Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
director economic ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


director economic ?


23 replies to this topic

#21 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 06 December 2006 - 09:39 AM

CITAT(ggf @ Dec 6 2006, 09:29 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Completand raspunsul pertinent al lui aikido ...
Inainte de
:thumbup: scuzati

revenind :)

... inainte de a vedea avantajele titlului , trebuie sa vezi responsabilitatile pe care le implica .
Daca nu ai studii , nu poti avea nici o privire de ansamblu asupra problemelor . Iar un director economic trebuie sa stie ceva mai mult decta sa faca o balanta , un bilant sau un cash flow .
Eu personal , nu mi-as asuma o asa responsabilitate ( care responsabilitate e foarte clar stabilita in lege , vezi noua Lege a contabilitatii ).
Desi am cativa ani de experienta pe un asemenea post , inca ma uit de 10 ori pe o hartie pe care urmeaza sa o semnez , chiar daca respectiva hartie este gandita de mine , calculata de mine , redactata de mine .... nu mai vorbesc de hartiile venite din afara :)
Un contabil batran si foarte destept mi-a spus odata , pe vremea cand eram boboaca si ma stresam pt fiecare greseala , ca nu poti fi un bun contabil pana nu faci toate greselile posibile .
Vin si eu acum si spun ca , de la un anumit nivel de responsabilitate , nu-ti mai poti permite nicio greseala , pentru ca nimic nu ramane nepedepsit .


Bafta tuturor ! :wink:



#22 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 07 December 2006 - 10:18 AM

Si cred ca mai este ceva important: cunosc un administrator care a furat si este liber sa fure in continuare iar contabilul este in puscarie.

De fapt, era director economic, chiar daca facea toata contabilitatea de unul singur, la indrumarea si presiunile administratorului.

iuliana



#23 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 07 December 2006 - 05:23 PM

And the Oscar goes to.... :thumbup:
As prefera sa am sute de euro pt cate raspunsuri de o suta de puncte am oferit in viata profesionala.
Eu sunt un tip mai direct si am avut conflicte ideatice cu multi dintre angajatorii mei pentru ca ii tratam ca pe un egal al meu (indiferent daca unii dintre ei sunt oameni cu conturi grase) si pretindeam acelasi lucru.Dar toti mi-au multumit mai tarziu pentru ca mi-am sustinut punctul de vedere si nu i-am lasat sa faca tampenii. Dar....
Eu nu mai vreau sa fiu director economic! Sincer!
Pentru ca:
1. Dir. economic este cel a carui mana scoate din foc castanele aruncate de un patron bleg
2. Colegii te vad ca pe un baubau care mereu zice "n-am"...bine, ei nu se gandesc ca am intocmit un BVC, ca raspund in fata shareholderilor pt fiecare euro cheltuit etc. si au impresia ca atunci cand impun niste reguli privind circulatia documentelor in firma o fac asa, de-l dracu'
3. Vorba unui prof din ASE...."la fiecare semnatura pe un document o sa auziti un clinchet la ureche....nu, nu de la bani, ci de la catuse potentiale" Iar asta este priceless, believe me!
4. etc - aici sunt celelalte 100 de motive

A, si ca dir. economic ce mai se cere (cel putin in cazul meu):
-fiscalitate
-supervizare contracte comerciale
-supervizare dept. resurse umane
-computer (Excel forever) la greu, admin de server
-raportari financiare in 2 limbi straine, UK GAAP si alte statistici etc
-activitati administrative: notariat, schimbat acte firma, relatia cu actionarii de p-afara, etc

Asa que, fratilor, aratati-mi absolvent de liceu care face toate astea (lasam la o parte anii de studii, CECCAR si CAFR) si eu il angajez maine in locul meu! Parol!

Cand vine vorba de responsabilitati...ia ganditi-va...cine are cele mai multe in companie? Dept. de vanzari? Aiurea, astia in afara de target, teambuilding, bonus si trainig altceva nu stiu.
Dir General? Ma umfla rasul....
Vedeti, d-aia apreciez eu pe contabil si pe jurist....daca astia 2 nu sunt buni, poti deja sa te gandesti la altceva dar nu afacere.
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#24 Kaspik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 December 2006 - 09:52 PM

:thumbup: e grea treaba?!??????????

pentru unii................................. :lostit (13):






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL