Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
alternativa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


alternativa

5 replies to this topic

#1 nounou

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 November 2005 - 10:28 PM

Sunt in situatia de a opta intre forma de angajare ca microintreprindere sau salariat al companiei in numele careia prestez servicii de consultanta.
Intrebarea este: de ex. la un salariu net de 1000 euro, cat plateste compania suplimentar fata de aceasta suma catre stat?
Orice informatie care m-ar putea ajuta sa iau decizia potrivita ar fi de mare folos!
Multumesc!



#2 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 November 2005 - 08:25 PM

hmmm, discutia e mai complicata decat crezi!

ACUM, e mai rentabil micro dar peste doua luni se poate sa nu fie la fel

consumul nervos de a tine o firma e sensibil mai mare si asta e ff important pt cineva care nu are cunostinte in domeniu sau nu se descurca cu actele

daca nu ai un contabil bun, poti ajunge sa platesti mai mult decat castigi

e important daca mai lucrezi in alta parte pt stagiu la pensii si sanatate

astea mi-au venit repede :P

eu as opta pt micro :lol: dar e vorba de mine




#3 nounou

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 November 2005 - 11:01 PM

Multumesc foarte mult pentru raspuns ... intrebarea era alta, insa, pentru ca am nevoie de cat mai multe informatii, in primul rand obiective (de genul procente de impozit, taxe, etc) ca sa iau o decizie potrivita. Contabilitatea nu as tine-o singura, as lua un contabil.



#4 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 08 November 2005 - 12:05 PM

3% la salariul din contract = contributie la somaj:
7% la brut = contributie la sanatate;
5*salariul mediu brut pe tara = contributia CAS;
0.75% la brut = comision camera de munca



#5 nounou

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 November 2005 - 10:26 PM

Multumesc foarte mult!
Intrebari: salariu din contract = salariul brut?
salariul mediu brut pe tara = ? (aceasta suma se plateste indiferent de nivelul salariului meu??



#6 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 09 November 2005 - 09:21 AM

Bibi s-a grabit putin. da salariul brut este cel din contractul de munca.
contribuita de cas e de 22% din salariul brut dcaa acesta nu depaseste 5 salarii medii brute. daca depaseste 22% secalculeaza la valoarea a cinci salarii medii brute. salariul mediu brut e de 921 ron






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL