Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMPOZIT DIVIDENDE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


IMPOZIT DIVIDENDE

119 replies to this topic

#101 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 02 April 2007 - 06:40 PM

Chiar nu ma poate ajuta nimeni? va rog.....................



#102 mona75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 03 April 2007 - 11:22 AM

Vezi postareacrisstina, la Apr 2 2007, 12:41 PM, a spus:

Am si eu cateva intrebari:
1. Are cineva un model de hotarare a asociatilor privind repartizarea profitului?
2. Se mai calculeaza si 6,5% sau altceva, in afara de impopzit pe dividende? Daca da, cum se calculeaza si se raporteaza?
3. Stiu ca impozitul pe divid se raporteaza in decl 100, dar dividendele nete incasate de administrator unde se raporteaza si pana cand?
Mii de multumiri.

1.
PROCES VERBAL AL ADUNARII GENERALE A ASOCIATIILOR
SOCIETATII SC .................
Incheiat azi …………………


Orinea de zi a sedintei:

- discutarea rezultatelor financiare ale societatii pe anul 2006

- aprobarea bilantului contabil

- repartizarea profitului net aferent anului 2006

- diverse

Administratorii sociretatii prezinta rezultatele financiare ale anului 2006 dupa cum urmeaza :
- profit brut

- profit net

-cifra de afaceri

Repartizarea profitului :

- rezerve legale
- alte rezerve ……………….
- dividende …………………
- profit nerepartizat ………………………, urmand a se repartiza ulterior.

Bilantul contabil al anului 2006 este prezentat spre aprobare, iar in urma supunerii la vot

a fost aprobat cu unanimitate de voturi.



Asociatii :

2. dupa parerea mea 6.5% se calculeaza doar daca asociatul nu realizeaza alte venituri (vezi L95/2006 art 257)

3 veniturile din dividende se declara in declaratia 205 pana la data de 30.06 a anului urmator incasarii dividendelor

Sper ca te ajuta




#103 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 03 April 2007 - 11:55 PM

multumesc foarte mult.



#104 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 05 April 2007 - 12:07 AM

Deci dividendele anului 2005, distribuite in anul 2006 se declara pana la 30.06.2007, in baza declaratiei 205, depusa de persoana juridica? Corect sau nu? :pullhair:



#105 jully

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:pitesti
  • Interests:profesionale

Postat 13 April 2007 - 12:58 AM

Declaratia 205, nu este declaratie anuala ?
Parca asa stiu ....
niciodata nu stii suficient de mult ...



#106 mona75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 13 April 2007 - 09:46 AM

Vezi postareaIaro, la Apr 5 2007, 01:07 AM, a spus:

Deci dividendele anului 2005, distribuite in anul 2006 se declara pana la 30.06.2007, in baza declaratiei 205, depusa de persoana juridica? Corect sau nu? :pullhair:



corect



#107 Yndy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 04 June 2007 - 07:28 AM

Puteti sa ma ajutati va rog in problema unor dividende in cazul unei microintreprinderi?

Dividendele au fost platite in Aprilie 2007.

Intrebarea mea este cand trebuie declarat impozitul pe dividende si cand trebuie platit?

Se declara la sfarsitul trimestrului 2 si se platesc pana in 25 iulie sau trebuia sa le declar la Aprilie si sa le platesc pana la 25 mai?

Aceasta postare a fost editata de Yndy: 04 June 2007 - 07:28 AM




#108 Kity2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 04 June 2007 - 07:57 AM

Daca dividendele au fost achitate in aprilie trebuiesc declarate pina pe 25 mai si impozitul pe diviende tot pina la 25 mai . Declaratia 100 o intocmesti doar cu impozitul pe dividende si o depui la luna respectiva , nu are nici o legatura cu celelalte contributii salariale care sunt trimestriale .



#109 PAA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 05 June 2007 - 07:55 AM

Va rog sa ma ajutati si pe mine, sunt un pic nelamurita: cota de impozit pe dividende platita de firma este de 10% sau de 16%, mentionez ca este impozit pe dividende distribuite persoanlor fizice, adica le ia patronul.
Multumesc!



#110 CARMENSOM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 05 June 2007 - 09:29 PM

Vezi postareaPAA, la Jun 5 2007, 08:55 AM, a spus:

Va rog sa ma ajutati si pe mine, sunt un pic nelamurita: cota de impozit pe dividende platita de firma este de 10% sau de 16%, mentionez ca este impozit pe dividende distribuite persoanlor fizice, adica le ia patronul.
Multumesc!



Sigur este 16 % la persoanele fizice



#111 cristina tone

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 June 2007 - 03:00 PM

exista cumva un termen de plata a dividendelor aferente anului 2006? multumesc



#112 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 June 2007 - 04:21 PM

Termenul de plata a dividendelor
Legea nr. 31/1990 prevede actualmente expres ca dividendele se platesc in termenul stabilit de catre adunarea generala a actionarilor, dar nu mai tarziu de opt luni de la data aprobarii situatiilor financiare anuale.
Reglementarea acestui termen-limita a fost consecinta numeroaselor situatii practice in care adunarile generale ale actionarilor au decis distribuirea de dividende pe care nu le-au platit actionarilor nici dupa trei ani de la data distribuirii, ceea ce a determinat prescrierea acestora (pierderea dreptului la actiune in instanta al actionarului indreptatit la plata dividendelor).
In cazul in care adunarea generala a actionarilor nu fixeaza un termen, stabilind doar distribuirea dividendelor si nivelul acestora, actionarii devin indreptatiti la plata dividendelor imediat, putand, in cazul in care nu primesc plata dividendelor, sa se adreseze instantei de judecata pentru obligarea societatii comerciale la plata.
Semnificatia termenului-limita de opt luni prevazut de lege nu este aceea ca actionarii trebuie sa astepte opt luni pentru ca societatea comerciala sa le plateasca dividendele, ci ca termenul fixat de adunarea generala a actionarilor pentru plata dividendelor nu poate fi mai lung de opt luni. Natura termenului de opt luni este importanta si pe planul prescriptiei dreptului la actiune in instanta al actionarilor pentru plata dividendelor, care este de trei ani de la data exigibilitatii acestora, respectiv data fixata de adunarea generala a actionarilor pentru plata dividendelor sau, in lipsa unei astfel de date, data tinerii adunarii generale a actionarilor in care au fost aprobate situatiile financiare anuale si a fost stabilita distribuirea de dividende.
In situatia in care adunarea generala a actionarilor incalca prevederile legale si stabileste un termen mai lung de opt luni pentru plata dividendelor, oricare dintre actionarii care nu au luat parte la adunarea generala sau care au votat contra si au cerut sa se insereze aceasta in procesul-verbal al sedintei poate solicita si obtine anularea hotararii respective.

Penalitati pentru neplata la timp
Daca in trecut existau discutii si decizii contradictorii ale instantelor judecatoresti in ceea ce priveste aplicabilitatea dobanzilor in cazul intarzierii la plata dividendelor stabilite de adunarea generala a actionarilor, in prezent aceasta problema a fost reglata prin inserarea unor prevederi exprese in Legea nr. 31/1990, conform carora neplata la termen a dividendelor obliga societatea comerciala sa plateasca o penalitate aferenta perioadei de intarziere, la nivelul dobanzii legale. Nivelul dobanzii legale, ca si modul de calcul al acesteia sunt reglementate de Ordonanta nr. 9/2000 privind nivelul dobanzii legale pentru obligatii banesti, cu modificarile si completarile ulterioare. Asadar, dobanda legala aplicabila in cazul neplatii la termen a dividendelor este egala cu dobanda de referinta a Bancii Nationale a Romaniei, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, aplicandu-se nivelul stabilit in prima zi lucratoare a anului, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul I al anului in curs, si cel din prima zi lucratoare a lunii iulie, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul II al anului in curs.



#113 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2007 - 07:58 AM

legat de impozitul pe dividende am si eu urmatoarele nelamuriri : o societate are profit net la sf anului 2006, dar nu doreste sa-l repartizeze pt dividende, il lasa pur si simplu la dispozitia firmei, in contul 117 (creditor). Este legal asa ceva ?
Mai mult, asta inseamna ca nu se depune nici decl 100, nici 205 pt ca NU se plateste nici un impozit. Peste cativa ani poate ca se va razgandi si va distribui pt dividende, total sau partial. Este posibil asa ceva ? Caz in care atunci va completa declaratiile respective. Este legal ?
Mie mi s-a spus sa gasesc o cale sa nu se plateasca imp pe dividende sau macar sa se amane plata acestora si aceasta este singura solutie pe care am gasit-o.



#114 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 June 2007 - 07:16 PM

Este legal sa-l lasi cat vrei in 117, cand se doreste repartizarea se face o hotarare AGA in cazul in care se doreste distribuirea profitului ca dividende.De exemplu se distribuie dividendele in cursul lunii iunie 2007 , se face declaratia 100 pana pe 25 iulie si se plateste si impozitul pe dividende si pana pe 30 iunie 2008 se depune declaratia 205 cu sumele platite - respectiv dividendele si impozitul retinut. Ceea ce am scris mai sus este pentru cei care au hotarat deja repartizarea profitului la dividende prin hotararea AGA care a fost depusa la bilantul de sfarsit de an.



#115 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 28 June 2007 - 12:36 PM

a platit cineva dodanda asociatilor pentru neplata in termen de 6 luni de la data hot. AGA de repartizare a dividendelor? am inteles ca de anul acesta este obligatorie, am intrebat la administratia financiara sector 3. care dobada o luam, cea de referinta a BNR din luna in care le platim?



#116 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 06 July 2007 - 08:58 AM

nu imi vine sa cred, chiar nimeni nu a platit dobanda conform legii 31/1990 asociatilor pentru neplata in termen de 6 luni sau 8 luni(pana in 2006) de la hotararea AGA, a dividendelor cuvenite?



#117 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2007 - 07:32 AM

Vezi postareaonuta, la Jul 6 2007, 09:58 AM, a spus:

nu imi vine sa cred, chiar nimeni nu a platit dobanda conform legii 31/1990 asociatilor pentru neplata in termen de 6 luni sau 8 luni(pana in 2006) de la hotararea AGA, a dividendelor cuvenite?

eu una nu am platit dobanda, dar nu vad de ce nu s-ar putea plati.



#118 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 09 July 2007 - 03:59 PM

problema este daca constituie contraventie faptul ca nu am platit aceasta dobanda asociatilor, si daca pot sa primesc vreo amenda.



#119 newgeorgias

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 July 2007 - 11:48 AM

Buna
Va rog sa ma ajutati intr-o problema, am platit impozit pe dividende aferente lui 2006, in luna februarie 2007, asociatii ridicand o parte din bani, ulterior s-au razgandit si au achizitionat un autoturism pe firma din acesti bani. Cum inregistrez aceste operatiuni?



#120 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 17 July 2007 - 05:46 PM

impozitul acum este de 16 %






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL