Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMPOZIT DIVIDENDE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


IMPOZIT DIVIDENDE

119 replies to this topic

#61 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 23 March 2006 - 10:53 AM

imp. pe divid. (aferente anului 2005) obtinute de pers. fiz. (in anul 2006) = 10%



#62 sorinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:suceava

Postat 23 March 2006 - 10:59 AM

Stiti eu cred ca si Lorenzo are dreptate dar si cei care sustin ca e 10%.Se oare ca este diferentiat asa cum a mai fost odata pentru asociati pers fizice se retine 16% iar pentru asociati persoane juridice ramine 10%.
Citat din Cod
ART. 36
Reținerea impozitului pe dividende
(1) O persoană juridică română care plătește dividende către o persoană juridică română are obligația să rețină și să verse impozitul pe dividende reținut către bugetul de stat, așa cum se prevede în prezentul articol.
(2) Impozitul pe dividende se stabilește prin aplicarea unei cote de impozit de 10% asupra dividendului brut plătit către o persoană juridică română.

Intrebarea mea e alta : dupa ce transfer asociatului pers juridica SC X SRL dividendul net si il inreg in cont de venit din dividende( neimpozabil la imp profit) in final cand se inchide prin 121 si repartizez profitul actionarilor societatii X nu impoziitam iar cu 16% si veniturile incasate de la prima societate? Putem merge prin 462 la incasare si nu pe venit, ca sa evitam dubla impunere?
Sper ca am fost clara daca nu mai explic o data




#63 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2006 - 11:27 AM

Deci, daca am inteles bine:
SC obtine dividende de 100 RON ( de la o alta pers. jur.). Profitul ei "propriu" din activitate ar fi de 10 RON la care s-ar adauga 100 de la dividendele primite. Repartizand integral la dividendept pers. fizice(platibile anul urmator) se impoziteaza 110 cu 16%. QED, impozitare dubla.
Mai bine sa nu primeasca dividendele ci sa le reinvesteasca, marindu-si participatia :)



#64 sorinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:suceava

Postat 23 March 2006 - 01:00 PM

Legal insa e corect asa..sa impozitam de 2 ori, nu?

Vor dividende nu reinvestire, asta e problema:)



#65 andluci888

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2006 - 01:48 PM

Am rugamintea daca stie cineva cat este impozitul pe dividende acordate pentru 2005 si platite in 2006 catre:
- persoane juridice romane %?
- persoane fizice romane %?
- persoane fizice nerezidente %?
- persoane juridice nerezidente %?

Multumesc,

Andrei Lucian



#66 torok mihaiela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sighisoara

Postat 18 April 2006 - 03:46 PM

Dupa modificarile din 2006
persoane fizice romane si nerezidente =16%
persoane juridice romane =10%
persoane juridice nerezidente =16%
este de pe situl ANAF acolo specifica si legile , se poate intra pe site si citi



#67 andluci888

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2006 - 08:13 AM

Mai am o intrebare:
Se mai retine 6.5% de catre persoana juridica care plateste dividendele pentru persoanele fizice care nu realizeaza venituri conform Ord 221:
art 13 (2) Pentru veniturile impozabile din dividende obligația calculării și reținerii contribuției de 6,5% revine persoanelor juridice odată cu plata acestora către acționari sau asociați. Contribuția pentru veniturile din dividende calculată și reținută la data plății dividendelor se virează până la data de 25 a lunii următoare celei în care s-a făcut plata dividendelor. În cazul în care dividendele distribuite nu au fost plătite până la sfârșitul anului în care s-au aprobat situațiile financiare anuale, contribuția se plătește până la data de 31 decembrie a anului respectiv.
- sau se plateste de persoana fizica?



#68 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 April 2006 - 08:24 AM

andluci888 a spus:

Mai am o intrebare:
Se mai retine 6.5% de catre persoana juridica care plateste dividendele pentru persoanele fizice care nu realizeaza venituri conform Ord 221:
art 13 (2) Pentru veniturile impozabile din dividende obligația calculării și reținerii contribuției de 6,5% revine persoanelor juridice odată cu plata acestora către acționari sau asociați. Contribuția pentru veniturile din dividende calculată și reținută la data plății dividendelor se virează până la data de 25 a lunii următoare celei în care s-a făcut plata dividendelor. În cazul în care dividendele distribuite nu au fost plătite până la sfârșitul anului în care s-au aprobat situațiile financiare anuale, contribuția se plătește până la data de 31 decembrie a anului respectiv.
- sau se plateste de persoana fizica?

Alineatul (2) a fost modificat prin art. I pct. 9 din Ordinul nr. 269/2005:

(2) Pentru veniturile impozabile din dividende, obligatia platii contributiei de 6,5% revine persoanelor fizice beneficiare ale acestor venituri. Contributia pentru veniturile din dividende se vireaza pâna la data de 25 a lunii urmatoare celei în care s-a facut plata dividendelor.




#69 cedric

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 19 April 2006 - 04:30 PM

10 % persoane juridice si 16 % persoane fizice.

LEGE nr. 163 din 1 iunie 2005 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 138/2004 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
Parlamentul României adopta prezenta lege.
39.Articolul III va avea urmatorul cuprins:
"Art. III
(1) Prin derogare de la dispozitiile art. 4 alin. (2) din Legea nr. 571/2003 <00070190.htm> privind Codul fiscal, prevederile prezentei ordonante de urgenta intra în vigoare începând cu data de 1 ianuarie 2005 cu urmatoarele exceptii:
a) începând cu 1 mai 2005: lit. a) a art. 42; alin. (2) al art. 43; lit. k) a alin. (4) al art. 55; art. 76; art. 77;
B) începând cu 1 iunie 2005: lit. g) a art. 41; lit. g) a art. 42; lit. a) a alin. (2) al art. 65; alin. (1) al art. 66; alin. (4) si (41) ale art. 66; alin. (2) al art. 67; lit. a), a1), a2), a3), e), e1) si g) ale alin. (3) al art. 67; alin. (4) si (5) ale art. 67; art. 771-773; alin. (31) al art. 83; lit. B) a alin. (4) al art. 83;
c) începând cu 1 ianuarie 2006: lit. c1) a alin. (3) al art. 67.
(2) În cazul titlurilor de valoare dobândite pâna la data de 31 mai 2005 inclusiv, cota de impozit este de 1%, indiferent de data înstrainarii acestora.
(3) În perioada 1 iunie 2005 - 31 decembrie 2005, intermediarii vor calcula, vor retine si vor vira impozitul de 1% aplicat asupra câstigurilor din transferul titlurilor de valoare dobândite si înstrainate în aceasta perioada, indiferent daca sunt dobândite si înstrainate într-o perioada mai mare de 365 de zile sau mai mica de 365 de zile. La 31 decembrie 2005, acestor tranzactii le este aplicabila regula de calcul al câstigului net conform prevederilor art. 67 alin. (3) lit. e).
(4) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, pentru calculul impozitului pe veniturile realizate de persoane fizice din investitii si din transferul proprietatilor imobiliare din patrimoniul personal, definite potrivit dispozitiilor cap. V si VIII1 din titlul III, cota de impozit este de 16%, cu exceptia câstigurilor realizate din transferul titlurilor de valoare înstrainate într-o perioada mai mare de 365 de zile de la data dobândirii, pentru care se mentine cota de 1% prevazuta la art. 67 alin. (3) lit. e).
(5) Cota de impozit de 16% se aplica începând cu data de 1 ianuarie 2006 si pentru veniturile realizate de persoanele fizice si juridice nerezidente, prevazute la art. 115, cu exceptia veniturilor obtinute din jocuri de noroc pentru care se mentine cota de impozit de 20%."

Daca veti intra pe http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/!ut/p/_...ri%3D0#7_0_1AD2

prezinta un comunicat unde precizeaza 16 % persoane fizice.



#70 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 27 April 2006 - 05:07 PM

Incepind cu 1 Ianuarie 2006 Veniturile realizate din investitii se impun cu 16%.

Dividendele pe 2005 sunt venituri din investitii anterioare 01-01-2006, ele se achita, se platesc in exercitiul fiscal 2006, si se acorda im baza H.AGA intrunita in sedinta ORDINARA, care se tine in cel mult 4 luni de la incheierea exercitiului financiar-fiscal precedent (2005).

Dividendul pentru investitiile financiare plasate in 2005, ori ramase in plasament pe 2005 sunt impozabile cu 10%.

Dividendul pentru investitiile financiare plasate in 2006, ori ramase in plasament pe 2006 sunt impozabile cu 16%. Daca nu se modifica cota de impunere.
Mircea Scalat



#71 Guest_handa_*

  • Guests

Postat 17 October 2006 - 01:14 PM

Vezi postareaMircea Scalat, la Apr 27 2006, 06:07 PM, a spus:

Incepind cu 1 Ianuarie 2006 Veniturile realizate din investitii se impun cu 16%.

Dividendele pe 2005 sunt venituri din investitii anterioare 01-01-2006, ele se achita, se platesc in exercitiul fiscal 2006, si se acorda im baza H.AGA intrunita in sedinta ORDINARA, care se tine in cel mult 4 luni de la incheierea exercitiului financiar-fiscal precedent (2005).

Dividendul pentru investitiile financiare plasate in 2005, ori ramase in plasament pe 2005 sunt impozabile cu 10%.

Dividendul pentru investitiile financiare plasate in 2006, ori ramase in plasament pe 2006 sunt impozabile cu 16%. Daca nu se modifica cota de impunere.
sunt total de acord. cei de la minister fac precizari fara sa precizeze nimic, normal, ca nu le convine.
Dividendele din 2005 sunt investitii din 2005, deci se impoziteaza la nivelul anului 2005. Cei de la minister spun care este impozitul de la 1 ian 2006 pe dividende, dar de ce nu spun clar: pe dividendele din 2005 se ia impozit 16%? Pt ca nu este adevarat, dar ei evita sa spuna clar, iar cei ce platesc mai mult, sigur nu vine cineva la ei sa le dea banii inapoi!
:blink:



#72 gillmifus

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 October 2006 - 03:06 PM

persoane fizice 16%
persoane juridice 10%



#73 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 October 2006 - 05:36 PM

Vezi postareahanda, la Oct 17 2006, 02:14 PM, a spus:

pe dividendele din 2005 se ia impozit 16%?
Nu, pentru dividendele distribuite in anul 2005 cota de impozit a fost de 10% si impozitul trebuia platit cel mai tarziu pana la sfirsitul anului.
Impozitul aferent dividendelor distribuite in anul 2006 se calculeaza o data cu plata dividendelor prin aplicarea cotei stabilite pentru 2006, adica 16%. Pentru dividendele distribuite in 2006, dar neplatite pana la sfirsitul anului 2006 cota de impozit este tot de 16%.
Codul fiscal:
Art. 67*) - Reținerea impozitului din veniturile din investiții
*) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, pentru calculul impozitului pe veniturile realizate de persoanele fizice din investiții, cota de impozit este de 16%...
(1) ............................
Obligația calculării și reținerii impozitului pe veniturile sub formă de dividende revine persoanelor juridice o dată cu plata dividendelor către acționari sau asociați. Termenul de virare a impozitului este până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se face plata. În cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost plătite acționarilor sau asociaților până la sfârșitul anului în care s-a aprobat bilanțul contabil, termenul de plată a impozitului pe dividende este până la data de 31 decembrie a anului respectiv.



#74 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 18 October 2006 - 08:50 AM

Vezi postarealetiroxi, la Oct 17 2006, 03:36 PM, a spus:

Vezi postareahanda, la Oct 17 2006, 02:14 PM, a spus:

pe dividendele din 2005 se ia impozit 16%?
Nu, pentru dividendele distribuite in anul 2005 cota de impozit a fost de 10% si impozitul trebuia platit cel mai tarziu pana la sfirsitul anului.
Impozitul aferent dividendelor distribuite in anul 2006 se calculeaza o data cu plata dividendelor prin aplicarea cotei stabilite pentru 2006, adica 16%. Pentru dividendele distribuite in 2006, dar neplatite pana la sfirsitul anului 2006 cota de impozit este tot de 16%.
Codul fiscal:
Art. 67*) - Reținerea impozitului din veniturile din investiții
*) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, pentru calculul impozitului pe veniturile realizate de persoanele fizice din investiții, cota de impozit este de 16%...
(1) ............................
Obligația calculării și reținerii impozitului pe veniturile sub formă de dividende revine persoanelor juridice o dată cu plata dividendelor către acționari sau asociați. Termenul de virare a impozitului este până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se face plata. În cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost plătite acționarilor sau asociaților până la sfârșitul anului în care s-a aprobat bilanțul contabil, termenul de plată a impozitului pe dividende este până la data de 31 decembrie a anului respectiv.
ai pus punctul pe "i". Subiectul s-a mai discutat
Sa traiti bine!



#75 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 18 October 2006 - 10:56 PM

A pus punctul pe "i" in ce sens?
Cat este pana la urma impozitul pe dividendele aferente exercitiului financiar 2005?
La mine la firma conteaza. Asociatul, persoana fizica, plateste 2600 ron in cazul cu 10% si 4200 in cazul cu 16%. Nu pot si nu am dreptul sa ma joc cu banii omului in felul acesta doar pentru ca legile sunt interpretabile. Va rog din suflet sa ma lamuriti. :(



#76 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 19 October 2006 - 07:39 AM

Daca vorbesti de profitul exercitiului financiar 2005, repartizarea dividendelor asociatilor persoane fizice se face in 2006 conform hotararii AGA si impozitul pe dividende este de 16% si trebuie platit pana la sfarsitul anului 2006 sau mai devreme -cand platesti dividendele la asociati.
Sa traiti bine!



#77 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 07 December 2006 - 11:01 PM

Vezi postareaMANUELA, la Oct 19 2006, 08:39 AM, a spus:

Daca vorbesti de profitul exercitiului financiar 2005, repartizarea dividendelor asociatilor persoane fizice se face in 2006 conform hotararii AGA si impozitul pe dividende este de 16% si trebuie platit pana la sfarsitul anului 2006 sau mai devreme -cand platesti dividendele la asociati.
Am aici o nelamurire cu dubla impunere intre state. Concret . O firma cu unic cetatean strain ITALIAN . Anul 2005 l-a incheiat cu profit. A hotarat sa-l repartizeze pe dividende. Acuma am impozitat dividendele cu 16% . Am procedat corect? Sau este ceva cu dubla impunere(italia)?



#78 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 08 December 2006 - 10:47 AM

Am aici o nelamurire cu dubla impunere intre state. Concret . O firma cu unic cetatean strain ITALIAN . Anul 2005 l-a incheiat cu profit. A hotarat sa-l repartizeze pe dividende. Acuma am impozitat dividendele cu 16% . Am procedat corect? Sau este ceva cu dubla impunere(italia)?
[/quote]
Nu mai e nimeni in situatia asta cu italieni asociati? Va rog. Nu stiu daca am procedat corect. Inca nu am platit impozitul.



#79 andluci888

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2006 - 04:03 PM

As dori sa stiu urmatorul aspect.

In cazul in care nu se platesc dividendele catre un actionar ( care poate fi statul sau un agent privat) ce nivel al majorarii se percepe?

0.1% pe zi conform Codului de Procedura Fiscala?


Multumesc,

Andrei



#80 mbv6969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:brasov
  • Interests:contabilitate

Postat 13 December 2006 - 08:17 PM

nu poate sa-mi impuna cineva penalitati la dividende daca aga nu a stabilit repartizarea profitului la dividende; majorarile de 0.1% de aplica la debitele neachitate la termenele scadente la bugetul consolidat al statului






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL