Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cod iban si nr. evidenta plata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cod iban si nr. evidenta plata

11 replies to this topic

#1 diana_s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 26 October 2005 - 09:41 PM

Dupa ce anul trecut ne-au innebunit cu ibanul, cei de fisc (sau cine o fi avut ideea asta tampita) anul acesta au venit si au spus : nu ne ajung 24 de caractere pt iban , mai vrem pe ordinul de plata si nr. de evidenta al platii , adica inca 23 sau 24 de caractere.
Rasfoind in seara asta Codul de procedura fiscala, la art. 111 am gasit ' Ordinea stingerii datoriilor, (1) Dacã un contribuabil datoreazã mai multe tipuri de impozite, taxe, contribuþii ºi alte sume reprezentând creanþe fiscale prevãzute la art. 21 alin. (2) lit. a), iar suma plãtitã nu este suficientã pentru a stinge toate datoriile, atunci se stinge creanþa fiscalã stabilitã de contribuabil conform numãrului de evidenþã a plãþii înscris pe ordinul de platã pentru Trezoreria Statului. '
Mai jos vorbesc de compensare , de dobanzi si penalitati in cazul compensarii, nimic despre ibanuri.
Intrebarea mea este: daca un cod iban este eronat, dar nr. de evidenta al platii si explicatiile sunt corecte si daca trezoreria nu a refuzat banii , ci a inregistrat obligatia dupa codul iban , atunci contribuabilul face compensare (si plateste dobanzi si penalitati) sau trebuie trezoreria sa-i inregistreze suma cu data la care a fost facuta plata dupa nr. de evienta al platii?



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 October 2005 - 09:47 AM

Numarul de evid. a platii este corelat cu codul IBAN. Nu are cum sa fie unul bun si unul gresit in sensul selectarii obligatiei fiscale. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif




#3 diana_s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 27 October 2005 - 10:45 AM

si daca totusi se intampla (pentru plata facuta electronic) cine e mai tare : ibanul sau nr. de evidenta al platii? :)



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 October 2005 - 11:22 AM

M-am tot gandit, n-are cum! :?



#5 miha

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 29 October 2005 - 08:27 AM

Chiar ºi la plata electronicã dacã nu are corelaþie ibanul cu nr.de evidenþã
programul... meu de exemplu nu-mi permite sã fac plata ,mã atenþioneazã.



#6 diana_s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 29 October 2005 - 04:51 PM

inseamna ca ai un program destept. Eu am putut sa fac o plata cu ibanul gresit si nr. de evidenta corect. Cei de la adm. au inregistrat dupa codul iban; exista o decizie a bnr in acest sens prin care daca nu corespund ibanul si explicatiile , se ia de bun ibanul , iar eu acum sunt buna la plata penalitatilor si dobanzilor de intarziere care sunt foarte mari. Ceea ce mi se pare mie ilogic : pentru ce au mai cerut nr. de evidenta daca ei nu se folosesc sub nici o forma de el? Sau daca nu mai trimit banii inapoi si se folosesc de ei , de ce nu anunta contribuabilul in cazul in care se vede cu ochiul liber ca omul a vrut sa plateasca altceva? De ce nu fac ei din oficiu compensarile (conform codului de procedura fiscala pot face asta) ca doar s-a vazut in fisa mea de platitor ca aveam o creanta si o obligatie pe aceeasi suma si mai scria si pe ordinul de plata ce vroiam sa platesc.



#7 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 29 October 2005 - 05:42 PM

Sunt mai multe tipuri de programe? nu folosim acelasi program ( cel al MF ) ? Daca ibanul e gresit plata e gresita.Se poate sa fie ibanul corect dar nr. de evidenta gresit, caz in care ai putea sa ai probleme la AF, sau ai putea sa nu ai ( depinde cat de zeloasa e persoana care iti opereaza. Nr. de evidenta al platii a fost introdus ptr. a se usura munca celor care oprereaza la Af... cel putin asa cred...
Oricum asa doar de "palmares" voi face o plata ( cu o suma mica) cu ibanul corect si nr. de evidenta gresit si apoi voi cere fisa sa vad ce s-a intamplat, ca mi-ati starnit curiozitatea
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#8 diana_s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 29 October 2005 - 06:29 PM

Eu am ajuns la concluzia ca nu stiu sa foloseasca nr. de evidenta al platii. Ceea ce nu ma mira. Persoana de la adm a fost atat de zeloasa ca a inregistrat dupa iban. Am facut adresa la trezorerie si i-am rugat sa-mi descarce op-ul dupa nr. de evidenta . Cei de la trezorerie mi-au raspuns ca nu tine de competenta lor si ca au trimis adresa mea la cei care tin fisa. D-na de la fisa mi-a zis ca pot cere compensarea sumelor dar platesc dobanzile si penalitatile pentru ca ea nu are alta solutie..... [/i]



#9 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 29 October 2005 - 06:42 PM

pai persoana a fost de buna credinta si a operat ibanul (nu avea de unde sti ca era gresit )... mai rau era daca ibanul era bun, iar nr. de evidenta gresit si la explicatii scria datoria corecta iar ea inregistra dupa nr. de evidenta (gresit). Ibanul e baza!
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#10 diana_s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 29 October 2005 - 07:30 PM

De ce e ibanul baza? In tot codul de procedura fiscala n-am gasit un cuvant despre iban (recunosc ca l-am citit superficial). Iar daca sunt diferente intre iban si nr. de evidenta , or se uita in decl. sa vada ce-am declarat ori trimit banii inapoi ori se uita in fisa si fac compensarea. Parerea mea. Nr. de evidenta pentru ei il trec.



#11 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 29 October 2005 - 08:50 PM

e logic sa fie codul iban baza... cand faci plata tu bagi ibanul si apare automat datoria pe care o platesti; tu nu ai de unde sa stii care e numarul de evidenta a platii corect, programul nu iti spune cand bagi nr. de evidenta a platii carei datorii corespunde asa cum o face cand bagi ibanul. Ibanul spune unde se duc banii, explicatia ce vrei sa platesti, iar nr. de evidenta a platii e util celui care opereaza plata pe care tu o faci (inainte nu se trecea pe OP nr. de evidenta a platii, iar la administratie cine opera se uita la iban si explicatie si cauta nr de evidenta a platii ca sa introduca plata in calculator; pentru a nu mai cauta cel ce opereaza plata la AF s-a introdus nr. de evidenta a platii, dar daca acesta e gresit normal ar fi sa se ia de bun ibanul si implicit explicatia.
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#12 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 29 October 2005 - 08:55 PM

diana_s a spus:

De ce e ibanul baza? In tot codul de procedura fiscala n-am gasit un cuvant despre iban (recunosc ca l-am citit superficial). Iar daca sunt diferente intre iban si nr. de evidenta , or se uita in decl. sa vada ce-am declarat ori trimit banii inapoi ori se uita in fisa si fac compensarea. Parerea mea. Nr. de evidenta pentru ei il trec.

Cine sa se uite in declaratie? Platile se fac electronic, nu sunt operate manual. Destinatia o stabileste cel care efectueaza plata, nu cel care incaseaza banii. Eu, de exemplu, fac plati la buget pe internet. Ce tastez asa ramane.
IBAN-ul este cel care stabileste tipul de impozit platit.
Nr. de evidenta stabileste ce anume se achita legat de acest impozit (debit, dobanda, penalitate, rata esalonare, etc). http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif

Daca ai gresit IBAN-ul, plata se duce in contul altei obligatii (de ex. TVA, in loc de imp. pe profit). Ca urmare, nr. de evidenta nici nu mai are importanta. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL