Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMPOZIT DIVIDENDE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


IMPOZIT DIVIDENDE

119 replies to this topic

#41 silviamures

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:tg mures

Postat 17 February 2006 - 09:15 AM

Lexus nu trebuie sa te enervezi chiar asa pe mine :( :(
Anul trecut asa am facut si eu calculul cum a scris anne_marie.
Am intrebat si eu.
Sincer, toata lumea si-a dat atatea pareri incat nu mai sti ce e realitate sau nu. (si nu ma refer doar la acest subiect) Am avut si eu o discutie cu o fosta colega de faculate care sustinea pana in panzele albe ca anul trecut eu nu am facut corect. Si am vrut sa ma conving care e realitatea. Nu mi se pare chiar asa o crima sa intrebi. Ca doar pt asta e acest forum. Sincer m-a cam deranjat tonul :( :( . Unii nu suntem atat de prosti pe cat cred altii.
Si nu toata lumea s-a nascut invatata.
silvi



#42 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2006 - 10:05 AM

Imi cer scuze public. Aseara eram putin suparat ca a devenit atat de stufos forumul si nu gaseam topicurile care ma interesau, si am dat de acesta fara sa vreau. Inca odata scuze daca am ofensat pe cineva, ma revansez eu , promit. :roll:
Trebuie totusi sa intelegem ca nici membrii de forum nu ne ajuta deloc in a face putina ordine, expimarile de multe ori sunt incoerente, topicurile sunt puse aiurea fara nici o legatura cu tematica subfrumului etc. E din ce in ce mai dificil...

HoratiuHagiudotro



#43 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2006 - 12:58 PM

Intervin si eu in topicul asta sufooos :P .
Calculul impozitului pe dividende dupa formula X:105*5 i-a fost facut unei prietene ( nu din Buc.) de cei de la Admin. fin. cum ca gresise impozitul. L-a recalculat, a contabilizat noile sume si... la un alt control... surpiza... nu e bine asa :shock: . "La dividende brute se aplica procentul si se scade pt a obtine dividende de plata". Deci... penalizari pentru neplata la termen :twisted: .
Deci toti gresim... intrebam ... si nu e nimeni obligat sa raspunda.
In plus toti suntem stresati cu inceputul asta de an in care se modifica toate... provizoriu si poate d'aia suntem mai sensibili :twisted: .
(Long live to the Forum , aliatul nostru)



#44 anne_marie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 February 2006 - 12:23 AM

Ok....cred ca toata lumea e mai nervoasa si "nauca" acum in perioada asta.....Nu mai stim sa facem nici ce stiam anul trecut... :(
Eu spre exemplu nici nu mai stiu ce sa mai fac cu declaratiile bugetare aferente salariilor din ianuarie....Cand ma apuc sa le intocmesc , aflu ba din forum , ba de pe siteurile specifice ca a mai aparut o versiune de program...si tot asa....
Si vin pe forum , mai citesc una....altul vine si contrazice , si iar altul argumenteaza , si iar ma duc la legislatie..si cand cred ca m-am mai luminat un picut...mai vine un raspuns care infirma cele spuse anterior....Si atunci? De ce ne mai miram ca devenim irascibili?
Toti vrem sa intocmim actele cat mai corect , si suntem constienti de raspunderea ce ne-o asumam....asa ca haideti sa fim un picut mai concilianti...doar suntem colegi de breasla , nu?
Asa ca....Lexus...primim scuzele tale cu bratele deschise..Nu-i asa Silvia? :)

P.S. Pun aici si eu o intrebare , cu scuzele ca nu apartine de subiectul dezbatut , si anume ...pana la urma cate programe sunt pentru sanatate???? Si care sunt ultimele versiuni?? (ma refer nu numai la cotele de 6.5% si 7% , ci si la cea de 0.75%)

Multumiri anticipate.



#45 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 07:08 PM

anne_marie a spus:

Asa ca....Lexus...primim scuzele tale cu bratele deschise..Nu-i asa Silvia? :)


merci Anne-marie :oops:
HoratiuHagiudotro



#46 danynet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 20 February 2006 - 07:44 PM

Cota 0.75% (aplicatie angajatori) din 20.02.2006
http://www.cnas.ro/

cote 6,5% si 7% vezi download la adresa
http://www.casbh.rdsor.ro/



#47 ANCI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Location:tg.mures
  • Interests:diverse

Postat 20 February 2006 - 08:29 PM

inclin sa ii dau dreptate la lorenzo la calculul impozitului pe dividend. DAR sambata sau duminica nu mai stiu exact (18 sau 19 feb 2006)pe national tv ministrul finantelor a declarat ca nu mai vor sa face gafe si pt anul 2005 impozitul pe dividend va ramane 10 %. a justificat ceve de genul "sa nu conturbam mediul de afcereri din romania". nu a precizat nici un act normativ. poate a mai vazut cineva



#48 anne_marie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 February 2006 - 09:47 PM

Multumesc mult Dany....
Oricum ma mai lamurisem eu intre timp...ideea era ca se cam facuse haos in capul meu la ora aia , ba prog. Atlas , ba Angajatori.exe , ba mai stiu eu ce program de pe alte siteuri din alte judete..... :cry:
Sa inteleg ca am facut bine ca am declarat in declaratia 100 pe ianuarie si cota 0.75% aferenta pct.62 , da?
Si urmeaza sa depun si o declararatie cu aceasta contributie (respectiv Angajatori.exe) si la sanatate....



#49 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2006 - 10:28 AM

danynet a spus:

Cota 0.75% (aplicatie angajatori) din 20.02.2006
http://www.cnas.ro/

16 Mega :shock: :shock:



#50 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 22 February 2006 - 09:46 PM

Da, Anci...Vladescu a zis ca doar pt dividendele aferente anului 2006 se va aplica impozit 16%...prin urmare, se aplica 10% pt. cele af. anului 2005...
se va lamuri in curand si problema asta :)



#51 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2006 - 07:16 PM

subsemnatul a spus:

Da, Anci...Vladescu a zis ca doar pt dividendele aferente anului 2006 se va aplica impozit 16%...prin urmare, se aplica 10% pt. cele af. anului 2005...
se va lamuri in curand si problema asta :)

"Problema" nu se poate lamuri decat printr-o ordonanta de guvern de modificare cod fiscal. :evil:
Intre timp, se depun bilanturi se dau dividende care SE IMPOZITEAZA CU 16 % etc.
HoratiuHagiudotro



#52 doru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 01 March 2006 - 08:58 PM

Da si corect este sa facem asa, daca e graba si se ridica dividendele ,sa le impozitam cu 16 %, iar daca va apare ceva....rectificam la 10 %....important e sa nu platim dividendele integral acum ca sa putem compensa integral impozitul platit initial in plus cu cel datorat pentru alta transa de dividende , in caz de stabilire a acestuia la 10 % .



#53 manu21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 March 2006 - 09:01 PM

hello!
intrebare: acordarea dividendelor este conditionata de depunerea bilantului la fisc? sau este suficienta AGA urmand ca ulterior sa se depuna bilantul la fisc? :shock:



#54 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 06 March 2006 - 09:14 PM

Conditie suficienta si obligatorie: HOTARAREA A.G.A.!
Hotararea AGA este documentul prin care se repartizeaza profitul si nu Bilantul (depus sau nu). Bilantul reprezinta doar o forma statistica si sintetica de raportare a rezultatelor patrimoniale.



#55 manu21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 March 2006 - 09:25 AM

totusi, de ce bancile pun conditia prezentarii bilantului la ridicarea de dividende din cont? :roll:



#56 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 07 March 2006 - 09:46 AM

In mod normal nu vad de ce ar cere banca asa ceva, nu este indreptatita sa faca asa ceva. La ridicare sume treci codul 70.9 - plati diverse si ai rezolvat problema.
In alta ordine de idei poti sa schimbi banca!
Finantele publice verifica modul de acordare a dividendelkor si nu BANCA!!!
Succes si la cat mai multe dividende1 :lol:



#57 manu21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 March 2006 - 09:54 AM

multumesc, la fel .......:D



#58 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 07 March 2006 - 10:08 AM

banca iti cere bilantul numai in cazul in care ridicarea de numerar pentru dividende este mai mare de 100 milioane de lei sau 10000 ron vezi Ord.15.
vivi



#59 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 22 March 2006 - 08:01 PM

PANA LA URMA TOT 10% SE APLICA! (ASA CUM A ZIS VLADESCU!)



#60 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 22 March 2006 - 10:29 PM

subsemnatul a spus:

PANA LA URMA TOT 10% SE APLICA! (ASA CUM A ZIS VLADESCU!)

10% pt cine :?: :?: :?:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL