Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Economisiri - tips & tricks - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Economisiri - tips & tricks

11 replies to this topic

#1 rosenrot2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 27 October 2005 - 05:54 PM

Buna seara,

Am pus mai devreme o intrebare si am primit un raspuns foarte competent de aceea o sa continui prin a-mi spune un of ce ma apasa de multa vreme.

Se spune ca in spatele unei firme de succes sta un contabil capabil. Pana si in filme exista stereotipuri de "creier financiar" de la contabilul evreu inteligent pana la un Consigliere din filmele cu Mafia. Din pacate in experienta mea de pana acum am intalnit doar contabili care isi faceau mai bine sau mai rau datoria. Niciodata nu am primit sfaturi care sa ma faca sa constientizez avantajele pe care mi le aduce o gandire orietentata spre binele si profitul firmei, nu numai pe a indeplini corect niste formalitati. Sper ca nu jignesc pe nimeni, imi dau seama ca nu e o munca usoara si ca trebuie sa fii multumit atunci cand este facuta bine.

Imi permit sa va cer parerea si sfaturile in ceea ce priveste diverse modalitati legale prin care se pot economisi bani intr-o firma. In mod sigur exista niste metode ingenioase de a face economii. Printre ele ar fi cheltuielile de protocol (vrei, nu vrei, in folosul angajatilor se fac niste cheltuieli care adunate au o importanta), deducerea unor cheltuieli generice (de la transportul acasa pana la bilete de avion), bonusuri sau prime care se pot oferi fara ca impozitul sa fi impovarator, angajarea de someri peste 45 de ani sau persoane cu hadicap samd. Acestea sunt doar cateva exemple care imi vin in minte, dar detaliile si practicarea lor sunt la indemana unor oameni specializati, context in care imi formulez intrebarea:

"Care sunt metodele contabile legale de a economisi bani la indemna unei firme mici/medii?"

Astept cu interes raspunsurile dumneavoastra si va multumesc pentru asistenta, interes si treaba buna pe care o face forumul acesta.



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 October 2005 - 06:15 PM

Chiar daca o sa-mi sara 80% din cei de pe aici in cap, risc un raspuns: exista o limita in a oferi sfaturi in acest domeniu GRATUIT. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif




#3 rosenrot2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 27 October 2005 - 06:24 PM

Fair enough. Pasiunea mea principala e de ordin tehnic, iar comunitatile online din care fac parte se bazeaza pe schimbul aparent dezinteresat de cunostinte. E bine ca poti ajuta si e si mai bine ca atunci cand ai probleme un search pe Google le rezolva. De aici am capatat obiceiul sa intreb in speranta ca mi se va raspunde si sa raspund atunci cand stiu. Realizez ca sunt sfaturi care din punctul de vedere al unor oameni merita date doar pe bani. Sunt de acord cu aceasta abordare, o respect si nu pretind sa mi se raspunda.



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 October 2005 - 06:30 PM

Corect. Ai din partea mea toata simpatia. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#5 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 October 2005 - 08:10 PM

sfaturi gratis despre cum sa ai succes in afaceri nu vei primi ptr. ca managerii sunt destul de costisitori.
dar un sfat mic nu strica.

daca iti permiti financiar trebuie sa angajezi un manager specializat in management finaciar.

ca sa intelegi despre ce vorbesc, te rog citeste segmentul "Management Finaciar" de pe forum.
exista subiecte interesante scrise de colega noastra ABC.



#6 rosenrot2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 28 October 2005 - 08:59 AM

Am parcurs sectiunea recomandata, din pacate nu e chiar ceea ce cautam eu. Morala discutiei e ca in cazul in care vrei informatii de acest gen trebuie sa platesti consultanta sau sa angajezi un manager financiar. Cum la mine nu se aplica angajarea unei alte persoane, fiind vorba de o firma mica, o sa incerc sa obtin mai mult din consultanta promisa de firma de contabilitate, iar pe viitor o sa stiu sa intreb aici cine vinde "consultanta buna". Ah, si mi-au trezit interesul cei de la ABC.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2005 - 09:42 AM

rosenrot2 a spus:

.......o sa incerc sa obtin mai mult din consultanta promisa de firma de contabilitate, ...
Pai ... ai angajat o firma de contabilitate... Ei sunt obligati, daca asa e angajamentul, sa-ti ofere toate informatiile de reducere legala a taxelor si impozitelor, insa costa semnificativ de mult in plus fata de lucrarile curente de conta si asta se simte mai ales la o firma mica.



#8 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2005 - 09:47 AM

rosenrot2 a spus:

Am parcurs sectiunea recomandata, din pacate nu e chiar ceea ce cautam eu. Morala discutiei e ca in cazul in care vrei informatii de acest gen trebuie sa platesti consultanta sau sa angajezi un manager financiar. Cum la mine nu se aplica angajarea unei alte persoane, fiind vorba de o firma mica, o sa incerc sa obtin mai mult din consultanta promisa de firma de contabilitate, iar pe viitor o sa stiu sa intreb aici cine vinde "consultanta buna". Ah, si mi-au trezit interesul cei de la ABC.

suntem o comunitate care se ajuta intre ei..daca o sa cauti o sa gasesti deja multe raspunsuri la intrebarile tale aici pe forum..
ce pretinzi tu aici este munca unui om ce analizeaza date confidentiale..
cand o sa vrei sa cumperi "consultanta buna" te rugam sa o faci postand un anunt de angajare in rubrica corespunzatoare

multumesc



#9 rosenrot2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 28 October 2005 - 09:50 AM

E a doua firma de contabilitate cu care lucrez si din nou am observat ca partea de consultanta e pusa mai mult sa dea bine decat sa fie facuta. Probabil consultanta "pe bune" e la alti bani (nu ca ei ar munci pe gratis, au un onorariu consistent). Angajamentul e sa-si faca treaba, nu ii pot trage de manca pt. ca nu mi-au spus cum sa economisesc niste bani, termenul consultanta e suficient de generic incat sa nu garanteze ceva ;-) In fine, o sa studiez forumul asta mai atent sa pot face alegeri mai inteligente pe viitor.



#10 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2005 - 10:00 AM

firma de contabilitate nu are timp sa ofere consultanta decat daca ai platit expres pt ea..de obicei in astfel de firme (nu ma refer la firmele mari) angajatul isi face treaba strict pe contabilitate a unui nr x de firme evident..comunicarea cu managementul firmei este minima, firma de contabilitate prestand un serviciu pe baza indicatiilor patronului(inregistreaza actele si atat!)..

iti recomand un contabil cu care sa lucrezi direct chiar si 2-3 ore pe zi..vei beneficia de o comunicare directa..te poti sfatui cu el privind anumite aspecte ale activitatii desfasurate in prezent sau pe viitor..este varianta cea mai ieftina pt o firma mica..
firmele cu o activitate intensa pe piata au departament de contabilitate sau macar un contabil si contracte de consultanta si audit cu firme specializate care se ocupa de aspectele mentionate de tine.

cauta pe forum..sunt multe solutii de "economisiri" deja dezbatute..

mult succes!



#11 rosenrot2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 28 October 2005 - 10:40 AM

Citeaza

firma de contabilitate nu are timp sa ofere consultanta decat daca ai platit expres pt ea..de obicei in astfel de firme (nu ma refer la firmele mari) angajatul isi face treaba strict pe contabilitate a unui nr x de firme evident..comunicarea cu managementul firmei este minima, firma de contabilitate prestand un serviciu pe baza indicatiilor patronului(inregistreaza actele si atat!)..

Da, cam asta e adevarul. Platit expres cred ca se considera plata pentru serviciile contractate ca si contabilitate si consultanta. Ai sa observi ca mai toate firmele de contabilitate sustin si ideea ca se ofera si consultanta. In rest, modul de lucru: angajam 20 de boboci, 2 seniori si le impartim N firme are avantajul acoperirii unui numar mare de firme, posibilitatea oferiririi unui pret bun (intre 100 si 200$), dar are dezavantajul pentru client de a lucra cu bobocul. La o firma cu care am colaborat bilunar se schimba reprezentantul, absolut frustrant pentru ca reveneau acelasi intrebari, imediat dupa perioada de acomodare urma alta persoana (de foarte bune credinta, nu contest).


Citeaza

iti recomand un contabil cu care sa lucrezi direct chiar si 2-3 ore pe zi..vei beneficia de o comunicare directa..te poti sfatui cu el privind anumite aspecte ale activitatii desfasurate in prezent sau pe viitor..este varianta cea mai ieftina pt o firma mica..

Pentru ca am incercat si asta iti pot spune avantajele si dezavantajele. E ieftin, asta e un avantaj. Contabilul care vine pentru 2-3 are griji mai mari, cum ar fi celalalte joburi, cursuri/specializari/etc, motiv pentru care cele 2 ore pe zi ajung sa fie 2 pe saptamana. Ok, e ieftin, foarte rar "arde", e tolerabil. Dupa acomodare contabilul a plecat de la jobul de firma de contabili la un job mai bun intr-o multinationala. Nu e de acuzat, toti am fi facut la fel. Asadar, exista si reversul medaliei, mai putin placut.

Citeaza

cauta pe forum..sunt multe solutii de "economisiri" deja dezbatute..

Am cautat si am vazut deja cateva, imi intareste convingerea ca e foarte util. Pana acum pot spune ca cele mai bune sfaturi le-am primit de la o veche prietena contabila, care a reusit sa-mi desuleasca multe din tainele neprinse la cursurile din ASE :).

Multumesc.



#12 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2005 - 10:59 AM

stiu ce sustin firmele de conta..am lucrat si eu ca "boboc" la inceputul vietii de contabil :D

cauta contabil prin recomandari daca poti..daca nu(sper ca nu supar pe nimeni cand spun asta), cauta pe forum persoanele care pun suflet si o fac din placere..

cursurile din ASE sunt o baza..practica te invata insa multe altele.. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL