Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMPOZIT DIVIDENDE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


IMPOZIT DIVIDENDE

119 replies to this topic

#21 nexus35

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 January 2006 - 04:28 PM

daniela are dreptate . impozitul pe profit se si pe dividende se gaseste la alt capitol si firma retine 10% indiferent daca e persoana fizica sau juridica, dar e foarte brobabil ca pe acel capitol de impozit pe dividente cel care primeste venitul sa mai trebuiasaca sa platesca 6%.

pacat ca la mf sunt numai stupizi.

nexus



#22 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2006 - 05:04 PM

Nu stiu care are intaietate: actualizarea CF sau L.163 care spune:"(4) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, pentru calculul impozitului pe veniturile realizate de persoane fizice din investiții și din transferul proprietăților imobiliare din patrimoniul personal, definite potrivit dispozițiilor cap. V și VIII1 din titlul III, cota de impozit este de 16%,...


Codul fiscal:
Art. 41. - Categoriile de venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor prezentului titlu, sunt următoarele:
a) venituri din activități independente, definite conform art. 47;
B) venituri din salarii, definite conform art. 56;
c) venituri din cedarea folosinței bunurilor, definite conform art. 65;
d) venituri din investiții, definite conform art. 69;
.....
Art. 69. - (1) Veniturile din investiții cuprind:
a) dividende;
Chiar daca art. cu retinere 10% impozit n-a fost abrogat expres Legea 163 este clara :(




#23 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 24 January 2006 - 04:51 PM

Cristina a remarcat foarte bine la care 10% face referire.In CF scria clar la art.36 ca este vorba de persoana juridica.
impozitul pt dividentele distribuite administratorului se calculeaza de la 01.01.2006 cu 16%.



#24 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 24 January 2006 - 05:21 PM

danieladorca a spus:

eu cred ca ar trebui sa citesti tu inca o data capitolul 6 din titlul 2 (imp pe profit) unde precizeaza ca angajatorul retine 10%.
Tu confunzi cu impunerea venitului global la final de an a persoanei fizice

Faci confuzie intre dividendele platite catre o persoana juridica romana neafiliata si cele platite catre o persoana fizica.



#25 Ioana_bocancea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 27 January 2006 - 02:51 PM

eu am o microintreprindere unde sunt si asociata-unic si administratoare si mai am angajata o prietena.
Am facut profit si l-am scos ca dividende. Contabila a calculat corect totul. Asa ca am platit tot impozitul pe dividende dar am si ridicat dividendele brute - ca nu stiam, adica am avut 100milioane profit - am dat 10 milioane impozit pe dividende (toti odata, la inceput) si am incasat ca dividende 100 de milioane si nu 90 cum trebuia.
ce fac?
sa dau inapoi sau sa mai platesc impozit pe ce am luat in plus nu suna a recunoastere?
sa rectific astfel incat ultima transa de dividende ridicata (15 milioane) sa figureze ca ridicare de numerar pt cheltuieli diverse?
Sa o las asa ca in fapt nu am pagubit pe nimeni si in nici-un caz statul si numai eu as avea dreptul sa ma reclam pe mine?
Sa o las asa pt ca daca se considera ca am luat 10 milioane in plus i-am luat fara sa platesc impozite si trece la evaziune si e cu amenda pt asa mica paguba?
Se trece cu vederea de inspectori avand in vedere faptul ca e o gresala neintentionata, mica si veche si care nu prea afecteaza pe nimeni?
multumesc



#26 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2006 - 03:03 PM

Pentru dividende eu fac un stat de plata cu : div. brute, impozit, div. nete.

Contabilul poate face un stat de plata dividende corectat ( mai insereaza 2 coloane: dividende achitate si suma de restituit) in momentul in care a descoperit eroarea. Banii ii restitui in baza acelui stat de diferenta si gata. Parerea mea!

abia acum am vazut:
sa rectific astfel incat ultima transa de dividende ridicata (15 milioane) sa figureze ca ridicare de numerar pt cheltuieli diverse? . Daca poti reveni este cea mai buna alegere :lol: .



#27 geanina drehuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 31 January 2006 - 04:16 PM

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cat e impozitul pe dividende pe anul 2005 ca astia de la Adm.financiara nu stiu... :evil:
geanina drehuta



#28 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 31 January 2006 - 04:30 PM

Este 16%.
ADITA



#29 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 31 January 2006 - 09:21 PM

Pai nu e chiar sig ca e 16 % .Daca paragraful respectiv se refera la ven obt din vanzare cumparare de actiuni la bursa?(ven din investitii) Mai ales ca paragraful din codul fiscal cu imp de 10 % nu s-a abrogat.De aia aia de la finante nu stiu ce sa zica
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#30 goreXP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2006 - 10:35 PM

L163/2005 modifica art.65,66,67 CF.
art.65 - DEFINITIE = Dividende = venit din investitii
art.66 - BAZA DE CALCUL = ... (Exceptie de necontitutionalitate admisa !!!)
art.67 - IMPOZIT = (adaugare) *Incepand cu 01.01.2006 imp.pe venitul din investitii este de 16%

Textul cu 10% nu poate fi abrogat atata vreme cat el reglementeaza si produce efecte pentru anul 2005.

Ideea este ca dividendele au fost asimilate veniturilor din invenstitii incepand cu 2006 ... adica 16% cota de impozitare (mai sunt si exceptii).

Este adavarat ca unii se asteptau poate sa fie "dat in clar" impozit dividende = 16% ... asta e.



#31 geanina drehuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 01 February 2006 - 10:05 AM

:shock: pana la urma...16% ??? sau mai asteptam si asa este timp destul pt. toata lumea :lol:
geanina drehuta



#32 Shrekis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 01 February 2006 - 05:15 PM

Dupa ce scrie in CF cu modificarile ulterioare eu as zice ca se impoziteaza cu 10% pentru dividendele distribuite catre persoane juridice si cu 16% pentru dividendele distribuite catre persoane fizice.



#33 Dobrin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Dej
  • Interests:muntele, ecologia, poezia

Postat 04 February 2006 - 09:45 PM

Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 138/2004 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
ART. 43 Cotele de impozitare
(1) Cota de impozit pentru determinarea impozitului pe veniturile din:
a) activitati independente;
b) salarii;
c) cedarea folosintei bunurilor;
d) pensii;
e) activitati agricole;
f) premii;
g) alte surse
este de 16% aplicata asupra venitului impozabil corespunzator fiecarei surse din categoria respectiva.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) cotele de impozit prevazute in categoriile de venituri din investitii si din jocuri de noroc.

Lege nr. 163 din 1 iunie 2005 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 138/2004 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
5. La articolul I punctul 2, alineatul (2) al articolului 43 va avea urmatorul cuprins:
"(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) cotele de impozit prevazute in categoriile de venituri din investitii, din jocuri de noroc si din transferul proprietatilor imobiliare."



#34 gabrielaghita69

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 February 2006 - 09:09 PM

Am citit toate raspunsurile voastre legat de acest impozit pe dividende si sunt de acord cu 16%.atunci cum sa interpretez art.67 din codul fiscal? va multumesc .poate ma lamureste cineva ,ca eu nu mai inteleg nimic



#35 manu21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 February 2006 - 01:48 PM

raspuns oficial:
Referitor la e-mail-ul dvs. din data de 14.02.2006, va comunicam urmatoarele:
1. In conformitate cu prevederile art.I pct.39 din Legea nr.163/2005 privind aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 138/2004 pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal incepând cu data de 1 ianuarie 2006, pentru calculul impozitului pe veniturile realizate de persoane fizice din investiții și din transferul proprietăților imobiliare din patrimoniul personal, definite potrivit dispozițiilor cap. V și VIII^1 din titlul III, cota de impozit este de 16%.
Conform Cap.V "Venituri din investitii", art.65 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, veniturile din investiții cuprind: dividende, venituri impozabile din dobânzi, câștiguri din transferul titlurilor de valoare, venituri din operațiuni de vânzare-cumpărare de valută la termen, pe bază de contract, precum și orice alte operațiuni similare.

Cu stima.
Director adjunct,
Suzana CHIRIAC
Agentia Nationala de Administrare Fiscala
Directia de indrumare si asistenta a contribuabililor
---------------------- Forwarded by Proceduri ASISTENTA/DG_PROC_FISC/MIN/MFINANTE on 14-02-2006 01:29 PM ---------------------------

To: <asistenta@mail.mfinante.gv.ro>
cc:

Subject: IMPOZIT DIVIDENDE 2006

Va rugam sa ne clarificati care este procentul cu care se impoziteaza dividendele acordate persoanelor fizice in anul 2006 aferente exercitiului incheiat 2005.
16% sau 10% ?
Va multumim


asa ca eu aplic 16% :shock:



#36 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 14 February 2006 - 01:50 PM

Normal....
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#37 silviamures

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:tg mures

Postat 16 February 2006 - 08:14 PM

In concluzie
Un exemplu sa vedem daca ne punem de acord cu totii

repartizarea profitului
117=457 7019,29

constituirea imp pe dividende
457=446 968 (7019,29:116%)

dividende datorate asociatilor = 6051,29 :wink: :wink:

E bine asa? :?:
Atatea discutii, ca deja nici ce stiam nu mai stim :)
silvi



#38 anne_marie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 February 2006 - 08:46 PM

"silviamures" a spus:

In concluzie
Un exemplu sa vedem daca ne punem de acord cu totii

repartizarea profitului
117=457 7019,29

constituirea imp pe dividende
457=446 968 (7019,29:116%)

dividende datorate asociatilor = 6051,29 :wink: :wink:

E bine asa? :?:
Atatea discutii, ca deja nici ce stiam nu mai stim :)

Sincer....nu-mi dau seama ce calcule ai facut...mie impozitul pe dividende mi-a dat 1123 , iar dividendele nete : 5896.29....
Poate ma insel eu....in fine...
Si inca ceva...repartizarea profitului nu se facea prin contul 129? De ce 117?



#39 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2006 - 10:14 PM

anne_marie a spus:

silviamures a spus:

In concluzie
Un exemplu sa vedem daca ne punem de acord cu totii

repartizarea profitului
117=457 7019,29

constituirea imp pe dividende
457=446 968 (7019,29:116%)

dividende datorate asociatilor = 6051,29 :wink: :wink:

E bine asa? :?:
Atatea discutii, ca deja nici ce stiam nu mai stim :)

Sincer....nu-mi dau seama ce calcule ai facut...mie impozitul pe dividende mi-a dat 1123 , iar dividendele nete : 5896.29....
Poate ma insel eu....in fine...
Si inca ceva...repartizarea profitului nu se facea prin contul 129? De ce 117?

sunt din ce in ce mai suparat si mai ales disperat cand observ ca degeaba vorbim si dicutam, degeaba sunt mii ! de topicuri deschise si intotdeauna apar erori elementare, nu stiu daca din neatentie, scuzabile doar unor persoane din afara sistemului economic. Orice patron din portofoliul meu de clienti stie sa-si cuantifice impozitul pe dividende si ce impresie isi face el citind aici tot felul de calcule "savante" din partea unor contabili.
Ane_marie , esti in urma cu 3 ani in ceea ce priveste repartizarea profitului si ai aici material de studiu sa-ti ajunga o viata. E timpul sa te apuci de citit.
Silviamures: "in concluzie" 117 = 457 100 ron dividend brut. impozit 16% = 100 * 16% = 16 ron. dividend net = 100-16 = 84 ron ce-i asa de complicat ???? ..daca nu stii intreaba patronul unde lucrezi, el sigur stie!
HoratiuHagiudotro



#40 anne_marie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 February 2006 - 11:07 PM

Nu trebuie sa fii disperat....se mai intampla....si la case mai mari.... :)
Am citit pe forumul asta gafe muuuult mai mari...si totusi...sa nu fim rai...
Si chiar daca am citit acel ordin 306 ,si am citit si dezbaterile pe tema respectiva .....eram mai mult atenta la modul ei de calcul al impozitului...
Asa ca , scuze....pt greseala....
Intr-adevar...profitul se repartizeaza din 117....DL.Profesor...






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL