Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu odihna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu odihna

11 replies to this topic

#1 nana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 31 October 2005 - 10:56 AM

Buna ziua, sunt nou inregistrata si as dori sa ma lamuriti intr-o problema: un salariat are dreptul la 25 zile concediu odihna - 21 zile in luna octombrie si 4 zile in luna noiembrie. Pentru luna octombrie calculez:
-septembrie - 755 RON/176 h
-august - 656 RON/184 h
-iulie - 656 RON/168 h
pentru luna oct. indemnizatia rezultata este de 658 RON (755+65+656)/528 h=3.915*168 h=658 RON
In acest caz va lua mai putin decat daca ar fi fost la serviciu. Pentru cele 4 zile din luna noiembrie cum calculez?



#2 amelindacamy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 31 October 2005 - 11:58 AM

Indemniyatia de concediu de odihna repreyinta media zilnica a veniturilordin luna in care este efectuat concediul adica octombrie 21 zile*media pe zi respectiv in noiembrie 4zile*media pe zi conform art. 145 al 2 din Codul Muncii.
Sper ca ti/am fost de ajutor.
Deci nu te legi de lunile anterioare.

camy



#3 nana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 31 October 2005 - 12:20 PM

De ce sa nu ma leg de lunile anterioare daca articolul 145 spune asa:
(1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca. (alineat modificat prin art. I pct. 54 din O.U.G. nr. 65/2005)
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu. (alineat modificat prin art. I pct. 54 din O.U.G. nr. 65/2005)



#4 amelindacamy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 31 October 2005 - 01:41 PM

da ai dreptate. am omis modificarile aduse CM.
calculul este corect cum ai facut. ai mentionat ca suma e mai mica decat daca ar fi lucrat, nu? daca asa este aplici "indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca."
bafta!
si in noiembrie pentru cele 4 zile inmultesti cu aceeasi medie
camy



#5 molky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 31 October 2005 - 01:49 PM

sumele din cele trei luni reprezinta bruturi sau doar salariul de baza, indemnizatii si sporuri permanente?



#6 amelindacamy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 31 October 2005 - 01:57 PM

doar sal de baza indemnizatii si sporuri permanente
"Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu."
camy



#7 nana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 31 October 2005 - 02:19 PM

Multumesc pentru raspuns amelindacamy. Din luna septembrie persoana respectiva a primit salariu de merit, din acest motiv brutul este mai mare fata de celelalte luni.



#8 nu_stiu_totul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 01 November 2005 - 08:06 AM

Eu sunt mai greu de cap...
Daca intr-o luna a lucrat 10 zile pt. care baza=200 si sporuri perm 25 lei si a mai avut CO 5 zile pt. care a primit 100lei si 6 zile de medical pt. care a primit 110 lei ... ce iau in calcul pt. medie ... sume si zile?



#9 nana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 01 November 2005 - 10:50 AM

10 zile cu 225 lei



#10 nu_stiu_totul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 01 November 2005 - 02:57 PM

Multumesc!
Asa ma gandeam si eu dar nu eram sigur :)



#11 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 25 November 2005 - 08:30 AM

Daca am inteles bine indemnizatia CO se va calcula ceva de genul exemplului acesta:angajatul are incadrarea cu toate sporurile permanente 600 si are dreptul la 21 zile CO.
In iulie are 600/21 zile, in august 600/23 zile si in septembrie 600/22 zile; media zilnica va fi 1800/ 66 zile=27.27.
Daca in octombrie (21 zile) angajatul are 21 zile de CO rezulta o indemnizatie de 27,27x21=573 mai mica decat 600 cat ar lua normal. In cazul acesta indemnizatia lui este de 600 ? Cazul si mai interesant este daca in septembie de ex. are marire de salar la 800. In cazul acesta diferenta este si mai mare intre media zilnica pe 3 luni si salarul ce l-ar realiza in mod normal.
Sa inteleg ca se aplica urmatoarea regula : daca indemnizatia de concediu obtinuta din media zilnica pe 3 luni este egala sau mai mare decat salariul din luna respectiva, se va lua in considerare aceasta, iar daca este mai mica se va aplica valoarea obtinuta din media zilnica a salariului din luna pentru care se calculeaza CO ?



#12 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 25 November 2005 - 09:44 AM

Da, asa este.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL