Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Depunere bilant la ORC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Depunere bilant la ORC

13 replies to this topic

#1 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 October 2005 - 06:09 PM

Va rog sa ma luminati in legatura cu termenul legal de depunere a situatiilor financiare anuale la Reg. Comertului in cazul unui SRL :smt100



#2 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2005 - 06:39 PM

Eu am depus bilnaturile ptr 2004 in iunie anul acesta.Am intrebat care e termenul si mi-au spus 30.06.05.Am vazut persoane care depuneau din urma chiar din 1996.
Oficial termenul ar fi de 15 zile dupa depunerea la admin.
Sper sa-ti fie de folos .




#3 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 27 October 2005 - 06:49 PM

cf legii 31 priv soc com. termenul de depunere este de 60 zile de la data depunerii la AFP.
anul acesta termenul de depunere a fost 30.04.2005 si respectind cele 60 zile atunci termenul de depunere la ORC este 30.06.2005



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 October 2005 - 09:10 PM

geambazumariana a spus:

cf legii 31 priv soc com. termenul de depunere este de 60 zile de la data depunerii la AFP.
anul acesta termenul de depunere a fost 30.04.2005 si respectind cele 60 zile atunci termenul de depunere la ORC este 30.06.2005

Unde scrie chestia asta in lg. 31, ca eu nu am gasit. :?



#5 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2005 - 09:34 PM

Art 133 din lege iti confirma cele spuse de mine mai sus.
Iti doresc succes.



#6 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 October 2005 - 09:42 PM

Este art. 185, dar se refera la SA. Eu vreau la SRL. :oops:

CAPITOLUL IV
Societãþile pe acþiuni
..............
Art. 185. - (1) Administratorii sunt obligaþi ca, în termen de 15 zile de la data adunãrii generale, sã depunã o copie de pe situaþiile financiare anuale, însoþite de raportul lor, raportul cenzorilor sau raportul auditorilor financiari, precum ºi de procesul-verbal al adunãrii generale la oficiul registrului comerþului, precum ºi la Ministerul Finanþelor Publice, în condiþiile prevãzute de Legea contabilitãþii nr. 82/1991, republicatã, cu modificãrile ulterioare.
................
CAPITOLUL VI
Societãþile cu rãspundere limitatã
.................
Art. 201. - (1) Situaþiile financiare vor fi întocmite dupã normele prevãzute pentru societatea pe acþiuni. Dupã aprobarea de cãtre adunarea generalã a asociaþilor, ele vor fi depuse de administratori la direcþiile generale ale finanþelor publice competente, în termenele prevãzute de lege. Un exemplar al situaþiei financiare anuale va fi depus la oficiul registrului comerþului. Acesta va face anunþul prevãzut la art. 185 alin. (2).

Vedeti termenul la SRL :?



#7 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 27 October 2005 - 09:45 PM

revin miine dimineata cu articolul de lege,legea 31 a avut ceva modificari



#8 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 28 October 2005 - 05:27 PM

geambazumariana a spus:

revin miine dimineata cu articolul de lege,legea 31 a avut ceva modificari

Ceva descoperiri?! :?



#9 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 07 November 2005 - 11:17 PM

scuze pentru intirziere dar crede-ma ca examenul asta mi-a rapit aproape tot timpul pe care il dedicam forumului.
articolul este 237,alin1, litera b iar termenul este de 6 luni de la data depunerii bilantului la afp,nu de 60 zile;nedepunerea lui poate conduce la dizolvarea societatii.
inca o data scuze



#10 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 08 November 2005 - 11:38 PM

Legea 31R:
........
Art. 237. - (1) La cererea oricãrei persoane interesate, precum ºi a Oficiului Naþional al Registrului Comerþului, tribunalul va putea pronunþa dizolvarea societãþii în cazurile în care:
...............
B) societatea nu a depus, în cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situaþiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comerþului;

Tocmai asta nu stiu, care este termenul legal de depunere a bilantului la ORC :?

PS: multumesc pentru raspuns si-ti urez sa ai cat mai rapid vesti bune. :wink:



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 November 2005 - 11:55 PM

a intrebat un coleg la reg comertului care este termenul si i s-a spus ca pana la sfarsitul anului, asta la bucuresti... nici nu mai stiu ce sa cred, anul tecut am depus bilanturi si din 2001 si 2002 la unele firme si nu s-a intamplat nimic :shock:



#12 Guest__*

  • Guests

Postat 08 November 2005 - 11:56 PM

Cam asta-am gãsit ºi eu - fãrã termen...
L 31/90 Republicatã
(2) Actionarii vor putea cere, pe cheltuiala lor, copii de pe bilantul contabil, de pe raportul consiliului de administratie si al cenzorilor catre adunarea generala.
Art. 180. (1) Administratorii sunt obligati ca, in termen de 15 zile de la data adunarii generale, sa depuna o copie de pe bilantul contabil, insotita de contul de profit si pierderi, la administratia financiara, anexand raportul lor, raportul cenzorilor si procesul -verbal al adunarii generale.
(2) Un exemplar al bilantului contabil, vizat de administratia financiara, impreuna cu actele mentionate la alineatul precedent, vor fi depuse la oficiul registrului comertului.
(3) Un anunt prin care se confirma depunerea acestor acte va fi publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV -a, pe cheltuiala societatii si prin grija oficiului registrului comertului, pentru societatile comerciale care au o cifra anuala de afaceri de peste 100 miliarde lei.


ªi:

http://www.onrc.ro/r...publicitate.php

http://www.onrc.ro/romana/semnal.php



#13 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 15 November 2005 - 06:14 PM

:!: IMPORTANT!
Oficiul National al Registrului Comertului va informeaza ca termenul limita pentru depunerea la Oficiile Registrului Comertului de pe langa Tribunale a situatiilor financiare pentru anul 2004 expira la data de 15 Decembrie 2005. Dupa implinirea acestui termen, potrivit art. 237 din Legea nr. 31 / 1990 privind societatile comerciale, la cererea oricarei persoane interesate precum si a Oficiului National al Registrului Comertului, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii.

sursa:www.onrc.ro



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 01 December 2005 - 01:25 PM

atentie !!!
s-a schimbat cererea ... eu am luat una acum 2 saptamani si aseara cand m-am uitat pe site la ei au schimbat-o :D






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL