Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ct 4551 sau 542 sau....? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ct 4551 sau 542 sau....?

21 replies to this topic

#1 popescu.laurentiu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 November 2005 - 02:00 PM

Buna ziua!
Incerc sa gasesc o solutie pentru o firma care editeaza o revista cu spatiu publicitar- afacerea mereg foarte bine, este o micro inca in 2005(va fi platitoare de imp pe profit incepand cu 2006). Problema este ca patronul scoate sume foarte mari din banca pe care sunt obligat sa la contabilizez prin 581 si sa la bag in casa (5311).
in casa am deja un sold de 85000 ron si niste sume in cont 4551 de pe vremea cand aveam plafon la casa si trebuia sa scot banii din casa. (sold debitor la 4551). Pe ct 542 nu pot sa las sume pentru ca nu voi avea nici o justificare a patronului pentru aceste sume. Ce pot sa fac cu acesti bani pe care ii scoate din firma (cum sa ii inregsitreza ca sa nu am probleme la un control- si daca ii las in 4551 ce se intampla la control?).

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.



#2 RoxanaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 02 November 2005 - 02:16 PM

Contul 455 nu se foloseste pentru sumele scoase din firma, ci pt sumele puse la dispozitia firmei de catre asociati. Tu ca firma nu il poti imprumuta pe asociat ca doar nu esti institutie de credit(ar trebui sa-i calc si dobanda). Seful tau ar trebui sa inteleaga ca este ilegal sa scoata bani fara justificare-sa-i scoata ori ca avansnuri de trezorerie si sa aduca facturi, ori ca dividende(daca a distribuit profitul la dividende). Este inadmisibil sa ai 850mil(ROL) in casa dupa parerea mea. Un eventual control o sa-ti inventarieze clar numerarul pentru ca bate la ochi, sincer. Deci, solutia ar fi-sa-ti aduca facturi, sa-si ia dividende ori sa-si mareasca salariul-daca are nevoie de multi bani.




#3 popescu.laurentiu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 November 2005 - 02:27 PM

Multumesc pentru raspuns. Eu i-am prezentat problema si solutia identic cu ceea ce am primit si de la dvs ca raspuns (facturi), numai ca nu are de unde sa aduca justificari pentru aceste sume. Poate se mai confrunta cineva cu astfel de probleme (patronul imi spune ca sunt banii lui si vrea sa stie doar cum poate scapa la un eventual control). Care ar fi suma pertinenta pentru soldul din casa (eu ma gandesc la ceva de genul sub 10000 ron)?



#4 RoxanaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 02 November 2005 - 02:33 PM

Da un ajutor umanitar cuiva(doar pe hartie). Cineva care e bolnav, se opereaza, ceva in genul asta. asta ar fi o solutie, pentru ca nu-ti trebuie factura, ci doar dovada ca acea persoana e bolnava si semnatura ca a luat banii. La control seful tau nu o sa aibe cum sa scape, ar trebui sa stie clar asta. (poate cu mita)..



#5 popescu.laurentiu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 November 2005 - 02:38 PM

Si din experienat dvs, ce sanctiuni i se aplica?



#6 leea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 02 November 2005 - 02:56 PM

Dividende acum in nici un caz nu poate lua.abia in 28.feb sau 31.martie 2006, depinde cand se inchide si se inreg bilantul.
Contract de mecenat, donatie ceva...(la notar te sfatuiesc)
Facturi....
e imposibil sa toace toti banii fara facturi!!!!
Eu am fost nevoita sa i dau avans patronului, dar imi aducea facturi, nu pe toti banii.Apoi in anul urmator dupa ce se aproba bilantul, ii dadeam dividende, dupa ce achitam mai intai impozitul.
te inteleg ca si al meu e la fel...ca sunt banii lui bla bla.dar mai strange l si cu usa.
succes



#7 popescu.laurentiu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 November 2005 - 03:08 PM

Va multumesc pentru raspunsuri. problema este ca patronul are doi angajati cu carte de munca si restul fara (deci plateste din buzunar), iar la tipografie primeste factuar numai pentru o parte din suma, restul este din buzunar - fara acte justificative- de aici apar sumele ridicata fara justificare.
Acum isi face o casa. I-am sugerat sa ia materialele pe firma, nefiind vorba deocamdata de impozit pe profit (deductibilitate), dar si asa este destul de greu.



#8 popescu.laurentiu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 November 2005 - 03:09 PM

inca o intrebare; daca am sold debitor la ct 4551, pot sa vars suma in ct 542?



#9 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2005 - 03:15 PM

Mai poate sa-i "vinda" firmei automobilul personal, un laptop de la prieteni etc.



#10 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2005 - 03:21 PM

Direct nu prea; trebuie plimbati mai intai banii prin casa (531).
Mai jos sunt niste fragmente din ord 306/2002 privind reglementarile contabile simplificate in care este descrisa functionarea conturilor:


Contul 542 "Avansuri de trezorerie"

Contul 455 "Sume datorate asociatilor"

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta sumelor lasate temporar la dispozitia unitatii de catre asociati.
Contul 455 "Sume datorate asociatilor" este un cont de pasiv.
In creditul contul 455 "Sume datorate asociatilor" se inregistreaza:
- sumele depuse de asociati (512, 531);
- dobanzile aferente sumelor depuse (666);
- sumele lasate in contul curent al asociatilor, reprezentand dividende (457).
In debitul contului 455 "Sume datorate asociatilor" se inregistreaza:
- sumele restituite asociatilor (512, 531).
Soldul contului reprezinta sumele datorate de unitate asociatilor.


Contul 542 "Avansuri de trezorerie"

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta avansurilor de trezorerie.
Contul 542 "Avansuri de trezorerie" este un cont de activ.
In debitul contului 542 "Avansuri de trezorerie" se inregistreaza:
- avansurile de trezorerie acordate (531);
- diferentele favorabile de curs valutar aferente avansurilor de trezorerie in valuta, la incheierea exercitiului financiar (765).
In creditul contului 542 "Avansuri de trezorerie" se inregistreaza:
- avansurile de trezorerie justificate prin achizitia de stocuri (301 la 303, 331 la 346, 361, 371, 381, 401);
- diferentele nefavorabile de curs valutar, aferente avansurilor de trezorerie in valuta, la lichidarea acestora sau la incheierea exercitiului financiar (665).
Soldul contului reprezinta sumele acordate ca avansuri de trezorerie, nedecontate.



#11 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2005 - 03:23 PM

Direct nu prea; trebuie plimbati mai intai banii prin casa (531).
Mai jos sunt niste fragmente din ord 306/2002 privind reglementarile contabile simplificate in care este descrisa functionarea conturilor:


Contul 455 "Sume datorate asociatilor"

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta sumelor lasate temporar la dispozitia unitatii de catre asociati.
Contul 455 "Sume datorate asociatilor" este un cont de pasiv.
In creditul contul 455 "Sume datorate asociatilor" se inregistreaza:
- sumele depuse de asociati (512, 531);
- dobanzile aferente sumelor depuse (666);
- sumele lasate in contul curent al asociatilor, reprezentand dividende (457).
In debitul contului 455 "Sume datorate asociatilor" se inregistreaza:
- sumele restituite asociatilor (512, 531).
Soldul contului reprezinta sumele datorate de unitate asociatilor.


Contul 542 "Avansuri de trezorerie"

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta avansurilor de trezorerie.
Contul 542 "Avansuri de trezorerie" este un cont de activ.
In debitul contului 542 "Avansuri de trezorerie" se inregistreaza:
- avansurile de trezorerie acordate (531);
- diferentele favorabile de curs valutar aferente avansurilor de trezorerie in valuta, la incheierea exercitiului financiar (765).
In creditul contului 542 "Avansuri de trezorerie" se inregistreaza:
- avansurile de trezorerie justificate prin achizitia de stocuri (301 la 303, 331 la 346, 361, 371, 381, 401);
- diferentele nefavorabile de curs valutar, aferente avansurilor de trezorerie in valuta, la lichidarea acestora sau la incheierea exercitiului financiar (665).
Soldul contului reprezinta sumele acordate ca avansuri de trezorerie, nedecontate.


Contul 4551 este cont de pasiv, nici n-ar fi trebuit sa aiba sold debitor!



#12 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2005 - 03:25 PM

Au, la naiba :? , am incercat sa modific primul raspuns din cauza unei mici greseli si mi-a aparut de 2 ori (citeste-l pe al 2-lea)



#13 RoxanaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 02 November 2005 - 03:26 PM

Cand am zis dividende, m-am refrit la cele aferente anului 2004 daca sunt eventual neridicate inca, nu mi-am imaginat ca cineva s-ar putea gandi la cele din 2005!!!!
Contul 455 poate avea numai sold creditor. Daca ai sold debitor, ar trebui sa stornezi notele cu 455 si sa le repui pe 542. Daca insa ai prea multe poti face un centralizator in excel si inregistrezi toata suma 542=455.
Iar cu "banii din buzunar" nu prea merge, sunt de fapt plati la negru-de salarii si altele. Ar trebui sa discuti serios cu seful tau si sa-i explici situatia, sa remediati, ca solutii miraculoase nu exista. ar trebui sa intre in legalitate-asta e solutia!!!!



#14 RoxanaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 02 November 2005 - 03:28 PM

sau 455=5311 -suma
542=5311 + suma
mai corect, de fapt



#15 Guest__*

  • Guests

Postat 02 November 2005 - 06:08 PM

Un sfat pentru Laurentiu
Serviciile pe care trebuie sa le prestezi domnului PATRON se rezuma la cele care contribuie la bunul mers al activiitatii si in confomitate cu reglementarile contbile si codul profesional la care ai aderat atunci cand ti-ai ales profesia.
Argumentul pe care ti le-a furnizat "sunt banii mei" .... mai lasa-ma ...... ar trebui sa-i spui ca firma nu se identifica cu el. Drepturile lui asupra firmei se reduc la nivelul capitalului propriu.
Am observat ca prietenii nostri ti-au furnizat diferite solutii la problemele tale. Eu iti sugerez - NU AI NICI UNA - numerarul din casierie nu trebuie sa stea in buzunarul patronului, ci intr-un sertar sau seif in incinta firmei.
De asemenea, orice ridicare de numerar din contul societatii pentru nevoile curente trebuie varsate in casierie sau justificata cu documente care atesta cheltuieli efectuate in numele firmei.
sfatul meu - renunta la a mai gasi solutii pentru ca nu sunt. Daca patronul tau foloseste banii FIRMEI in interes personal sau pentru a face plati la negru (grav - mai exista in Romania oameni care muncesc la negru), de fiecare data, tu trebuie sa:
- intocmesti o dispozitie de plata
- sa consemnezi suma
- sa mentionezi explicatia "avansuri de trezorerie pentru nevoi diverse"
- sa completezi cu datele de pe cartea de identitate pe verso
- sa il "pui" sa semneze si pe fata si pe verso
- sa contrasemnezi pe fata
Acum cred ca ar trebui sa faci un inventar la casa si sa repui in ordine sumele - intrebari de genul "un sold normal de casa de 10000 RON este normal" suna a lipsa de profesionalism domnule.



#16 crtcontab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 03 November 2005 - 11:07 AM

In legea 31/1990 repuiblicata varianta 11.2004 , MO 1066/27.11.2004, avem :
L31/1990 la art 153 avem :
"Art. 153. - (1) Vor putea fi acordate administratorilor si cenzorilor remuneratii si orice alte sume sau avantaje numai in baza unei hotarari a adunarii generale.
(2) Este interzisa creditarea de catre societate a administratorilor sau a directorilor acesteia, prin intermediul unor operatiuni precum:
a) acordarea de imprumuturi administratorilor sau directorilor;
b) acordarea de avantaje financiare administratorilor sau directorilor cu ocazia sau ulterior incheierii de catre societate cu acestia de operatiuni de livrare de bunuri, prestari de servicii sau executare de lucrari;
c) garantarea, directa sau indirecta, in tot sau in parte, a oricaror imprumuturi acordate administratorilor sau directorilor, concomitenta sau ulterioara acordarii imprumutului;
d) garantarea, directa sau indirecta, in tot sau in parte, a executarii de catre administratori sau directori a oricaror alte obligatii personale ale acestora fata de terte persoane;
e) dobandirea cu titlu oneros sau plata, in tot sau in parte, a unei creante ce are drept obiect un imprumut acordat de o terta persoana administratorilor sau directorilor ori o alta prestatie personala a acestora.
(3) Prevederile alin. (2) sunt aplicabile si operatiunilor in care sunt interesati sotul, rudele sau afinii, pana la gradul al patrulea inclusiv, ai administratorului sau ai directorului; de asemenea, daca operatiunea priveste o societate civila sau comerciala la care una dintre persoanele anterior mentionate este administrator sau director ori detine, singura sau impreuna cu una din persoanele sus-mentionate, o cota de cel putin 20% din valoarea capitalului social subscris.
(4) Prevederile alin. (2) nu se aplica:
a) in cazul operatiunilor a caror valoare exigibila cumulata este inferioara echivalentului in lei al sumei de 5.000 euro
;
b) in cazul in care operatiunea este incheiata de societate in conditiile exercitarii curente a activitatii sale, iar clauzele operatiunii nu sunt mai favorabile persoanelor mentionate la alin. (2) si (3) decat cele pe care, in mod obisnuit, societatea le practica fata de terte persoane. "
deoarece de regula asociatul sau unul din asocaitii este si administrator, si am grija ca soldul debitor al lui 461 sa nu depaseasca echiv a 5000 euro.

Sfatul meu este ca totusi sa-l convigi sa vina cu facturi +chitante si bonuri fiscale pt a putea emite DP catre caserie cu avans spre decontare, si sa inchizi decontul cu acele facturi, adica astfel :
542 = 5311 x lei

461=542 x lei ( valori cu tot cu tva, de fapt suma chitantelor si bonurilor fiscale)
si ulterior sa mentii soldul debitor al lui 461 maxim la echiv 5000 euro
Poate returna banii prin banca sau casa, cu mentiunea " retut plati efectuate in fav asociat"
Asa procedez eu, dar asociatul are si calitatea de ADMINSTRATOR, e posibil ca banca sa ceara si copie dupa facturi ( ING le cere)
.
Citeste si art 7, alin 1, pct. 12 litera d, desi poate te va deruta.

Cu stima
Cristi Ciltea



#17 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 03 November 2005 - 11:40 AM

Un sfat pentru Laurentiu!!!
Urmeaza sfatul lui Razvan este cel mai legal!! Soldul mare( scriptic) in casa poate duce, la un eventual control, la confiscarea sumei si mai ales ca ea faptic nu mai este. Faptul ca ai 455 debitor-atentie- caz penal. Ia legatura cu patronul, pune-i legislatia in fata si arata-i efectele confundarii buzunarului propriu ca banii societatii. Daca nu intelege ai doua variante:
1-faci un raport cu situatia actuala, il inregistrezi, si pune-i-l pe birou cu semnatura de luare la cunostiinta, nu de alta, dar te poate face partas la nereguli
2-cauta-ti de lucru in alta parte!!



#18 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 06 November 2005 - 09:01 AM

Laurentiu, te invat cateva "smecherii" legale.
Asta, in primul rand pt.ca te cheama exact ca pe mine.
Iar in al doilea rand pt.ca sa iesi onorabil din situatia ingrata in care te afli. Si in care NU trebuie sa te complaci.

Colegii au dreptate. Deci ceea ce iti spun eu acum nu e o solutie gen panaceu universal. Merge o data, numai.

In primul rand, trebuie sa scapi de soldul din 5311 pt.ca, asa cum se intampla de obicei, in calitate de contabil esti probabil si casier (ceea ce nu e tocmai politically correct). Ca un comentariu la ce s-a spus mai sus, chiar daca Garda vine si constata ca soldul din ctb.si reg.casa nu corespunde cu realitatea, dpdv legal nu pot decat sa dea amenda; pentru ca Garda sa confiste ceva (bunuri, bani) trebuie ca acel ceva sa existe fizic. Nu se pot confisca sume inexistente la data controlului, asa dupa cum nu se pot confisca venituri (asta-i alta tema). Deci chiar daca Garda face P.V. de confiscare, acesta se contesta in instanta si castigi linistit. Amenda insa, s-ar putea sa ti-o dea tie personal, daca esti si casierul firmei.

Ca sa scapi de soldul ala imens din casa, de comun acord cu patronul (pe care trebuie sa-l sperii un pic mai tare si numai dupa aia sa-i expui ce debitez eu aici), poti proceda astfel:
- patronul sa incheie cu firma un antecontract de vanzare-cumparare a terenului pe care isi construieste casa (care am inteles ca e in constructie, ca altfel se putea face si pe casa); ante-contractul se face la notar - costa ceva, dar merita.
- in ante-contract se prevede pretul terenului, care trebuie sa fie pretul pietei (pt.ca altfel fiscul poate interpreta tranzactia ca fiind fictiva sau incorecta, fiind efectuata intre persoane afiliate, si, ca urmare, sa procedeze la "estimare"); se prevede, de asemenea, ca transferul de proprietate va avea loc la o data din 2006 (de preferinta dupa aprilie), data pana la care firma, in calitate de cumparator, va plati pretul integral in n rate. De retinut ca in cazul imobilelor proprietatea se transfera intotdeauna numai dupa ce este achitat pretul integral.
- in perioada de pana in aprilie 2006, te scazi de soldul de casa cu DP SI CHITANTA DE MANA semnate de patron in calitate de vanzator al terenului, cu titlul de rata sau plata partiala cf.ante-contract, inregistrand in ctb. 232 = 5311. Poti sa faci operatiunea dintr-o data sau in n rate, depinde cat e pretul corect al terenului fata de soldul tau prezent si viitor din casa.
- in aprilie 2006, dupa ce s-a depus bilantul pe 2005, face patronul tau un alt act prin care renunta la tranzactia din ante-contract. E bine sa se stabileasca o dobanda penalizatoare sau daune-interese moderate, platibile de patron catre firma. Astea ar fi bine sa fie stabilite dintru inceput in ante-contract, ca platibile daca vreuna din parti se razgandeste pana la termenul ante-contractului, ca si obligatia patronului de a restitui in acest caz integral sumele incasate.
- incasezi banii in casa de la patron (5311 = 232) in 1...m transe, dupa caz, in 2006.
- achiti patronului dividendele pentru 2005 in 2006. Sper sa fie indestulatoare.

Inchide 542 = 4551 si fa in asa fel incat sa ramai cu un sold in 542 care sa nu depaseasca echiv.a 5.000 EUR.

Chiar daca sumele din 542 nu se deconteaza (termen de decontare nu mai exista decat pt.institutii publice), Garda iarasi nu poate confisca sumele din acelasi motiv: ele nu exista in firma, ci la patron, asa cum e corect reflectat in contabilitate. Sa mearga sa-l controleze pe el. Patronul (inteleg ca e si administrator) raspunde dpdv legal numai fata de firma pt.banii luati, nerealizand nici un prejudiciu vreunui tert, cu atat mai putin statului. Nu insist, ca si asa o sa ma boscorodeasca vreo 99 % din colegi.

Ceea ce trebuie retinut e ca tot ce iti spun eu aici e legal. Iar daca actele sunt facute cu cap si firma are (just in case) si un avocat bun, riscurile sunt minime, in primul rand pentru tine.

Daca patronul tau e capos, atunci nu pot decat sa iti recomand si eu, ca si altii de pe acest forum, sa-l schimbi cat mai curand.



#19 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 06 November 2005 - 08:31 PM

lorenzo a spus:

.........................................
Daca patronul tau e capos, atunci nu pot decat sa iti recomand si eu, ca si altii de pe acest forum, sa-l schimbi cat mai curand.

:D Numai capul, sau tot patronul :D :?:
Acum fara gluma, ce a scris colegul nostru 'lorenzo' e intradevar legal si aplicabil, dar cum a scris si el, numai o singura data merge! Si merge, si eu am aplicat metoda asta inca in 2001 cand am preluat o firma cu niste sume imense in 542. Precontractul a fost facut de un prieten avocat al patronului si cu antedatare. Vezi ca la notar nu o sa poti obtine antedatare. Singura diferenta a fost faptul ca patronul pana la urma nu a renuntat la contractul de achizitie si acum terenul resp. e in proprietatea firmei. De 4 ani se pregateste sa construiasca un sediu nou pe teren, dar deocamdata numai planurile sunt facute.

O seara buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#20 diana_s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 06 November 2005 - 10:39 PM

Art. 153 din legea 31/1990 (republicata) face parte din capitolul iv - 'societatile pe actiuni'. Deci nu se aplica srl-urilor. Atunci nu poti face un contract de imprumut cu patronul tau pana la distribuirea dividendelor, (inclusiv o dobanda aferenta) ? Anul viitor restituie imprumutul si-si ia dividendele.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL