Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
despagubire soc.asigurari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


despagubire soc.asigurari

11 replies to this topic

#1 Adina Bucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 03 November 2005 - 12:05 PM

Este prima oara cand ma lovesc de o astfel de problema si nu sunt deloc sigura de ceea ce tb sa fac.Sper sa ma puteti ajuta...
Am urmatoarea situatie: Masina firmei care este asigurata , a fost accidentata si s-a incasat despagubirea.
1.Am primit o factura proforma de la service pe care am platit-o:
409.service=5121 2500ron

2.Au intrat banii in banca de la societatea de asigurari
461.asig.=% 2500ron
7581 2100.84ron(2500/1.19)
4427 399.16ron
5121=461.asig 2500ron

3.Urmeaza sa ne vina factura de reparatii de la service pe o suma mai mare de 2500ron(pt ca service-ul nu emite factura pe numele firmei de asigurari)...iar diferenta pana la 2500ron o va plati firma de asigurari...???
%=401.servive
611
4426
-eu voi ramane in contabilitate cu o datorie la serviceul care ne repara masina, datorie pe care o plateste de fapt firma de asigurari...
Si inca o intrebare : 7581 este impozabil?Precizez ca lucrez la o firma platitoare de impozit pe profit.
Daca ma puteti ajuta...va rog mult pt ca chiar nu stiu cum tb sa procedez.
Multumesc mult.
Adina



#2 Adina Bucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 03 November 2005 - 04:50 PM

chiar nu ma poate ajuta nimeni?????
am verificat azi de 100ori daca am primit vreun raspuns....si nimic...poate pana maine imi raspunde si mie cineva ...
Multumesc

Adina



#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 03 November 2005 - 07:08 PM

Nu inteleg din ce ai expus de ce ASIGURATORUL a platit o parte din suma in contul tau si o parte direct firmei de reparatii auto.
Daca ASIGURATORUL suporta integral costul reparatiei, trebuie
1. sa-ti vireze tie toti banii;
2. sa-i vireze pe toti service-ului.
Pentru fiecare din variante exista o procedura de inregistrare, dar pentru una combinata, mai greu.
Ar mai fi o posibilitate: firma de reparatii sa emita 2 facturi, cate una pentru fiecare din sume. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#4 Adina Bucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 04 November 2005 - 09:43 AM

Stiu ca nu este normal dar...asa este...tocmai mi-a venit factura de la service pe o suma mai mare...O sa reiau notele contabile si, daca se poate, as dori sa stiu daca notele contabile sunt corecte...pt ca pana la urma pe mine ma intereseaza ca inregistrarile in contabilitate sa fie corecte pe baza documentelor justificative:
1.Plata unei facturi proforme catre service
409.serv=5121 2500ron
2.incasarea despagubirii
461= % 2500ron
7581 2100.84
4427 399.16
5121=461 2500ron
3.mi-a venit factura de service in valoare de 22000ron
-m-am gandit sa contez aceasta factura astfel:
%= 409.serv. 2500ron astfel mi se inchide 409
611 2100.84
4426 399.16
si diferenta : 611=401.serv 19500ron....si voi ramane cu o datorie la 401.serv de 19500ron...
Spuneti-mi va rog daca contarea este corecta...pe baza documentelor pe care le am...si daca 7581 este impozabil...
multumesc mult de tot
Adina



#5 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 04 November 2005 - 11:01 AM

Cazul imi este cunoscut iar parerea mea este ca nu as inregistra in contabilitate toata valoarea de pe factura de service ci doar exact cat am primit de la asigurari.
Bun!Dar ca sa am justificare de ce am facut asa as cere de la asigurari dovada platii lor catre service si respectiv orice act ce imi poate dovedi ce s-a intamplat in fapt!
E o parere! Rog comentati!
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#6 Adina Bucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 04 November 2005 - 02:33 PM

din moment ce factura respectiva este emisa pe firma mea...cred ca este obligatoriu sa o inregistrez integral...nu partial...
Multumesc pentru raspunsuri dar v-as mai ruga daca se poate sa va uitati putin peste notele contabile pe care le-am scris mai sus ...sunt corecte??????Si astept inca raspunsul pt 7581...este impozabil...cred
Adina



#7 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 04 November 2005 - 05:00 PM

Cand soc. de asig. plateste direct furnizorului, nu are ce cauta factura originala la tine. Mai ia leg. cu aceasta soc. si vezi ce docum mai trebuie sa-i prezinti pentru a face plata.(masina ati ridicat-o din service?)
7581 este impozabil. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#8 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 04 November 2005 - 06:57 PM

E complicata povestea in care ai fost implicata dar incerc sa te ajut.
1. Cand o persona fizica sau juridica incheie asigurare pe autoturism, in polita de asigurare este prevazut ca in cazul producerii riscului asigurat, asiguratul va fi despagubit.
2. Cand se produce accidentul, politia elibereaza proces verbal si autorizatie de reparatie.
3. Inspectorul de daune de la firma de asigurare la care s-a incheiat polita, are obligatia sa constate dauna: ce se inlocuieste, ce se repara etc.
4. Pagubitul, cu constatarea de la firma de asigurare si gu autorizatia de reparatie se prezinta la service unde se executa lucrarea de reparatii. Cand lucrarea este terminata, service-ul intocmeste devizul de reparatii care contine piesele, manopera si materialele care s-au folosit. Devizul este trimis la firma de asigurare, service-ul primeste un accept pe valoarea devizului de lucrari. Clientul este rugat sa se deplaseze la firma de asigurare sa completeze cererea de despagubire dupa care poate sa-si ridice masina din service.
5. Cererea de despagubire este semnat de client dar banii se viereaza de catre firma de asigurare in contul service-ului. Teoretic clientul este despagubit dar practic banii ii revin service-ului pentru ca acesta a efectuat reparatia.
6. Factura se emite pe numele clientului dar se depune la firma de asigurare in dosarul clientului.
7. In cazul in care clientul vrea sa-si repare masina in regie proprie, duce factura de reparatii la firma de asigurare si este despagubit direct.

In mod normal asta este procedura, nu stiu de ce s-a complicat asa situatia. Contabilitatea ta nu trebuia sa fie implicata in povestea asta.
Cine ti-a propus varianta asta?



#9 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 06 November 2005 - 03:00 AM

Contarile sunt bune, atata timp cat facturile de la service sunt emise pe numele firmei. E si normal sa fie asa, intrucat automobilul avariat e al firmei. Chiar daca soc.de asigurari ar fi platit direct service-ul, iar factura era emisa pe numele soc.de asigurare, tot asa s-ar fi inregistrat pt.ca soc de asig.ar fi facut plata "in numele si pentru" firma. Firma are pe cheltuieli dauna constituita de totalul cheltuielilor de reparatie si pe venituri c/v despagubirii primite de la soc.de asigurare.
Daca suma de plata la service este > decat suma primita cu titlu de despagubire SI soc.de asigurare nu plateste diferenta, atunci inseamna ca in contractul de asigurare este prevazuta o cota de fransiza, care inseamna o cota valorica sau procentuala din fiecare dauna pe care o suporta firma asigurata. Verifica.



#10 Adina Bucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 07 November 2005 - 11:15 AM

Va multumesc f mult pt raspunsuri.
In concluzie, in urma notelor contabile, voi ramane cu o datorie la service pe care o va plati de fapt societatea de asigurari...deci nu e nici o problema din punct de vedere contabil...dar ma gandesc ca ar fii bine sa cer de la societatea de asigurari dovada platii catre service...
Multumesc mult inca o data.
Adina



#11 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 07 November 2005 - 12:13 PM

cam asa ti-am zis si eu...
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#12 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 January 2007 - 08:46 PM

cota de fransiza, care inseamna o cota valorica sau procentuala din fiecare dauna pe care o suporta firma asigurata....scrie pe factura emisa de un service auto... "fransiza 5% la dosar dauna nr..."....cum inregistrez aceasta factura????????????????Pe ce fel de venit?????
Multumesc


3. Ce este fransiza?
Fransiza este acea parte din valoarea fiecarei daune pe care o suporta proprietarul masinii. Fransiza poate fi stabilita:
- in valoare fixa, aplicabila la fiecare dauna
- in procent din suma asigurata, aplicabila la fiecare dauna;
- in procent din valoarea fiecarei daune.
!Atentie mare la fransizele pe care le acceptati in polita! Diferenta intre 5% din valoarea daunei si 5% din suma asigurata este mare si va puteti pacali. De exemplu: la o masina asigurata pentru 10.000 euro, cu o fransiza la avarie partiala de 2% din suma asigurata (deci, de 200 euro), in cazul unei avarii a carei reparatie costa 450 euro, asiguratorul va plati 250 euro, iar proprietarul 200 euro; la o a 2-a avarie de 150 euro, asiguratorul nu va plati nimic, iar propritarul va plati toti cei 150 euro. In aceeasi situatie, daca fransiza era de 2% din valoarea daunei, asiguratorul platea la prima dauna 441 euro si proprietarul 9 euro, iar la a 2-a dauna asiguratorul platea 196 euro si proprietarul 4 euro.

si acum intrebarea:
o factura emisa de un service auto cu explicatia " fransiza 5% la dosar dauna nr..." pe ce cont de venituri se inregistreaza??????
Va multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL