

MAI DEPARTE CE FAC, CE INREGISTREZ ? :pullhair:



#10 cristina popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 07 April 2008 - 12:26 PM

Intrebarea mea este daca pentru primele 2 trimestre ai calculat eronat imp.venit,sau ai devenit platitoare de imp.pe profit incapand cu trim.3?
In primul caz trebuie in primul rand sa faci decl.rectificative sa treci la imp.pe venit rectificat 0 si la imp.pe profit suma si sa faci o cerere de transfer a sumei platita in ct.impozitului pe venit in ct.imp.profit--caz in care chelt.cu imp.pe profit nu mai este considerata dedeductibila.
In al doilea caz daca ai devenit platitoare de impozit pe profit in al 3-lea trim. calculezi cumulat imp.pe profit pentru cele 9 luni iar suma platita in ct imp.pe venit se va scade din total de plata imp.profit.
In cazul tau nu ai impozit pe profit deci parerea mea vei face in rosu 691(698)=441



#11 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 07 April 2008 - 11:14 PM

TVA de plata = TVA colectat - TVA deductibil (TVA colecvta aferent facturilor de iesire, TVA deductibil aferent facturilor de intrare, TVA colectat>TVA deductibil)
TVA de recuperat = TVA deductibil - TVA colectat (TVA deductibil>TVa colectat)!
Profilt brut contabil = Total venituri - Total cheltuieli
Profit brut fiscal = Total venituri impozabile - Venituri neimpozabile - Toala cheltuieli + Cheltuieli nedeductibile
Impozit pe profit = Profit brut fiscal X 16%
Viceversa, daca nu ai profit, ai pierdere! Si daca ai pierdere nu ai impozit de platit :pullhair:



#12 RoLitoral

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 April 2008 - 12:19 PM

Vezi postareaIaro, la Apr 8 2008, 12:14 AM, a spus:

TVA de plata = TVA colectat - TVA deductibil (TVA colecvta aferent facturilor de iesire, TVA deductibil aferent facturilor de intrare, TVA colectat>TVA deductibil)
TVA de recuperat = TVA deductibil - TVA colectat (TVA deductibil>TVa colectat)!
Profilt brut contabil = Total venituri - Total cheltuieli
Profit brut fiscal = Total venituri impozabile - Venituri neimpozabile - Toala cheltuieli + Cheltuieli nedeductibile
Impozit pe profit = Profit brut fiscal X 16%
Viceversa, daca nu ai profit, ai pierdere! Si daca ai pierdere nu ai impozit de platit :pullhair:

Mersi de raspuns, dar inca am nelamuriri :)

Cine e "Total venituri"? Tinand cont ca nu exista alte venituri decat cele din activitatea de baza, comert cu ridicata... Adica nu am decat intrare marfa, vanzare marfa si stoc.
In principal ma intereseaza formula de calcul a acelui Profit brut contabil, in functie de STOC (daca tinem cont de faptul ca valoarea stocului e tinuta la pretul de intrare).

Si ca sa intru si mai in amanunte, voi incerca un exemplu:
Stoc la finele lui februarie - 17000
Stoc la finele lui martie - 15000
Achizitii in martie - 15000
Vanzari in martie - 20000
Adaos mediu martie - 30%
Cheltuieli martie - 2500
(toate sumele sunt fara TVA)

Cat e de platit impozitul DOAR in functie de aceste cifre pentru martie?
Dar TVA?

Acu sper ca m-am facut mai bine inteles.



#13 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 April 2008 - 01:02 PM

Vezi postareaRoLitoral, la Apr 8 2008, 12:19 PM, a spus:

Cine e "Total venituri"? [...] Dar TVA?
In general TVA de plata este suma TVA-urilor de la vanzari minus suma TVA-urilor de la cumparari.
Impozitul pe profit este in general 16% din (suma veniturilor minus suma cheltuielilor).
Venituri sunt in general suma facturilor de livrari minus TVA de la livrari. Daca e o firma de productie venit (cu + sau -) este si variatia stocului. Mai sunt si veniturile din dobanzi etc.
Cheltuiala este in general suma facturilor de achizitii minus TVA-urile de la achizitii. Mai sunt si cheltuielile cu comisioane bancare etc.
DAR, mentionez ca:
- calculul TVA si a Imp.pe profit apartin de financiar sau contabilitate si eu cred ca e imposibil sa le calculezi doar din datele mentionate de tine;
- oricum firma are obligatia tinerii contabilitatii, deci de ce nu ar face si aceste calcule care tin de ea;
- cheltuielile nu sunt toate deductibile; la fiecare factura ar trebui stiut care e cheltuiala deductibila si care nu;
- veniturile nu sunt nici ele intotdeauna impozabile; ar trebui stiut care sunt exceptiile;
- nu toate achizitiile trec direct pe cheltuieli, unele trec pe stocuri si trec pe cheltuieli in lunile urmatoare, sau trec treptat pe cheltuieli, in 2-20 de ani, in cazul achizitiilor de imobilizari.
In concluzie, nu cred ca poti face un soft general pentru calculul TVA si IPP doar din facturi si stocuri. Poate doar pentru cazul unei firme mici particulare.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 08 April 2008 - 01:06 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#14 RoLitoral

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 April 2008 - 01:36 PM

Vezi postareanopris, la Apr 8 2008, 02:02 PM, a spus:

Venituri sunt in general suma facturilor de livrari minus TVA de la livrari. Daca e o firma de productie venit (cu + sau -) este si variatia stocului. Mai sunt si veniturile din dobanzi etc.
Cheltuiala este in general suma facturilor de achizitii minus TVA-urile de la achizitii.


Eh, cam asta era ce ma interesa, mai putin partea cu variatia stocului, parte pe care nu am inteles-o (inca).
Nu e firma de productie, doar comert cu ridicata.


Acum intrebarea:
Daca eu stiu exact ce adaos am pentru fiecare vanzare in parte, mai este necesara luarea in calcul a diferentei de stocuri? Sau se poate aplica formula de 16% direct pe diferenta intre adaos si cheltuieli?



#15 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 April 2008 - 01:54 PM

Vezi postareaRoLitoral, la Apr 8 2008, 01:36 PM, a spus:

Daca eu stiu exact ce adaos am pentru fiecare vanzare in parte, mai este necesara luarea in calcul a diferentei de stocuri? Sau se poate aplica formula de 16% direct pe diferenta intre adaos si cheltuieli?
Nu am spus ca se aplica 16% pe diferenta dintre adaos si cheltuieli ci pe diferenta dintre venituri si cheltuieli. Venitul este mai mult decat adaosul.
Adaosul si stocurile nu conteaza daca vrei sa treci pe cheltuieli toate achizitiile (ceea ce nu e intotdeauna legal). Ar mai trebui sa fie preluate si cheltuielile cu salariile, care nu depind de facturi sau stocuri. Si ele influenteaza impozitul pe profit, dar nu si TVA.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 08 April 2008 - 01:55 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#16 RoLitoral

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 April 2008 - 02:07 PM

Vezi postareanopris, la Apr 8 2008, 02:54 PM, a spus:

Nu am spus ca se aplica 16% pe diferenta dintre adaos si cheltuieli ci pe diferenta dintre venituri si cheltuieli. Venitul este mai mult decat adaosul.
Adaosul si stocurile nu conteaza daca vrei sa treci pe cheltuieli toate achizitiile (ceea ce nu e intotdeauna legal). Ar mai trebui sa fie preluate si cheltuielile cu salariile, care nu depind de facturi sau stocuri. Si ele influenteaza impozitul pe profit, dar nu si TVA.


Nici nu am zis ca ai fi spus asa ceva, eu doar intrebam :).

Nu sunt greu de cap, dar avem o contabila (a patra in mai putin de un an) care daca i-am spus valoarea adaosului mi-a spus o valoare a impozitului si daca i-am spus valoarea stocului precedent si curent mi-a spus o alta valoare a impozitului (ceilalti parametri ramanand neschimbati), de fiecare data aplicand o alta formula, ceva cu coeficienti... etc...


Ce ma intereseaza este generalizarea.
Daca prin absurd nu am alte venituri, daca am cheltuieli 0, pot aplica 16% pe acel adaos sau trebuie sa aplic o formula care sa ia in calcul si variatia stocului?



#17 asmo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 April 2008 - 03:05 PM

Buna

Am urmatoarearea situatie:
- pe primele 2 trimestre ale anului 2007 am pierdere de 5000 lei
- in trimestrul 3 am profit 1000 lei
- in trimestrul 4 am profit 1000 lei
Intrebare: pentru trimestrul 3 si 4 trebuie sa calculez impozit pe profit 160 lei si sa fac intregistrarea 691=441 160lei (pentru fiecare trimestru in parte)? La sfarsitul anului 2007 in debitul lui 121 trebuie sa fie 3000 lei sau 2680 lei?

Multumesc anticipat



#18 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 April 2008 - 03:43 PM

Vezi postareaasmo, la Apr 9 2008, 04:05 PM, a spus:

Buna

Am urmatoarearea situatie:
- pe primele 2 trimestre ale anului 2007 am pierdere de 5000 lei
- in trimestrul 3 am profit 1000 lei
- in trimestrul 4 am profit 1000 lei
Intrebare: pentru trimestrul 3 si 4 trebuie sa calculez impozit pe profit 160 lei si sa fac intregistrarea 691=441 160lei (pentru fiecare trimestru in parte)? La sfarsitul anului 2007 in debitul lui 121 trebuie sa fie 3000 lei sau 2680 lei?

Multumesc anticipat

in trimestrul III.deci ai pierdere de 4000, in trimestrul IV. ai pierdere de 3000, pt. ca profitul se determina cumulat de la inceputul anului, impozitul pe profit este un impozit ANUAL.
ca raspuns, in debitul ct.121 vei avea suma de 3000.
atentie,

"Pentru trimestrul IV, contribuabilii prevazuti la art.34 alin.(1) lit.b) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, completeaza in formular, pentru impozitul pe profit, o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru trimestrul III al aceluiasi an fiscal, in conformitate cu prevederile art.34 alin.(10) din lege.
Contribuabilii prevazuti la art.34 alin.(1) lit.b) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, care definitiveaza pana la data de 15 februarie inchiderea exercitiului financiar anterior, nu completeaza formularul pentru impozitul pe profit pentru trimestrul IV, in conformitate cu prevederile art.34 alin.(11) din lege. "
Bea



#19 rafaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:despre contabilitate

Postat 09 April 2008 - 04:31 PM

AM INREGISTRAT CORECT IMPOZITUL PE VENIT PE PRIMELE 2 TRIMESTRE DAR CONFORM DECLARATIEI 010 NU TREBUIA SA CALCULEZ DEOARECE FIRMA ESTE PLATITIOARE DE IMPOZIT PE PROFIT ( NU A DEVENIT CI NU S-A TINUT CONT DE 010.)

DECI S-A GRESIT IN CONTABILITATE CA S-A INREGISTRAT IMPOZITUL PE VENIT (SI NU S-A INREGISTRAT IMPOZITUL PE PROFIT)SI S-A DECLARAT LA FINANTE PE FORMULARUL 100 IMPOZITUL PE VENIT MICRO.

INTREBAREA MEA ESTE CUM CORECTEZ ACUM ? CUM CORECTEZ DECLARATIILE SI CUM CORECTEZ IN CONTABILITATE ?

DE LA FINANTE MI S-A SPUS SA DUC BALANTELE PE PRIMELE 2 TRIMESTRE UNDE SA-MI APARA LA RULAJ SUMELE CU IMPOZITUL PE PROFIT SI SA FAC CERERE DE CORECTARE A ERORILORDE COMPLETARE A DECLARATIILOR .

DAR EU NU AM GRESIT NUMAI COMPLETAREA DECLARATIILOR , BALANTELE PE PRIMELE 2 TRIMESTRE NU SE MAI POT CORECTA .

EU AM FACUT ASA :
1. AM STORNAT IN TRIM.3 698=441 CU SUMA IN MINUS A IMPOZITULUI PE VENIT SI AM CALCULAT PE FIECARE TRIM.IN PARTE IMPOZITUL PE PROFIT DAR L-AM INREGISTRAT IN TRIM.3 . E BINE ? SI ATUNCI CUM CORECTEZ DECLARATIILE ?

MAI AM O INTREBARE :
2.IN TRIM.3 IMI IESE PIERDERE ADICA NU TREBUIE SA PLATESC IMPOZIT PE PROFIT.CUM INREGISTREZ IN CONTABILITATE SI CUM COMPLETEZ DECLARATIA ?

EU AM FACUT ASA :
AM INREGISTRAT IN CONTABILITATE 691=4411 CU SUMA IN MINUS DAR CAND SA COMPLETEZ DECLARATIA NU MA LASA CU SEMNUL MINUS ? SI ATUNCI AM DECLARAT CU ZERO DAR ATUNCI IN CONTABILITATE TREBUIE TOT ZERO ?


:frusty: VA ROG MULT SA MA AJUTATI PENTRU CA E URGENT :pullhair:

VA MULTUMESC



#20 mik37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 09 April 2008 - 06:21 PM

Nu calculezi impozit pe profit ptr.acesta se calculeaza pe cumulat iar tu chiar daca ai avut profit, pe total an tot pierdere ai.In debitul lui 121 trebuie sa ai 3000 lei.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL